Jawa 50/23 Mustang (1979)

Vlastník Pavel23
Vloženo 3.2.2013
Aktualizováno 14.2.2013

Lesopolní občas jezdící mustang. Obstaráno naturálním obchodem u známého.

První dojmy - Za svůj krátký život toho prožil nadmíru. V dostávacím stavu byl lehce pojízdný, bohužel nešel nastartovat na více než 15 sekund, což mě dovádělo po třech hodinách usilovné práce na všem možném k šílenství

Motorku bych doporučil pro - velmi vášnivý opravář

Doplňky na motorce - drapák - př. i zad., vzduchový filtr

Po přivezení domů jsem ihned věnoval čas rozchození motoru. Bohužel ani po cca 3 hodinách neběžel déle než těch 15 sekund. Za tuto dobu jsem zkontroloval předstih, přepínač (jeho stav je pozoruhodný, ale funkční) a kabely vedoucí k němu. Dále jsem zkoušel měnit svíčky, fajfku i kabel. Samozřejmě nechyběl ani karburátor. Kontroloval jsem i zapalování, jestli je vše ok. Už jsem ztratil naději a jen jsem tak ze zvědavosti kouknul do skřínky na nářadí. A ejhle pod igelitovou taškou se tam schovával další vypínač. Po celou dobu byl vypnutý a tudíž nechápu, jak je možné, že i přesto na chvilku startoval. Tak jsem zapnul a nastartoval.

Druhý den jsem rozebral oblast předních vidlic. Důvodem původně bylo vyměnění silonu ve vidlici. Postupně se ale přibralo poopravení přepínače, rovnání brýlí a dotažení matic krku. Odstranění předního blatníku, který měl odtržené vžpěry. Po seskládání jsem upevnil původní prachovky.

Motor běhal celkem dobře po dobu téměř čtyř dní. Celkem dobře znamená občasné výpadky funkčnosti. Tyto výpadky způsobily mou druhou operaci. Sundal jsem nádrž a prošel jsem kabeláž, zjistil jsem, že blbne náhradní vypínač v kastlíku. Tak byl odstraněn. Motor opět naskočil jak za mlada na první. Tak jsem vše dal zpět. Při té příležitosti jsem neprozřetelně nahradil šroub původní stupačkou.

Dále pokračovalo dlouhé startování bez větších úspěchů. Až po roztlačení chytl a běžel, jenže při rozjezdu chcípal. Tak po chvíli přemýšlení byl sundán vzduchový filtr. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a motor opět naskočil na první našlápnutí. Tak došlo na výměnu originálního filtru za koupený.

Chvilku byl opět pojízdný a já už si říkal, že se na něm nemůže už nic pokazit. když třetí den ušla guma a vydržela nafouklá asi hodinu. Byla vyměněna. Z toho vyplývá, že by měl mustang opět jezdit, ale...

Stroj dostál opět svého a po odstavení na jeden den šel velmi špatně nastartovat. No, povedlo se a tak jsem se vypravil kilometr a půl od domova. Po vypnutí zdechl zřejmě i jeho duch, neboť jsem v něm křísil život značnou chvíli. Toto mě rozlítilo a pustil jsem se do elektriky. Nakonec jsem určil za příčinu vysokonapěťovou cívku a vyměnil ji. Opět stačilo první našlápnutí

Po klasickém projetí asi kilometru a odstavení do zítřka, jsem ho opět špatně startoval, Vyzkoušel jsem tedy několik věcí a svíčka to spravila.

Mnou provedené opravy dále zahrnovaly zpětnou výměnu stupačky, která padala, instalace drapáku a odstranění zadního blatníku, oprava a připevnění předního blatníku, úprava hladiny plováku, porovnání nádrže, konečné odstranění vykloktaného stojánku

To je asitak většina toho co jsem s ním prožil za necelé dva měsíce

Pavel23
Pavel23 napsal 14.02.13 v 19:46

Tak zatím po těchto úpravách jede Do větší opravy se mi zatím nechce, protože mám rozdělanou renovaci 50 / 220 a měla by být už na jaře hotová, tak uvidím potom . ale díky za komentáře

Jardas444
Jardas444 napsal 10.02.13 v 13:48 10b.

Tak to byl můj první pekelný stroj na kterém jsem začínal a byl spokojenej .Ať ti jezdí jako drak.

AngusYoung
AngusYoung napsal 08.02.13 v 10:58

To je motorka akorát tak na seznámení se s motorem ale učil jsem se a naučil se dost

AngusYoung
AngusYoung napsal 08.02.13 v 10:58 10b.

rantisek
rantisek napsal 07.02.13 v 19:10 10b.

Tak jsem si početl a zavzpomínal ale je to škola na hlavu i na ruce. Nám jednou přivezl kluk Mustafu nejel všechno šlo, předstih správnej, jiskra supr ... když on ten tydýt nalil benzín s naftou ...
Ze zoufalství jsme přehodili nádrže z jiného Mustanga a najednou tradá ...