Honda CRF 300L (2021)

Vlastník erbe
Vloženo 3.4.2022
Aktualizováno 31.3.2024

První dojmy - Motorka dizajnovo pekne dospela. Znie inak. Ide inak.

Motorku bych doporučil pro - To je ťažká otázka... Buď pre kľudné povahy ktorým bude stačiť ten podvozok. Alebo potom s jemnými úpravami pre tých, komu sú bežné 200+kg "ľahké" motorky ťažké a chcú sa voziť alebo naučiť jazdiť mimo asfalt.

Doplňky na motorce - CRFku som si doviezol v januári a kým boli podmienky na asfalt, tak som na nej prehádzal pár drobností rovnako ako na 250ke.
- riaditká Renthal 764
- spojková a brzdová nastaviteľná páčka ebay
- gripy ODI Rogue
- kryty Cycra Probend
- sklopné späťáky
- plastový kryt motora a pákovania AXP
- plechový kryt chladiča
- predný štít s konzolou ADVspec
- polep vidlice showa

Pred niekoľkými rokmi som úspešne najazdil na predchodkyni 250L pomerne slušnú porciu kilometrov. Byť slabšia, nebolo motorke v princípe nič vytknúť. Spoľahlivosť, nízke náklady a superpríjemný charakter. Presne tieto vlastnosti si ma kúpili a znova bolo zaujmavé mať motorku, ktorá síce na nič nie je úplne ideálna, ale vždy je pripravená vyraziť. Či už len tak kolo baráku po ceste, cez les či cez pole alebo kľudne krížom cez kontinent. Veci boli lacné, všetko čo bolo treba na motorke spraviť bola hračka aj v domácich podmienkach. Proste som si povedal, že také niečo znova chcem aj keď to vlastne nepotrebujem. Na toto covidové vláčenie po Európe a v najbližšom okolí bude 300ka pre mňa super stroj. A keď si aj nájdem zase nejakú inú, môže tíško znova čakať na svoju chvíľu. Prekoná 300ka predchodkyňou vysoko postavenú laťku najpríjemnejšieho motospoločníka akého som doposiaľ mal?

Motor
Prvá vec, ktorá zároveň každého zaujíma a zároveň po presadnutí človeku okamžite prejaví najväčší medzigeneračný rozdiel. Motor narástol objemovo sice len minimálne z 250 na 286, ale jeho charakter sa zmenil výrazne. Motor má výrazne väčšie použiteľné otáčkové pásmo + kratšie kvalty. To dohromady dáva voči 250ke skoro až neporovnateľnú dynamiku. Motor 250ky bol sotva použiteľný pod 5tis ot. okolo 6 mal špičku a nad 7 už výrazne vädol. 300ka pekne ťahá už od niekde medzi 3-4tis, špičku okolo 6 už tak necítiť a nad 7 nevädne tak výrazne ako 250ka. Mestom, dedinou je možné plávať na 5ke okolo 4tis, pri tabuli konca otočiť plynom a bez odvrávania s rozumnou dynamikou zrýchliť tam kam až treba. Pri preradení na 6ku dynamika končí, tento kvalt je už len udržiavací na rýchlosti 80+ a dynamika je pocitovo zhodná s 250kou. Motorka už ale dokáže celkom rozumne držať rýchlosť aj do kopcov. To tu s dlhou prevodovkou na 250ke nebolo. Na nižších kvaltoch dokáže mať aj v stúpaniach akú takú dynamiku, prípadne na 6ke aspoň držať cestovnú 100ku hore kopcom. Takže suma sumárum, motor je stále slabý ale výzarne zábavnejší a použiteľnejší.
Po prvých kilometroch musím ešte povedať, že mechanická hlučnosť motora sa jemne zvýšila a občas z neho lezú zvuky ktoré sa mi úplne nepáčia. Honde v tomto smere celkom dôverujem ale bude to chcieť asi trošku upraviť nôtu od výfuku aby to nebolo také patrné. Sériový výfuk za jazdy takmer nepočuť. K motoru ešte patrí spojka, tá je až neuveriteľne mäkučká a ovláda sa skutočne ukážkovo.

Podvozok
Podvozok je druhá najdebatovenaješia téma. Podvozok je pocitovo biedny, rovnako ako tomu bolo na 250ke. Vidlica ešte ako tak, zadný tlmič neutlmený a príliš mäkký. Žiadne prekvápko ani zlepšenie oproti 250ke. Sériový podvozok je vhodný len pre veľmi opatrných a ľahkých jazdcov jak na ceste, tak v teréne. Službu pri nízkej rýchlosti a opatrnosti spraví, ale dobré meno Honde sotva.

Brzdy
Hlavne predná je citeľne účinnejšia ako si pamätám z 250ky. Tam som mal pocit, že to takmer nebrzdí. Teraz napriek tomu, že vizuálne sa jedná o rovnaký kotúč aj brzdič tak pocitovo motorka brzdí proste lepšie. Bez výhrad.

