Jawa 350/639 (1991)

Vlastník Stryko
Vloženo 17.6.2012
Aktualizováno 7.11.2015

Jawa 350/639 rok výroby 1991. Motorku jsem koupil 17.1.2012 a jsem 3. majitel. Vždycky jsem ji chtěl.

První dojmy - První dojmy byly super, první "větší" motorka, na které jsem seděl, bylo to úplně něco jiného než jsem doposud znal, což byla Jawa 23 Mustang, na které jsem jezdil na chatě kolem potoku, atd. Prostě velká, těžká mašina, která vypadala "dospěle" a nebylo to žádné tintítko (aspoň na mě v té době). A ten krásný zvuk a vůně 350-tky, když se motorka nastartovala. Prostě jsem byl šťastný jako blecha, že si ji povezu domů. Po 350-tce jsem koukal už dlouho a chtěl jednu mít, jelikož ji měl kdysi i Táta tak jsem měl k této motorce blízko.

Motorku bych doporučil pro - Jawa 350 je pro začínající jezdce jako stvořená. Naučí docela dobře jezdit a taky, jak se o motorku starat. Jinak je pro srdcaře, protože Jawa je prostě srdcovka a nezapomenete na ní jen tak, ani na staré kolena. I jako každodenní motorka někomu, kdo jezdí do školy, do práce, občas na výlety atd. poslouží dobře.

Doplňky na motorce - Nový lak, nádrž vylitá pryskyřicí, vyměněné gufera, nová spojku z Jawy 350/640, nový karburátor Jikov, nová spínací skřínka, nový padací rám, nová baterka, nerezový palivový filtr, nové manžety, nové nálepky, nové svíčky, filtry, těsnění apod...taky chromované písmenka jawa 350, led diodové podsvícení a vyměněné všechny kapaliny za nové.

Jak jsem psal, Jawa 350 a hlavně model 639 s kotoučovou brzdou se mi líbila už od mala a proto, když jsem hledal svoji první větší motorku, kterou bych si koupil tak to byla jasná volba. Taky hodně rozhodovaly peníze takže mi vyšla Jawa jako vhodný kandidát.
Od koupě po pár dnech se objevily první závady: motorka za jízdy začala cukat a bylo to horší a horší. Chvilku jela a po kilometru např. jet přestala (chcípla) a pořád tak dokola. Musel jsem co chvilku zastavovat a počkat až motorka zase nastartuje, abych mohl ujet další kus cesty. Byl jsem z toho nešťastný.
Takže byla skoro pořád v servisu, protože jsme nemohli přijít na to, čím to je. Ale teď jsem za to rád, protože se motorka skoro komplet rozebrala a vyměnilo se skoro vše co šlo za nové, takže jsem věděl, že technicky už je na tom v super stavu. Vyměnilo se toho totiž strašně hodně!! :D
Nicméně závada pořád přetrvala a jednoho dne jsem zkoušel zahýbat klíčkem a najednou to zase jelo (a pokaždé, když jsem s tím zahýbal, když to chcípalo tak se to vzpamatovalo a jelo) tak mě s otcem napadlo, jestli to není spínací skřínkou a taky, že bylo!!! Skoro jediná věc, která se neměnila a ani nás to nenapadlo. Takže stačila vyměnit spínačka za 250,- Kč a problém byl hned pryč, konečně!!!
Jawu jsem chtěl mít ve 100% stavu protože chci, aby sloužila dlouho a nebyla to žádná zašlá tuctovka takže podle toho je o ní postaráno. Teď motorka jezdí bez jakýchkoliv problémů, šlape jako hodinky a nemůžu si na nic stěžovat. Pravidelně ji zazimovávám a kontroluju.
S Jawou se dá i pěkně cestovat, protože to sedlo je taková pohovka a fakt jezdí pěkně. Takže jsem na tom už několik výletů jel i se spolujezdcem, zatím max. za den cca 400 km a super, bez problémů. Pro toho, co jede kochačku a nepotřebuje motorku ždímat a vytáčet se to dá celkem pěkně odjet.
A i když plánuji novou mašinu tak Jawy se nikdy nezbavím. Jednou si na tom budou vozit prdel moje děcka nebo to bude stát vystavené doma, jak se ještě došperkuje :D

Ted když mám Shivera tak už Jawa bohužel většinou stojí v garáži, což mě celkem štve a mrzí takže ji před zimou pořádně zazimuju a až budou peníze udělám pořádný servis a výměnu všech kapalin, pneu, atd... a budu se snažit ji další sezonu častěji brát na projížďky at mi tam tak smutně jen nestojí :)
Pořád je to srdcovka a mám černé svědomí, že už jen stojí. Tak budu dělat tak at se to změní :)

Stryko
Stryko napsal 09.03.15 v 23:12

Díky moc Všem!! Taky přeju hodně km ve zdraví a v pořádku

istonbike
istonbike napsal 09.03.15 v 22:59 10b.

Luxusní třipade taky jsem jí vždycky chtěl máš to za 10b s přáním super kilometrů v dvojtaktním taktu

Kubous
Kubous napsal 26.02.15 v 21:34 10b.

Pěkný stroj, hodně šťastných kilometrů

Lubos92
Lubos92 napsal 16.10.13 v 18:44

Pěkná .

Stryko
Stryko napsal 28.01.13 v 12:50

Díky, i ja tobě taky krasná Jawa !