Jawa 50/23 Mustang (1982)

Vlastník Andre55
Vloženo 8.6.2011
Aktualizováno 28.10.2015

Jawa 23 Mustang
podle TP - Malý motocykl ... a že mě toho naučil!

Omlouvám se za pro někoho zaujaté hodnocení dole, ale nemůžu prostě jinak

První dojmy - Bezprostředně první dojem - při rozjezdu plný plyn !!! Už od začátku jsem věděl, že k sobě přirosteme a to se taky stalo. A taky mi v první chvíli bylo jasné, že bude potřeba hodně péče.

Už odmalička jsem slintal na motorky. Odpočítával jsem dny do svých patnáctých narozenin, proto abych si mohl udělat konečně papíry, aspoň na to AM!
Haha, tenkrát jsem ještě netušil, že vlastně AM na pionýra nestačí..
Už když jsem řidičák dělal, tak jsem si vymýšlel na čem bych mohl jezdit a snil o Gilera DNA 50 a podobných nízkoobjemových motocyklech, ale protože jsem neměl dostatek peněz a všechno včetně papírů jsem si musel dotovat z našetřených peněz, rozhodl jsem se pro Mustanga.
Jasně, v dnešní době už na to hodně lidí kouká z vrchu, ale mě tendle stroj dal opravdu neuvěřitelně moc a za to sem mu vděčný.
Mustyho jsem zakoupil od jednoho kluka, kousek od Boskovic. Bylo vidět, že se o něj staral, ale i tak byl nalakovaný fialovým sprejem a lak nebyl příliš kvalitní.
__
Bohužel, zanedlouho,co jsem ho přivezl jsme spolu prožili první stres. Protože jsem neměl v té době ještě řidičák vydaný a nemohl jsem to už vydržet, jezdil jsem na okreskách na vesnicích na černo. Taky se mi to vymstilo - místní strážník mě odchytl a jako první otázka byla:"Odkud si?" Samozřejmě, že jsem se chvilku snažil to uhrát na to, že jsem místní, bohužel na to mi neskočil, chytl se toho a vláčel mě na policejní služebnu, kde semnou sepsali protokol, který odeslali na kriminálku do Jindřichova Hradce !(V té době byla jízda bez ŘP trestný čin)Tam to avšak posoudili jako moc malý prohřešek(jízda po veřejně přístupné účelové komunikaci, kde potkáte jedno auto za hodinu a již zmíněný strážník se tam schovával, aby vykázal činnost a občas chytil nějakého chudáka za nerozsvícená světla) . Vše ale dobře dopadlo, na přestupkovém jsem potkal člověka původem z Prahy a ten pochopil, že je to hloupost a pomohl mi vyváznout bez problémů..Ano, takhle jsem opravdu začínal..
___
Nicméně, papíry jsem dostal a i když to bylo jenom AM a já jezdil na Mustangu, neměl jsem problém..Byl sem si tak jistý, že mě už potom nikdy nikdo nestavěl..
Na tomhle legendárním stroji jsem se naučil základy techniky i jízdy a musím říct, že je to stroj, který jezdí podle nálady a podle toho jak se zrovna vyspí a jak se mu zrovna chce.
Myslím, že doba ladění toho stroje mě vyšla přímo úměrně, jako doba, kterou jsem strávil na cestách.
Mustang dostal i kompletní lak v profi dílně - vypískování, zarovnání a nalakování. Originál polepy, nový potah sedla..Jednou se mi podařil zadřít- příliš velká teplota a utavení pístního kroužku vedla k rozbití pístu ve válci a zadřený motor. Válec i píst jsem koupil nový a teď,když už se konečně zajel to opravdu nemá chybu. Dokonce se nám s otcem(kterému tímto děkuji za všechny rady a pomoci při opravách a ladění) podařilo i vyladit volnoběh a skutečně! Věřte nebo ne, Musty za studena i za tepla udrží volnoběh.

Tadle motorka mi prostě vždycky dělala radost a naučila mě hrozně moc, bylo by toho opravdu hodně co psát, ale to by bylo skoro na celou knihu.
Možná na závěr uvedu pár zajímavostí a zkušeností:

Nejdelší ujetá trasa v kuse(maximálně pauzy 5 min)= 92 km
Nejnižší spotřeba: 2-2,5 l/100 km
Nejvyšší spotřeba: 8 l/100 km ( věřte nebo ne, je to tak)
Nejvyšší rychlost= Až 65 km/h na rovince, měřeno na normálním silničním radaru (naschvál neuvedu délku rozjezdu )

__
Závěrem snad uvedu jenom to, že Mustanga jsem si opravdu koupil bez jakékoliv finanční podpory a veškeré investované peníze šly také z mých úspor..Díky tomu můžu říct, že sem si motorky opravdu vážil..Ono totiž mnoho vrstevníků na tudle motorku kouká opravdu jako na odpad. Nadšení zaznamenávám spíše u starších pánů nebo naopak u malých dětí..
Musím uznat, že jsem vždy na Mustangu měl trošku komplex ze Simsona..Hlavně z těch blinkrů (!!!)

Doufám, že další generace motorkářů budou pořád na tomdle super stroji začínat a učit se ty největší základy a že pořád budu potkávat mustangy a 21, pařezy, staďáky.. A hlavně ve stavu podobnému těm původním, opravdu nemám rád kutilské úpravy pionýrů ( a potom hurá do pole)

Milan1963
Milan1963 napsal 20.05.20 v 18:08 10b.

Pěkný, 10 bodů...

KokosCZ
KokosCZ napsal 22.10.14 v 20:23 10b.

Moooc pěknej Mustafa :))

ctirad
ctirad napsal 03.02.14 v 22:47

jasných10b

HynekKubec
HynekKubec napsal 05.01.13 v 22:26 10b.

Parádní mustang Zrovna řeším problém, jestli dodělávat řidičák nebo jezdit jen s Bčkem, ještě po nynějších změnách v řidičácích Dej vědět do zpráv Jinak fakt pěknej stroj, ať slouží

Comrade
Comrade napsal 15.06.12 v 13:08

Nádherný Mustafar, kéž bych ho měl taky takovýho krásnýho. Jinak absolutní souhlas s popisem, ta motorka má zlatý srdce a jsem fakt rád že jsem tenkrát šel do jawky a ne do uječenýho simpsona: asesorýz vesnickejch řízků. Stejně se víc lidí otáčelo za hlučným, kouřícím mustangem než za mini kopii nudných motorek :P (taky mám simpson komplex ) ...ale jinak vážně parádička