Dizajn
Subjektívne musím povedať, že motorka generačne vizuálne pekne dospieva. Pri priamom porovnaní s predchodcom veľmi pomáhajú čierne kolesá a viac tmavá farebná schéma. Dolu to celé ťahajú žiarovkové svetlá a slonie tiež žiarovkové smerovky. Vzhľadom na výrazné navýšenie ceny a kompletné prekopanie motorky sa to ťažko odpúšťa. Hlavne v kontraste s tým, že originál thajský model má LED ako svetlomet tak aj smerovky. Pevne verím, že v rámci faceliftu ich dostane aj naša EU verzia. Toto jej chýba.

Zaujímavosti
300ka má oproti predchodkyni prepracovaný displej. Ten ukazuje zopár údajov naviac. Okrem ukazovateľa zaradenej rýchlosti, ktorý osobne považujem za zbytočný, ale ukazuje spotrebu a vie ukazovať aj spotrebované palivo. Jedná sa o primitívny výpočet ale je to pekná a použiteľná vychytávka. Dôležité resp. zaujímavé je to preto, lebo Lko má stále zúfalo malú nádrž necelých 8L a podľa toho čo som zatiaľ najazdil, tak je tento údaj slušne presný aby sa mu dalo veriť a teda mať lepšiu predstavu či po tých 170km ešte prejdem 50km na najbližšiu pumpu napriek tomu, že mi už svieti rezerva. Bohužiaľ má displej 2 vlastnosti ktoré sa mi príliš nepáčia. Jedna je že je plochý, veľmi lesklý a za jazdy na ňom sa usádzajúci prach zhoršuje jeho čitateľnosť. Proste som sa pristihol pri tom, že každých 100km (po asfalte) mám potrebu ho pretrieť. Druhá vec sú tlačidlá na prepínanie funkcií a reset počítadiel. Nemajú citeľný click a prepínanie funkcií a resetovanie ma zatiaľ celkom vytáča. Za jazdy sa jedná o doslova nebezpečnú operáciu vyžadujúcu nedmernú koncentráciu. A přitom taková blbost...

Pozitíva:
- živý prejav motora
- široké využiteľné pásmo otáčok
- okrem ucukaného plynu príjemné a nezáludné ovládanie, brzdy
- nízke prevádzkové náklady
- servisne jednoduchá a všetko čo treba má výbornú prístupnosť

Negatíva:
- stále je slabá
- ucukaný plyn
- nepríjemné ovládanie funkcií displeja
- sériovo nepoužiteľný podvozok

Verdikt ku súčasnému stavu:
CRF300L je stále slabá motorka. Ale dynamika do 100km/h je už na slušnej úrovni. Nižšia spotreba, horší zvukový prejav motora, ucukaný plyn. Viac údajov na palubke ale horšia čitateľnosť a ovládanie funkcií. Zbytok je prakticky identický so starou 250kou. Vymenil som na nej zopár vecí z ktorých cítiť po kvalitatívnej stránke tú nízku cenovku alebo mi iným spôsobom nevyhovovali Uvidíme ako sa osvedčí výfuk a tlmič. Jediná vec na ktorú zatiaľ nie je riešenie je nádrž. Americký IMS už podľa všetkého má prototyp, ale je menší ako na predchodcu a má len okolo 11L. Uvidíme s čím príde Acerbis. Na motorku je už teraz prekvapivo veľa doplnkov z druhovýroby. Toľko toho na 250ku nebolo ani na sklonku jej života. 300ka sa zjavne teší vysokej obľube. To vidieť aj na cenovej politike. Motorka je už skoro o 1000e drahšia ako predchodca v 2017 a síce je skoro celá prekopaná, nič na nej nezmenilo kvalitatívne citeľne k lepšiemu.

S CRFkou mám v súčasnosti (29.03.2022) najazdených prvých 1000km. Momentálne motorku čaká ešte niekoľko zmien, ktoré som nechcel robiť pred zábehom aby som získal "referenčné hodnoty" pre to ako sa motorka správa sériovo.

- zadný tlmič Hyperpro HO03-0AA
- komplet nerez výfukový systém MotoX

alienblue
alienblue napsal 22.08.23 v 17:54 10b.

Na aliexpresu se da pořídit myslím 6litrova přídavná nádrž pod zadní bočnicy místo boxu na nářadí.

Robo025
Robo025 napsal 26.03.23 v 20:32 10b.

Sledujem tvoj upgade, mám ju doma tiež

Omarson
Omarson napsal 05.06.22 v 17:56 10b.

renka18
renka18 napsal 31.05.22 v 13:21 10b.

mRKEF
mRKEF napsal 14.04.22 v 08:01

Jojo, jak říkáš. AJP má spíš blíže takovému nekompromisnímu stroji na rychlejší rally typu Dakar. Na objevování světa mi přijde stroj typu CRF naprosto ideální, navíc v kombinaci s Hondí spolehlivostí. Jsem zvědavý, kolik bude mít ta tvoje CRF za 2 roky, jestli to zase bude 80 000 km .