Yamaha Tracer 9 / 900 (2020)

Vlastník w0rm
Vloženo 23.1.2021
Aktualizováno 1.11.2021

Komfort, krásny dizajn, nízka hmotnosť a k tomu úžasný motor. Má vo výbave snáď všetko, čo si len môžem priať.

Motorka koupena od Styx Bratislava

Kawasaki Versys 650: buď som vystrelil ako raketa alebo pri malom ubratí plynu príliš spomalil, nedokázal som ísť \"na pohodu\", v rýchlostiach do 60 km som sa cítil v meste neohrabaný, intenzívne vibrácie v riadidlách a nohách pri istých otáčkach, nemá hlavný stojan
Suzuki DL 650 V-Strom: vyššia hmotnosť a rozmery
Honda NC 750X: menej komfortný podvozok a menej zábavný motor
Honda X-ADV: nedostupnosť skúšobnej jazdy
Triumph Tiger 900 GT: vyššia cena a obava z menšej spoľahlivosti značky
Suzuki DL 1050 V-Strom XT: vyššia hmotnosť a rozmery
Yamaha Tracer 700: vibrácie až brnenie v rukách pri istých otáčkach, nemá kontrolu trakcie
BMW F 750 GS: vyššia cena pri plnej výbave + vyššie náklady na servis
Kawasaki Versys 1000: vyššia hmotnosť a rozmery

První dojmy - Pri skúšobnej jazde som sa cítil veľmi komfortne a prirodzene. Jediný nezvyk bolo umiestnenie smeroviek a klaksónu + tlačidlo smeroviek by mohlo byť trochu v??šie, no zvykol som si rýchlo.

Motorku bych doporučil pro - Všetkým, ktorí hľadajú príjemné, emotívne a pritom komfortné jazdenie v kombinácii s nízkou hmotnosťou, relatívne malými rozmermi a japonskou spoľahlivosťou.

Doplňky na motorce - GT verzia (bočné kufre, tempomat, vyhrievané rukoväte, farebný displej, quickshifter) + nosič, kufor Yamaha 50l, zámky (rovnaké pre všetky kufre a zapaľovanie) tankbag Yamaha 16l, padací rám Givi, nálepky, podkova, kryt chladiča, držiak RAM na mobil, komfortné sedadlo

Som začiatočník, predtým som jazdil len na Honda Forza 125. Mám 182 cm, 80 kg. Ak nie je zlé počasie, jazdím v jednej stope všade, kam sa dá - každodenne do práce v hustej mestskej premávke, na bežné nákupy pre rodinu, blízke okolie - výlety na niekoľko hodín, maximálne na deň. Jazdím len sám - manželka sa bojí a deti sú ešte príliš malé.

Pri jazde mimo mesta mi však už skúter nestačil pre nedostatok výkonu, zrýchlenia pri predbiehaní + na rozbitých cestách som chcel komfortnejšiu filtráciu otrasov. Tiež by som rád do budúcnosti podnikol aj dlhšie výlety po Slovensku a okolitých krajinách. Najväčší "off-road" bude pre mňa maximálne poľná cesta, inak stále po asfalte. Preto som sa rozhodol kúpiť si motorku.

Môj cenový limit bol pôvodne 10 000 Eur (~261 000 CZK) za novú motorku aj s komplet doplnkami, neskôr som ho po viacerých skúšobných jazdách a s uvedomením si svojich nárokov dvihol na 12 600 Eur (~329 000 CZK). Nechal som si poradiť aj Vami (za čo veľmi ďakujem) a rozhodol sa pre kúpu Yamaha Tracer 900GT (2020).

Spočiatku som sa ju však bránil čo i len vyskúšať - bola mimo môjho cenového limitu a zdala sa mi "prisilná" na moje potreby. V kubatúre 650-700 som sa po skúšobných jazdách nevedel rozhodnúť, všade boli prítomné väčšie či menšie nedostatky. Bál som sa, že povedú k nespokojnosti a skorej výmene. Napokon som na radu okolia predsa len dal šancu väčšiemu Traceru.

