GP Japonska – Márquez vyhrál závod a má jistý titul mistra světa

Japonské Motegi dnes zažilo korunovaci nového šampióna královské kubatury MotoGP, protože po předčasném konci obou pilotů továrních Yamah se z titulu už může radovat Španěl Marc Marquez. V závodě nejslabší kubatury se nejvíce radoval Ital Enea Bastianini, náš Kuba Kornfeil si připsal tři body na třinácté místo.V prostřední kubatuře Moto2 pak vyhrál Švýcar Thomas Luthi.

MotoGP

Začneme od konce – závod v japonském Motegi rozhodl o letošním titulu, který získal Španěl Marc Marquez na továrním stroji Honda. Svým třetím titulem v této kubatuře (celkově však pátým: 2013 a 2014 – MotoGP, 2010 -125cc a 2012 – Moto2) tak skvěle oslavil i padesát let od vstupu Hondy do nejprestiženejší kubatury Grand Prix. K této oslavě výrazně přispělo svými chybami duo továrního týmu Yamaha, když Ital Valentino Rossi havaroval ze druhého místa hned v úvodu a jeho týmový kolega Jorge Lorenzo jej ze stejné pozice napodobil ve chvíli, kdy mu do cíle chybělo pouhých pět kol. Ani jeden z nich závod nedokončil a jejich ztráta je tři závody před koncem šampionátu již taková, že ani v případě tří vítězných závodů ji nemohou smazat. Po těchto pádech se závod stal Marquezovým one-man show a nikdo na jeho ohrožení nemohl ani pomýšlet. Pro stříbro si tak dnes bezpečně dojel Ital Andrea Dovizioso s tovární Ducati a na stupně vítězů vystoupil i Španěl Maverick Viňales, který po skvělém souboji na čtvrtou příčku odsoudil kolegu a krajana Aleixe Espargara. S velkou ztrátou na místě pátém dojel Brit Cal Crutchlow, který se tak stal nejrychlejším privátním pilotem. Za šestým Polem Espargarem s nejrychlejší Yamahou dojel na velmi solidním sedmém místě Alvaro Bautista a Aprilií. V rozmezí tří desetin sekundy dojela dvojice týmu Pramac a to osmý Danilo Petrucci a devátý Scott Redding a elitní desítku uzavřel Stefan Bradl s Aprilií.