GP Austrálie - Sobotní program ovlivnil na Phillip Islandu vítr. Kvalifikace MotoGP přesunuta

Moto3 - 1. kvalifikace

Stejně jako třetí trénink MotoGP byla i v první kvalifikaci třídy Moto3 vyvěšena červená vlajka. Stalo se tak poté, co z motocyklu Yanniho Showa (KTM Kalex) vytekl na trať olej, po kterém se posléze několik závodníků sklouzlo a skončilo v kačírku.

Jezdci se na dráhu vrátili krátce po čtvrté hodině ranní. Nejrychlejší čas hned zpočátku nastavil Tom Booth-Amos (CIP Green Power), který si pozici nejrychlejšího závodníka držel až do závěrečné pětiminutovky, kdy byl překonán Ayumou Sasakim (Petronas Sprinta Racing). Hned v následujícím kole však Booth-Amos Japonce svým časem opět překonal. Hned v úvodu pak kvalifikace skončila pro Darryna Bindera (CIP Green Power) s Alonsem Lopezem (Estrella Galicia 0,0), kteří se nedokázali udržet v sedle svého motocyklu.

V posledním kole se před Toma Bootha-Amose dokázal dostat Tony Arbolino (VNE Snipers), který zajel o více než vteřinu rychlejší čas než jeho britský soupeř. Zrychlil také Can Öncü (Red Bull KTM Ajo), jenž se posunul na třetí pozici, čtvrtý pak jel Sergio Garcia (Estrella Galicia 0,0).

Vítězem první kvalifikace se stal s časem 1'44,878 Can Öncü, postup do další patnáctiminutovky si pak vybojovali také Tony Arbolino, Jaume Masia (Mugen Race) a Tom Booth-Amos. Jakubu Kornfeilovi (Redox PruestelGP) utekl postup o pouhých 0,042 sekundy a skončil pátý, což pro českého závodníka znamená vzhledem k jeho penalizaci devíti míst na startu umístění na zadních pozicích. Filipu Salačovi (Redox PruestelGP) připadla osmá příčka.

GP Austrálie, Moto3 – 1. kvalifikace