Peugeot E-Vivacity (2012)

Vlastník e-Kája
Vloženo 15.7.2023
Aktualizováno 1.4.2024

Ideální miniskútřík do úzkých městských ulic, na chatu či chalupu a nebo na dovolenou s karavanem jako kompaktní popojíždědlo.

Motorka koupena od Dovoz z Německa

První dojmy - Už mám tentýž elektroskútr několik let, takže žádné překvapení se nekonalo. Musím si zvyknout pouze na větrný štít a chrániče rukou.

Motorku bych doporučil pro - Ten kdo jezdí denně krátké vzdálenosti do práce či za nákupy.

Doplňky na motorce - Vétrný štít, chrániče rukou, plotna s kufrem, druhá palubní nabíječka.

S Peugeotem E-Vivacity už mám myslím bohaté zkušenosti, protože už mi jich 5 nebo 6 prošlo pod rukama. Je to ideální stroj pro začátky na elektroskútrech, dá se sehnat poměrně levně jako ojetý. Už se sice nevyrábí, ale na svou dobu byl kvalitou i parametry na vysoké úrovni, některé současné skútry mají sice modernější vzhled a některé vychytávky navíc, aleco se týká užitných vlastností, ty se moc za těch deset let nezměnili. Tenhle konkrétní stroj jsem koupil jako náhradní, buď kdyby se mi můj první Peugeot porouchal a nebo by potřeboval transplantaci některého z e-orgánů. Zatím se tak nestalo, tudíž na něm jezdím, aby baterie nezahálely. Ale pokud by po něm někdo zatoužil, nebráním se i případnému prodeji...

...v hlavě se mi již delší dobu rodí plán, že bych požádal kamaráda, aby mi E-Viváska vytunil bateriemi s dojezdem okolo 100km a alespoň kilowatovou nabíječkou. Odblokování na 60km/h by pak bylo příjemným bonusem.

BTW: když takhle ve méstě míjím ty machry ve 2-3 tunových SUV, mám skvělý pocit z toho, že stejnou službu mi prokáže i 114kg elektroskútr s 3kW elektromotorem a navíc nemusím trčet v kolonách

31.3.2024
Na tomto E-Viváskovi jsem si, abych pravdu řekl, moc nezajezdil, jelikož byl původně určen pro mou drahou polovičku. V každém případě jsem ho i tak sem tam trochu prohnal, aby mu nezahálely baterky, takže asi 300km jsem mu přidal v celkovém nájezdu. Původně jsem myslel, že si alespoň přehodím větrný štít na mého prvního bílého E-Viváska. Situace se ale vivinula jinak, takže jelikož musím v garáži uvolnit místo pro další e-moto stroj, jsem nucen, se slzou v oku, jeden nebo oba tyto bezva e-skútříky prodat. Ale i tak na ně budu vzpomínat velice dlouho, jakožto na bezva společníky do města

e-Kája
e-Kája napsal 16.07.23 v 22:20

callowsick: díky za ohodnocení a zajímavý technický dotaz.

Ten stříbrný plastový kryt na zadní kyvce vypadá sice mohutně a sofistikovaně, ale uvnitř se skrývá pouze obyčejný ozubený řemen. Díky krytu se na něj alespoň nepráší a osa elektromotoru musí být v ose čepu zadní kyvky, aby se neměnila vzdálenost mezi osou elektromotoru a osou zadního kola, což by ozubenému řemenu nedělalo dobře

Ještě jedna zajímavost, na opačné straně je mohutný a designově povedený plastový kryt čela elektromotoru. Pod ním se ukrývá pouze miniaturní destička se snímačem polohy rotoru a jinak jen samej vzduch. Alespoň se to dobře chladí

callowsick
callowsick napsal 16.07.23 v 18:55 10b.

Zajímavá varianta

Ze zvědavosti - jak to má řešený přenos síly, pls? Vidim tam elektromotor na stejném místě, jako spalovák a co je dál? Variátor a spojka jsou asi zbytečný, takže jen nějaký přenos do koncového převodu u kola???

Dík za osvětlení