GP Katalánska – Dovizioso vyhrává podruhé v řadě, Abraham má dva body

Moto3 – Závod

Do 22 kol závodu startoval z první řady Jorge Martin (Del Conca Gresini Moto3), Juanfran Guevara (RBA BOE Racing Team) a Romano Fenati (Marinelli Rivacold Snipers). Z druhé řady vyrazil Joan Mir (Leopard Racing), Aron Canet (Estrella Galicia 0,0), jenž o druhou pozici v první řadě přišel kvůli penalizaci, a Marcos Ramirez (Platinum Bay Real Estate). Třetí řada Enea Bastianini (Estrella Galicia 0,0), Fabio Di Giannantonio (Del Conca Gresini Moto3), Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse). Jakub Kornfeil (Peugeot MC Saxoprint) do závodu vyrazil devětadvacátý.

Katastrofální start předvedl vítěz kvalifikace Jorge Martin, který se okamžitě propadl na osmé místo. Do vedení se posunul Juanfran Guevara, jehož v průběhu prvního kola pedjel Romano Fenati. Nicméně jak už to bývá v závodech Moto3, první skupina je zpravidla početná a pořadí se mění každou zatáčkou. Přesně to byl také případ úvodu závodu v Barceloně. Vpředu jel Fabio Di Giannantonio, Joan Mir a Marcos Ramirez. Polepšil si Jakub Kornfeil, který byl pětadvacátý v pořadí, ale pak ztratil a jel znovu devětadvacátý.

Po pěti kolech jela vpředu pětičlenná skupina závodníků. Vedl Fabio Di Giannantonio, druhý byl Jorge Martin, třetí Romano Fenati, čtvrtý Aron Canet a pátý Joan Mir. Šestý Enea Bastianini se snažil vedoucí skupinku dojet, což se mu dařilo, protože na Mira ztrácel jen něco přes tři desetiny. Sedmý Marcos Ramirez měl rovněž dobré šance vedoucí závodníky dojet, protože byl pořád v jedné sekundě na Bastianiniho. Jakub Kornfeil jel čtyřiadvacátý a na bývalého týmového kolegu Norrodina ztrácel 1,3 sekundy. Vítěz z Mugella Andrea Migno (SKY Racing Team VR46) jel devátý a vedl druhou skupinu s Johnem McPhee (British Talent Team) a Nicolo Bulegou (SKY Racing Team VR46). V patnácté zatáčce havaroval Gabriel Rodrigo (RBA BOE Racing Team).

V polovině závodu čítala vedoucí skupina celkem osm závodníků – Jorge Martin, Joan Mir, Aron Canet, Romano Fenati, Fabio Di Giannantonio, Enea Bastianini, Marcos Ramirez a Tatsuki Suzuki. Druhou skupinu vedl devátý Nicolo Bulega, který měl na zadním kole dvojici Andrea Migno a John Mc Phee. První a druhou skupinu dělilo 2,5 sekundy. Téměř sekundu za Skotem McPhee bojoval o dvanácté místo Niccoló Antonelli (Red Bull KTM Ajo) s Darrynem Binderem (Platinum Bay Real Estate). Jakub Kornfeil se posunul na jednadvacátou příčku, tři sekundy za jezdce Mahindry Lorenza Dalla Portu (Aspar Mahindra Moto3).

Pět kol před cílem čítala vedoucí skupina stále osm závodníků. Ital Romano Fenati se snažil ostatním ujet a nasadil vysoké tempo, který si na druhého Joana Mira najel téměř půl sekundy. Ostatní ale neměli v plánu Italovi závod usnadnit, takže také oni zvýšili tempo a v nájezdu do devatenáctého kola šel Joan Mir do čela závodního pole. Jorge Martin byl druhý a Romano Fenati třetí. Výrazně zrychloval Enea Bastianini, který měl v závěru tempo na stupně vítězů.

O vítězství a pozice na stupních vítězů usilovala v posledních dvou kolech pětice závodníků. Do posledního kola najel první Jorge Martin následován Italem Fenatim, který Španělovi hodně znepříjemňoval život. Byl to ale Joan Mir, kdo v posledním sektoru vytáhl eso z rukávu, dostal se do čela závodního pole a katalánskou Grand Prix vyhrál. Na druhém místě projel Romano Fenati a třetí v cíli byl Jorge Martin. Český závodník Jakub Kornfeil závod dokončil dvaadvacátý. Dodatečně byli penalizování za zkrácení tratě 0,5s k výslednému času jezdci Niccoló Antonelli, Andrea Migno a John McPhee. Šampionát vede Joan Mir, který dnes oznámil přestup do Moto2 a podpis smlouvy s týmem Estrella Galicia 0,0 Marc VDS pro rok 2018.