Skúšobná jazda mi ukázala, že existuje motorka, ktorá mi hneď sadne. Chvíľu som ešte váhal, či nepočkať do začiatku novej sezóny, no túžba mať ju rástla každým dňom. A keď prišla v novembri 2020 akciová ponuka na doplnky v hodnote 900 Eur zdarma, bolo rozhodnuté. Pôvodne som si chcel kúpiť modrú (má viac modrých metalízových plôch aj na bočných kufroch), no naživo v predajni som sa rozhodol pre červenú. Odtieň je nádherný, na slnku sa krásne odráža ako perleť, vyzerá to elegantne. Zavážila aj praktickosť - modrá má metalízu aj v okolí nádrže, červená má v okolí čierny plast. Pri prípadnom náhodnom znečistení a poškodení od benzínu to bude na čiernom menej viditeľné.

Zatiaľ som v zábehu. Za sebou mám necelých 950 km, o chvíľu ma čaká prvý servis. Navyše som na nej jazdil len v zime. Berte to preto ako predbežné hodnotenie.

Motor vie jazdiť ako baránok, no aj ako divoká šelma (tú však zatiaľ ešte príliš nepokúšam:). Výborný krútiaci moment, zaberá už aj v nízkych a stredných otáčkach. Žiadne trhanie, jazda je plynulá. Spojka krásne radí, zábavu pridáva quickshifter smerom nahor. Na jeho úspešné použitie však nesmiete mať príliš nízke otáčky. Tempomat som zatiaľ neskúsil.

Veľmi si pochvaľujem podvozok - už žiadne nadskakovanie a nárazy do chrbta, ktoré sú bežné na skútri. Za mňa komfort, dobré tlmenie nerovností. Je nastaviteľný, vyhovuje mi z výroby, nemenil som nastavenie.

Vyhovuje mi nízka hmotnosť a rozmery - uľahčuje mi to manipuláciu na mieste a zmestím sa do malej garáže aj s autom. Nie je to až také jednoduché ako so skútrom, no lepšie ako u konkurentov.

Oceňujem celkový dizajn (v zlom počasí sa rád kochám pohľadom v garáži:), ale aj pekný farebný displej. Prekvapilo ma, že neponúka zobrazenie dojazdu v km.

Z hľadiska ochrany proti vetru mám vyššie Yamaha turistické plexi, s ktorým sa aj za veterného a chladného počasia jazdí príjemne. Na skútri som aj s aftermarketovým vyšším štítom po dlhšej jazde cítil nepríjemné turbulencie v oblasti hlavy. Tu je to bez problémov.

Jazdil som pri najmenej 4 stupňoch Celzia a bez vyhrievaných rukovätí by sa mi to určite nepodarilo. Hrejú omnoho intenzívnejšie ako na Honde Forza - tam ich aj na maxime cítiť v hrubých rukaviciach len jemne. Tu sú nastaviteľné v mnohých stupňoch a ich teplotný rozsah je výrazne väčší. Najvyšší stupeň je riadny vypaľovák.

Priemerná spotreba zatiaľ 4,6 l/100 km, kvôli zime tankujem 100 oktánový benzín.

---
aktualizácia (takmer) po roku od kúpy (10/2021)
---

Najazdených cez 14500 km, absolvované odporúčané servisy. Po poslednom (11000 km) vymenené aj pneumatiky za Pirelli Angel GT 2. Pôvodné Dunlopy síce mali ešte dosť dezénu, no necítil som v nich pri náklonoch (a hlavne na mokrej ceste) istotu. Navyše sa na nich zjavila deformácia, údajne z priliš rovného jazdenia. :) S novými pneumatikami sa jazdí a klopí krásne, ovládateľnosť je príkladná.
Technici pochválili, že motorka je vo výbornom technickom stave, vykonaná predpísaná údržba. Akurát reťaz má už prasknuté niektoré O-krúžky a bolo potrebné upraviť jej previs asi po prvých 4000 km. Nechal som sa poučiť o správnej technike mazania, mažem cca á 300-500 km a kontrolujem previs. Napnutie reťaze je odvtedy stabilné. Uvažujem, či si v budúcnosti nedať automatický mazací systém, napr. Scottoiler. No mazanie a kontrola reťaze ma aktuálne nezaťažujú, je to ozaj len chvíľa po jazde. Je teda otázne, či to stojí za zvýšené finančné výdavky (montáž+prevádzka) a (údajne) špinenie zvyšku motorky od oleja.

