Suzuki GSX-R 750 (2001)

Vlastník benovic
Vloženo 3.2.2020
Aktualizováno 5.3.2020

Stará rachotina, ale mám ju rád.

Yamaha YZF 600R Thundercat: karburátor

První dojmy - Super záťah, nízka váha, športový posed, stará K1 pohodlná široká sedačka = vaše nohy nahradia dve kolesá

Motorku bych doporučil pro - Človek, musí byť rozvážny a mať to v hlave v poriadku. K1-K3 svojím nízkym a širokým sedadlom poskytuje ceľkom v pohode cestovanie, ideálne rozdelené na viac kratších častí

Doplňky na motorce - yoshimura koncovka, predtým tam bola rombo

Môj prvý poriadny cestný stroj, kupovaný v roku 2018 so 48000km. Nemal som vtedy absolútne žiadne technické znalosti o motorkách. Vedel som, že majú motor a treba v nich občas vymeniť olej. :D To sa však začalo rýchlo meniť.

Motorku som kupoval od známeho bez toho, aby som ju pred tým videl. Cena bola 2400eur (~60k czk), tak som predpokladal, že to nebude úplný šalát... Navyše som vedel, že môj známy je z auto/moto prostredia, o to väčšia bola moja dôvera.

Moja myseľ bola zatemnená a ja som chcel len jediné; jazdiť gsxru a to hneď!

Dohodli sme sa na cene 2200eur (~55k czk) a už som sa videl, ako na nej sedím. Prvý dojem nesplnil očakávania, nenaštartovala na brnk, bola špinavá, chýbali mriežky srad nasávania, plasty boli nejaké čudné a pneu čo údajne vydržia ešte sezónu sa mi tiež nezdali. Bolo mi to ale jedno, chcel som sa konečne voziť.

Hneď o pár dní prišiel prvý problém. Zdalo sa mi, že ide nejako čudne a pri státi na červenej som zacítil čudný smrad. Zastavil som pri dome a začal s obhliadkou moto. Smrad išiel zo zadnej časti z oblasti kolesa. Chytil som sa brzdového kotúča a moja pokožka zasyčala ako klobáska na grille... Zistil som, že brzdový pedál bol zaseknutý kvôli nánosu špiny. Rozhodol som sa okamžite vykonať celú základnú údžbu podľa manuálu.

Spravil som si výskum pneu, zistil som, že mám dve rôzne značky a boli DOT14 v roku 2018. Objednal som Pirelli Angel Gt, lebo som sa chystal veľa cestovať po Slovensku vrámci foto knihy ktorú píšem. Olej, filter, vzduchový filter, sviečky, brzdovka, chladiaca kvapalina, to som zvládol v pohode sám, pneu som dal do autorizovaného servisu suzuki STYX.

Zo servisu mi zavolal technik, že mám sa prísť pozrieť, kým je hore na stojane: zváraný a ohnutý rám, motor v oblasti gufera spojky/pumpy pod 0,5cm nánosom olejového bahna, zadné koleso nevedeli poriadne vyvážiť, predné brzdové kotúče tenké (4,5mm) a totálne vykývané (čudoval som sa čo to stále hrkoce, myslel som že tlmič riadenia), predné ložisko zlé... Technik mi povedal, že som blázon a pustí ma na tom domov len na moje vlastné riziko... Na koniec mi ponúkli, že ju odkúpia za 300eur (7,5k czk). Ani neviem, čo ma nasralo viac, či predchádzajúci majiteľ, alebo tá ponuka na odkúpenie na diely...

Volal som predchádzajúcemu majiteľovi, samozrejme o ničom nevedel, lebo jeho technik by ho v živote nenechal sadnúť na menej ako 100% stroj, ktorý može ísť 260km/h. Rozhodol som sa to neriešiť, nakúpil som náradie a pustil som sa do toho.

Kúpil som kotúče brembo, pancierove hadice, ložisko. S novými pneu to išlo ako báseň, až som prekusol to, že prestalo fungovať ukazovanie rezervy... Otestoval som plaváky, ktoré fungovali, takže problém je niekde inde... Vzdal som to. Vyčistil som to bahno a od vtedy tečie olej. Po čase z nej prestalo kvapkať a začalo sa formovať nové bahno. Vzdal som to úplne a ľutoval som tie brembo kotúče.

7000km

Olej som iba dolieval a po 5k km som vymenil filter. Tankujem každých cca 180-200km, raz som aj tlačil na pumpu. :D

Začalo robievať FI c28, seknudárna klapka sa začala zasekávať. Klapky sa mohli otáčať bez odporu. Problém bol niekde v motorčeku/senzore. Rozobral som to, vazelína v tom bola zaschnutá (plastové koliečka z toho DC motorčeka), namazal som to a nejako som to poskladal. Od vtedy to prestalo fungovať, resp. kalibrovať po otočení kľučom. Zistil som však, že pri vypnutí/zapnutí motora s otvoreným plynom sa to vyrieši.

Moc dlho to nevydržalo a stva odišlo úplne. Zohnal som nový motorček/senzor (novšie modely to majú na ovládanie klapky vo výfuku). Fungovalo to 5 dní a znovu to isté. Vybral som lopatky sekundárnych klapiek a bol som príjemne prekvapený. Motor je síce jemne nekľudný pri idle otáčkach, zlenivel pod 6-7k rpm, ale hore vznikol taký záťah, že som sa musel držať aj zubami nádrže.

Je tam určite problém s kontaktom alebo káblom, ale ja som skončil s väčšími investíciami.

6.11.2019, 13000km

Ráno o 8:00 som mal dopravnú nehodu, ženská to v dopravnej špičke hodila cez bus pruh a ja som to schytal. Úvodná foto je bezprostredne po nehode. :D

Idem nahodiť nové blinkre a padáky. Motorku buď predám niekomu, kto sa ňu bude vedieť postarať, alebo ju dorazím. Urobil som množstvo zlých rozhodnutí, ale neľutujem ani jedno, pretože som sa veľa naučil.

Som viac cestovateľ, niekedy aj vo dvojici, páči sa mi športový posed a ceľkový charakter športových moto. Súšal som teraz Hondu VFR 800, ale najviac ma to ťahá k Hayabuse.

Dúfam, že som nikoho neunudil k smrti. Je to príbeh z môjo pohľadu a nikoho nenútim, aby si to čítal.

De_Bacio
De_Bacio napsal 16.02.20 v 17:47 10b.

Super počtení a krásná barevná kombinace. Škoda jen těch nervů. Ať se příště víc zadaří

PeterVFR
PeterVFR napsal 06.02.20 v 10:34 10b.

Super ...
Zo známeho sa asi stal najlepší kamarát ...
Pri takýchto problémoch keď sa človek nakopne, tak vie z toho aj dosť vyťažiť - skúsenosť do budúcna, technická zručnosť a rozhľad.

Agony
Agony napsal 06.02.20 v 09:00 9b.

dobrej text, docela cumim, cos vsechno zvladl fixnout. klobouk dolu.

joker.j
joker.j napsal 04.02.20 v 17:12 10b.

Ahoj...dobré počtení, bohužel moc dobře vím, co jsi prožíval...sám jsem něco podobného zažil...a to jsem kupoval motorku v dobrém stavu od pana policajta. Každopádně tyto situace člověka dost naučí. Palec nahoru, že si to nevzdal

Donald
Donald napsal 03.02.20 v 19:58 10b.

Bezva počtení, tak to v životě prostě chodí. Zkušenosti nejsou zadarmo.