GP Katalánska – První dvě místa na startu slaví Suzuki

Sobotní program katalánské Grand Prix byl ve znamení posledních tréninků a především kvalifikací, které určily postavení na startovních roštech jednotlivých motocyklových kubatur. V každé z trojice tříd padl kvalifikační rekord, rozdíly mezi jezdci přitom byly minimální, což jen dokazuje, jak je letošní ročník vyrovnaný. V třídě Moto3 startuje poprvé v kariéře z pole position Enea Bastianini. Johann Zarco vyhrál kvalifikaci Moto2 a letos bude z prvního místa startovat už podruhé. V královské kubatuře slaví první dvě místa na startu Suzuki, která poprvé od roku 2007 vyhrála pole position zásluhou Aleixe Espargara. Druhý byl Maverick Viñales, třetí Jorge Lorenzo. Do závodu Moto3 odstartuje Karel Hanika dvanáctý, Jakub Kornfeil šestadvacátý. Karel Abraham si pádem ve čtvrtém tréninku způsobil zranění, které ho vyřadilo z účasti v kvalifikaci a pokud do závodu nastoupí, tak jako pětadvacátý na startu.

Moto3 – 3.volný trénink

V polovině posledního tréninku měl nejrychlejší kolo 1'51,521 sekundy Jorge Navaro (Estrella Galicia 0,0), druhý Danny Kent (Leopard Racing) ztrácel 58 tisícin, třetí Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3) byl o 0,327 sekundy pomalejší. Časy do pátého místa zajeli Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold) a Brad Binder (Red Bull KTM Ajo). Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl s časem 1'52,969 sekundy patnáctý, ale měl tam těsně před polovinou nějaký problém, zřejmě po pádu nebo výjezdu mimo trať. Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) měl odjeto osm kol s třicátým časem 1'53,671 sekundy. Hned v úvodu spadl Belgičan Livio Loi (RW Racing GP) a těsně po dvacáté minutě tréninku Japonec Tatsuki Suzuki (CIP).

Ve třicáté minutě tréninku už vedl tabulku časů Danny Kent, jenž si v devátém měřeném kole zajel pro 1'51,392 sekundy, což bylo o 0,129 sekundy rychlejší kolo než jaké měl druhý Jorge Navaro. Na třetí pozici figuroval Enea Bastianini, čtvrtý byl Niccoló Antonelli a pátý Jorge Martin (Mapfre Team Mahindra). Jakub Kornfeil se časem 1'52,777 sekundy posunul z třicáté pozice na sedmnáctou. Karel Hanika byl devatenáctý.

Parádně zajel Maria Herrera (Husqvarna Factory Laglisse), jenž se časem 1'52,076 sekundy posunula na šestou pozici v době, kdy do konce tréninku scházelo sedm minut. Španělka nakonec obsadila sedmnácté místo. Ital Enea Bastianini nastavil 1'50,793 sekundy a byl první. Jakub Kornfeil byl zatím na pětadvacáté pozici, Karel Hanika šestadvacátý.

Poslední trénink vyhrál Enea Bastianini časem 1'50,793 sekundy. Na druhé místo se posledním rychlým kolem posunul Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo), třetí skončil Niccoló Antonelli. Pro české barvy se příprava na katalánskou Grand Prix moc dobře nevyvíjí, protože těsně před kvalifikací je Jakub Kornfeil devětadvacátý a Karel Hanika jednatřicátý.