Velký návrat v Lokti - M.C.F ČZ Projekt EMX300

Tým Italsko-české společnosti M.C.F.cz s.r.o. ze Slušovic (vlastníka ochranné známky ČZ pro motocykly, jež má propůjčenou od ČZ Strakonice), soustředěný okolo majitele a velkého fanouška motokrosu Alessandra Ferrariho, připravil pro vložené závody třídy EMX300, jež se pojedou v rámci MS v motokrosu Grand Prix České republiky v Lokti nad Ohří v termínu 23. a 24. července 2016, motocykl na bázi techniky italské TM, s označením M.C.F ČZ - Projekt EMX300.

Velký návrat v Lokti -  M.C.F ČZ Projekt EMX300

Pamětníci a všichni příznivci klasických evropských motokrosových značek tak budou mít jedinečnou příležitost si připomenout kdysi velmi slavnou značku ČZ, která se na závodní dráhy navrací  po více jak 30-ti letech !!!

Tovární tým strakonické ČZ se v závodech mistrovství světa objevoval mezi léty 1958 – 1983. Vyjma roku 1958, kdy se strakonická ČZ neúspěšně pokoušela prorazit se čtyřdobým motocyklem 250 DOHC, odvozeným od silničního závodního speciálu, byly motocykly ČZ propagátorem  výhradně dvoudobých strojů.

Jezdci sedlající tovární ČZ získali celkem sedm individuálních titulů mistra světa. Ve třídě do 250 ccm to byl třikrát fenomenální Belgičan Joël Robert (1964,1968 a 1969) a jednou Sovětský závodník Victor Arbekov (1965). V královské třídě do 500ccm přidal další tři tituly skvělý Paul Friedrichs z Německé demokratické republiky. V roce 1975, při domácím závodě v Sedlčanech, pak dosáhl tým Československa ve složení Antonín Baborovký, Jiří Churavý, Miroslav Nováček a Zdeněk Velký (všichni sedlající motocykl ČZ) prozatím, největšího úspěchu pro československý (český) motokros, když vyhrál titul v Motokrosu národů.

V závodech Mistrovství světa se Motocykl ČZ objevil naposledy v roce 1985 na domácí GP v Holicích. Výroba terénních motocyklů v ČZ Strakonice byla ukončena v roce 1991 a samotná výroba motocyklů v roce 1997.

Se značkou ČZ spojila minimálně část své kariéry taková jména jako Roger De Coster, Gaston Rahier, Sylvain Geboers, Jaroslav Falta, Miroslav Souček, Vlastimil Válek, Petr Dobrý, Jiří Stodůlka, Otakar Toman, Vladimir Kavinov, Guennady Moisseev a mnozí další.

O nadcházejícím víkendu mistrovství světa MXGP, MX2 se tak v závodu seriálu EMX300 po velmi dlouhé době představí také český motocykl s českým jezdcem a to i přestože byl velký zájem reprezentovat značku ČZ také ze strany zahraničních jezdců. Nový moderní motocykl ČZ XC300 po legendárním jezdci Zdeňku Velkém, který utrpěl v závodě zranění, nyní povede Dominik Procházka č.150 za tým M.C.F. ČZ projekt. Novinkou je také výbava jezdce - oblečení značky BREMA, ve kterém jezdil naposled roku 1979 Jaroslav Falta a přilba z nové limitované kolekce ČZ. Proto srdečně zveme všechny příznivce motosportu, přijďte nás podpořit!

Na závodech bude také stánek M.C.F., kde bude vystaven nový model motocyklu ČZ a kolekce ČZ k prodeji nebo objednání.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist