BMW R 1200 GS (2007)

Vlastník MotoTraveller
Vloženo 12.1.2009
Aktualizováno 28.12.2014

Po mnoha letech splněný sen další velké motorky. Není mnoho velkých motorek, které by dokázaly nahradit tak skvělou mášu jako je Super Tenerko.

První dojmy - Mám jí jen krátce od konce listopadu a bohužel protože počasí nepřálo tak zatím moc kilometrů najeto nemáme. První poznatek - Jezdí skoro úplně sama. Druhý poznatek ačkoliv jsem rozebral každou motorku tak na tuto mé nářadí nestačí - samé hvězdičky :-))) musím dovybavit dílničku.

Motorku bych doporučil pro - Pro všechny kdo chtějí pohodlné velké cestovní enduro na krátké i dlouhé cesty. Jen kvůli její elektronice a křehkému kardanu bych si jí asi nebral do hodně zapadlých koutů světa.

Doplňky na motorce - Sedlo z Adventury = úplně jiný posaz na klasickým sedle jezdec sedí v motorce a s tímhle jako na koni
Padací rámy Hepco Baker
Zadní nosič topcase od SW Motech
Taštička pod nosič od Touratech - doufal jsem, že za ty prachy bude aspoň nepromokavá

Při výběru jsem vyzkoušel při zkušebních jízdách mnoho cestovních endur ( Aprilia ETV 1000 CapoNord, BMW F 800 GS, BMW R 1150 GS, BMW R 1200 GS, Cagiva 900 Grand Canyon, Cagiva 1000 Navigator, Ducati 1000 DS Multistrada, Honda XL 1000 Varadero, KTM LC8 950 Adventure, KTM 990 Adventure, Suzuki DL 1000 V-Strom, Yamaha XT 660 Tenere) a stále mi něco chybělo. Doufal jsem, že Yamaha dostane svého nástupce, který třeba splní všechny mé požadavky, ale marně. Do úzkého výběru se mi nakonec dostalo BMW R 1200 GS vs KTM 990 Adventure. Báru jsem si nakonec vybral kvůli její spolehlivosti, která je na dlouhých cestách potřeba a také o dost menší spotřeba je fajn. KTM-ko v té době nemělo historii nad 100 000km dnes už vím, že tyto km najede také, ale co třeba 200 000km ? Chtěl jsem rok 2007, protože již neměla bzučící posilovač brzd, který bez zapnutého motoru v kopci nebrzdí a také již ne 2008, protože ta měla zase o něco více elektroniky. Jedinými vymoženostmi bylo ABS, palubní PC a vyhřívané hefty - nic jiného jsem nechtěl.

Zkusím sem sepsat poznatky a zkušenosti , které jsem měl s Bárou během cca 45 000km.

Zatím jen zhruba
Klady:

Pohodlná motorka, která se na dálnicích ve 2 jen pohupuje jako americký koráb za spotřeby okolo 5,5 - 6L při rychlosti 130-150km/h. Maximálka přes 200km/h pro ní není žádný problém.

Brzdy prvotřídní až do chvíle kdy jsem si mohl vyzkoušet první předváděčku Yamahy XT 1200 s jejími brzdovými třmeny z R1-čky to je zase o level jinde.

ABS dobře vyladěné a po dodání si odvahy a plném zabrždění na štěrkové cestě přední brzdou a zastavení bez pádu = 1. Nezkoušet v náklonu

Dobrá přístupnost k dílům pokud máte správné nářadí "Torx"

Doplním další ...

Zápory:

Toto se nedá brát jako zápor, ale píšu to sem. Ačkoliv to byla jedna z vysněných motorek nikdy mi nepřirostla k srdci tak jako XTZ 750 - můj subjektivní pocit je takový, že GS-ko umí vše co od ní člověk potřebuje jen jí v jejím projevu chybí takové to chycení za srdce. Tomu také nepřispívá masová popularita, která jí ubírá na jedinečnosti a pokec s nafoukanými ksichty ve značkovém oblečení není většinou o ničem. Tady jde, ale o motorku a ne o lidi .

Trochu větší "německé sedlo" vejdu se tam skoro 2x a tak občas si člověk něvěděl jak sednout

Elektronika - po nějakých počátečních obtížích v pořádku, ale neměla ještě zatím moc najeto. ( 2x opravovaný palivoměr po výměně již bez problémů, kroužek imobilizéru ve svolávačce, nefunkční vyhřívaný heft.)

Praskání přední H7 vydržela zhruba 1/2 roku max. 1rok

Doplním další ...

redred
redred napsal 21.02.09 v 10:20

jinak jsem zapomnel napsat ze toho predchoziho jsem mel taky cervenyho ted ho ma nekdo v praze koupis jednou bmw a uz nic jineho nekoupis leda ze by si byl blazen

redred
redred napsal 21.02.09 v 10:19

tak doufam ze se uvidime v cervnu v karlovych varech na d.hopper party bude na co se koukat hlavne taky bmw

Pol
Pol napsal 25.01.09 v 11:16

Opravdu super stroj, sám mohu potvrdit a až teď se moc těším na sezónu, kde plánuji třeba Norsko a Rumunsko. Tak ať nám to jezdí

Thomasson
Thomasson napsal 17.01.09 v 11:33

Já myslím, že nebudeš litovat této volby Tak ať pěkně jezdí

rozawaran
rozawaran napsal 15.01.09 v 19:04