Ducati 959 Panigale (2016)

Vlastník Ykebara
Vloženo 7.8.2022
Aktualizováno 7.8.2022

Červená, dvouvál do L s naprosto jiným charakterem než Monster, podvozkově výborná.

Motorka koupena od Profi-moto.cz (Děčín IV-Podmokly)

Ducati 899 Panigale: Nesehnatelná v dobrém stavu, kdo jí má, tak nedá...asi vědí proč
Ducati SuperSport: Po zkušební jízdě to prostě nebylo ono...

První dojmy - Trefim všechny hlavou, řidítka utopené, prvních pár zatáček jsem téměř nevěděl jak s tím zatočit. Vnímání náklonu úplně jiné než na M1100Evo, brzdy bez citu.

Motorku bych doporučil pro - Máš něco odjeto a lákají tě sportky a máš rád Itálii...tak malá Panigale (899, 959, V2) je určitě krok správným směrem.

Můj předešlý vzduchem chlazený Monster byl v Brně na dromu jako doma - lehký, obratný a 100koníků = čistá radost z jízdy. Jenže s příchodem horkých letních dnů už toho na něj bylo moc a je mi proti srsti ho tahat když skučí (+ častější čištění olej. chladiče bylo za trest).

Potom co jsem se rozhodl, že Monster půjde z garáže, přišlo dilema. Yamahu MT-09 nebo XSR 900? KTM Duke 890? Novej Monster?
Kašlu na naháče, chci přece něco na okruh...nová Yamaha R7? Motor a podvozek - odradilo mne oboje.
Projíždím inzerci...jenže já chci V2 nebo aspoň I2 (270°), tříválec bych taky snesl.
Dámy a pánové, sportka s rozumnou elektronikou (čti kontrola trakce) v tříválci prostě neexistuje. Dvouválec I2 (270°)? Pouze Aprilia RS660 je kompletní balíček(motor, brzdy, podvozek, desing),jenže první modely si kupují spíš fandové značky, než někdo kdo chce jezdit. Po vyzkušení Ducati Supersport jsem musel dát za pravdu, že by to mé potřeby neukojilo a šla by brzo zase dál.

"Panigálka, no ty vole to je ale strop". Jenže nebylo to finančné ulítnuté, takže zkusím a uvidím. Lehké zkoumání a vybrána byla 899 - kdo jí chtěl tak ví, že pěknej kousek není na trhu (a když tak jen na 2 dny pak zmizí).Tak se mé smutné (haha) srdce přeorientovalo na nástupkyni 959 Panigale, euro normy přidaly nějaké ty kila ale stejně jsem věděl, že největší problém bude mezi sedadlem a řidítky.

Kupoval jsem ji v lednu, odvezl v únoru (asi 1,5km) a v garáži v Děčíně stála až do Velikonoc - pak jsem ji nezkušeně osedlal a dovezl do Brna. Ještěžě topí - v 12°C to celkem bodlo. Trochu se rozepíšu, pro ty, kteří uvažují nad svým prvním supersportem, věřím, že budou zažívat stejné pocity :D.

Posez:
Divné, jiné, nevim. Půl roku jsem zkoumal jak na tom mám sedět(viz foto). Po tom co mi většina instruktorů řekla: "Motorka si tě usadí" jsme se na to vybodnul a sedím a vysedávám tak nějak dle citu. Asi ta rada funguje - oba slidery jsou odřené (to na foto není :D )

Motor:
Musel jsem se trochu přeorientovat na otáčky. Monster tahal dole jak býk, Panigálka tahá spíš ve vyšších, zvyká se velmi příjemně :D.

Brzdy:
Něco musí být špatně, takhle Bremba nebrzdí. Nakonec to bylo ve válečku na páččce, který tlačí na hydrauliku. Ten váleček byl ofiko obalenej v nějaké gumě (nechápu), a to zapříčinilo ten "jalový" cit. Stačilo prohodit válečky mezi spojkou (který byl kovový) a brzdou a už je to "ono" - zadáčo ty káčo.

Podvozek:
Vše plně nastavitelné - vážím cca 85kg s výbavou a přední pružiny mám cca v půlce. Citlivost podvozku na nastavení vzorná(čti opravdu to na jízdě poznáš). Jedinej malej mínus je, že zadní tlumič dostává teplo od motoru, takže častější výměna tlumič oleje je trochu opruz (vypadá to na výměnu po každé sezóně).

Elektronika:
3 uživatelské módy - RAIN, SPORT, RACE. Co ale kvituju, všechno si můžu nastavit Takže, jsem si sám pro sebe řekl, že dokud nepřekonám v Brně čas, který jsem zajel s Monsterem tak omezení na 100 koní (WET mapa).
A používám max 2 módy - SPORT na běžnou silnici a RACE na okruh (trochu jiná trakce a ABS jinak stejné).
Ta chytrá trakce co Ducati má je k nezaplacení, na level 7 to bliká v každé zatáčce - level 3 zabliká jen když jsem neurvalej na plynu ale ani jedno v sedle nepocítíte - jemnost a bezpečnost v jednom.

Jasně, snažim se jezdit jak kdybych to neměl, ale to pokušení, ten plyn otočit na hulváta ještě v náklonu(čti o jeden milimetr víc), motor jde do otáček, guma se žvejká(měkká Pirelli)...no někdy je to prostě silnější než já :D. Jak jsem někde slyšel: dobrý to mít, lepší to nepotřebovat.

Potom co jsem překonal Monstera jsem si otevřel plný výkon 157 koní a mám totálně jiné pocity. Na motorovou mapu medium, je odezva na plyn velmi příjemná, sametová a od 8 tis. to letí jak šíp - jak kdybych dostal novou motorku - úžasnej pocit.

Servis zatím žádnej, až na nové páčky, protože mi holka spadla na benzínce cestou na ČH sedlo...poprvé v životě. Hned po koupi jsem jí dal nové gumy,
Pirelli Rosso II - nejvíc špičatá sportovně-cestovní guma. Nemohu říct špatného slova až na to, že je teda strukturálně měkká a tím pádem je citlivá na tlak(pod 2,7 bar v létě nemá smysl foukat) Jinak drží hezky, zpětná vazba taková klidná, spíš míň než víc.

V mých pocitech převládá naprostá spokojenost s výběrem. Koukám na ní víc, než je zdrávo (poměr ježdění vs koukání 1:1). Doteď jsem vlastně nepochopil, že mám Panigale v garáži.
Ještě bych chtěl rád vyvrátit ten Panigale syndrom, co jsem měl v hlavě, než jsem si ji koupil. Jsem normální kluk, neumim na tom moc jezdit, jsem pomalej a rád se bavím s ostatníma. Zobák mi narostl s trochu arogantním výrazem, ale málokdy jsem nasranej - takže kdekoliv/kdykoliv mě uvidíte, přijďte pokecat, ta červená motorka ze mně nedělá nic, jen motorkáře.

O životě s Panigale se rozepíšu v deníku.

MTS1200PP
MTS1200PP napsal 26.10.22 v 21:58 10b.

Figi25
Figi25 napsal 12.09.22 v 11:31 10b.

Pěkně napsaná recenze! Červená Ducati není co řešit

Taliján
Taliján napsal 14.08.22 v 23:10 10b.

Dobra volba, rozumnej a zbytecne neprekonovanej motor.

Krzi
Krzi napsal 14.08.22 v 13:38 10b.

pěkně napsáno

Normik
Normik napsal 10.08.22 v 16:30 10b.

Parádní, užívej...