Veľmi si pochvaľujem tempomat, najmä pri prejazde cez dediny pri slabej premávke, kedy môžem nechať ruku oddýchnuť. Bez neho by som už motorku nechcel. Motorka je stabilná aj pri vyšších rýchlostiach, jednorazovo maximum odskúšané na (nemeckej;) diaľnici 200 km/h. Šlo by to aj viac, no necítim sa pri takých rýchlostiach komfortne. Navyše mám doma rodinu, ku ktorej sa chcem vždy bezpečne vrátiť. Pri správne zvolenom prevodovom stupni vie na bežných cestách aj diaľniciach krásne akcelerovať a umožní rýchle a bezpečné predbiehanie.

V lete sa mi podarilo vyskúšať Honda X-ADV 2021 s DCT. Tá má oproti Traceru komfortnejší podvozok a veľmi sa mi na nej páčilo ovládanie plynu ride by wire - ten plyn išiel úplne ľahučko a ruka sa tak ani po dlhej jazde neunaví. DCT mi na nej príliš nesadlo. V športovom móde to bolo znesiteľné, no po každom vypnutí motora sa to preplo do štandardného módu, ktorý je mdlý a vhodný akurát na šetrenie benzínu. To ma dosť hnevalo. Motor v X-ADV je celkovo oproti Traceru slabší a výrazne menej dynamický. Radosť zo zrýchlenia a jazdy je pre mňa na mojej motorke väčšia.

Ak by sa mal Tracer 900GT posunúť k ideálu, tak by mu za mňa stačilo vylepšiť podvozok a pridať ride by wire. Ešte by sa snáď dal upraviť aj quickshifter, preraďovanie nie je vždy (aj pri dostatočných otáčkach) stopercentné. Ak chcem mať istotu, tak preraďujem so spojkou. Aj tak som však s mojím Tracerom veľmi spokojný.

Dlhodobá spotreba sa podľa palubného počítača drží na 4,6 l/100 km. Ak jazdím svižnejšie a prepočítam počet prejdených km na množstvo reálne natankovaného benzínu, tak spálim cca 5l/100 km.
Indikátor množstva benzínu padne z plnej nádrže na polovicu po 140-180 km. Dojazd v km motorka neukazuje, nedostatok paliva blikaním kontrolky sa zjaví cca po 280-300 km.

Kamil32
Kamil32 napsal 25.11.21 v 20:56 10b.

Krásna moto, tiež nad ňou rozmýšľam

mrazíček
mrazíček napsal 19.11.21 v 15:19 10b.

Dobře napsané,váhám mezi ní a BMW F900XR

Multitata
Multitata napsal 12.11.21 v 11:10 10b.

Ahoj, pekný článok.
Tú radosť zdielam
Práve som po 1000 km s mojou Tracy (Tracer 9 GT 2021) a je to úžasná motorka.
Pre ňu som sa rozhodol práve preto, že má výborný poloaktívny podvozok, elektron. plyn, či výborný quickshifter (nahor/nadol prakticky pri hocijakých otáčkach).
Teším sa z nej.
Želám veľa šťastných km bez pádu.

kartys
kartys napsal 30.10.21 v 18:51

Super motorka a ten motor je klenot ale neni pro zacatecniky dokaze ukazat zada hodne i silnejsim motorkam

JardaBar
JardaBar napsal 30.10.21 v 08:41 10b.