GP Japonska – V pátek zajel nejrychleji Lorenzo, Pedrosa si zlomil klíční kost

MotoGP – 2.volný trénink

Při prvním výjezdu na dráhu Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) málem skončil na zemi kvůli nezajištěné palivové nádrži. Ital se vrátil do boxů a mechanikům ukázal, co to má jako znamenat. Krátce na to vyrazil zpátky na trať, aby nastavil první měřené kolo 1'47,001 sekundy, které ho z poslední pozice poslalo na jedenáctou. Vedl Andrea Dovizioso (Ducati Team) s časem 1'45,903 sekundy, druhý byl Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) a třetí Aleix Espargaró (Team Suzuki Ecstar).

V polovině druhého tréninku měl nejrychlejší kolo 1'45,744 sekundy Marc Márquez (Repsol Honda Team), který měl v první zatáčce hodně namále po smyku zadního kola. Druhý Andrea Dovizioso ztrácel 0,159 sekundy, třetí Jorge Lorenzo byl o 0,167 sekundy pomalejší. Na čtvrté pozici figuroval Aleix Espargaró (Team Suzuki Ecstar), pátý byl Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar). Valentino Rossi zůstával na jedenáctém místě s časem 1'46,444 sekundy. V první polovině tréninku havaroval v desáté zatáčce Stefan Bradl (Aprilia Racing Team Gresini) a v deváté zatáčce spadl Pol Espargaró (Monster Yamaha Tech 3). Oba jezdci vyvázli bez zranění.

V posledních deseti minutách se začalo padat. Nejdřív to byl v desáté zatáčce Marc Márquez, který motorku nepustil a zůstal s ní ležet uprostřed zatáčky. Naštěstí za ním nikdo nejel. Španěl RC213 nastartoval a pokračoval v tréninku. V jedenácté zatáčce havaroval Dani Pedrosa (Repsol Honda Team). Španěl dostal highsider a pořádný. Pedrosa prolétl vzduchem a dopadl opravdu velmi tvrdě na zem. Španěl sice odjel do zdravotního centra na skútru, ale hrozí minimálně zlomená klíční kost. Těžký pád měl v šesté zatáčce Eugene Laverty (Pull&Bear Aspar Team), kterého z místa nehody odnesli na nosítkách. Těsně v závěru spadl ve třetí zatáčce Jack Miller (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS).

Druhý trénink vyhrál Jorge Lorenzo, který v posledním kole nastavil maximum na 1'45,151 sekundy. Andrea Dovizioso je druhý se ztrátou 0,053 sekundy. Třetí Maverick Viñales byl o 0,097 sekundy pomalejší. Časy do pátého místa mají Marc Márquez a Cal Crutchlow (LCR Honda). Valentino Rossi trénink uzavřel sedmým časem a na týmového kolegu ztratil čtyři desetiny. Osmý Danilo Petrucci (Octo Pramac Yakhnich) už ztrácí přes jednu sekundu.

AKTUALIZACE - Španěl Dani Pedrosa má zlomenou pravou klíční kost. Pro jezdce Repsol Hondy hodně nepříjemná zpráva vhledem k tomu, že jsou nyní tři závody v řadě. Nicméně vzhledem k povaze pádu můžeme stále mluvit o velkém štěstí.
AKTUALIZACE - Eugene Laverty byl letecky přepraven do nemocnice, kde podstoupí vyšetření na CT + zdravotní testy. Irský závodník při pádu tvrdě narazil hlavou o zem.