Babetta 207 (1976)

Vlastník Mr_Samuel
Vloženo 1.8.2019
Aktualizováno 16.8.2020

Neodpružená Babetta na 16" kolesách. Kúpená ako nepojazdý, nekompletný a zničený vrak pripomínajúci Babettu... Postupne uvedený do pôvodného stavu a zrenovovaný.

První dojmy - Československá klasika s nezameniteľným dizajnom, jedná sa o Babettu 207.007, rok výroby 1976- čiže posledné neodpružené kusy, vyrábané už zároveň s klasickou, odpruženou 207.

S kamarátom som viedol debatu o tom že by chcel nejaký moped na občasné jazdenie po dedine a do blízkeho mesta, tak ma poprosil aby som mu niečo našiel. Netrvalo dlho a našiel som mu túto Babettu, páčila sa mu a bolo skoro rozhodnuté že ju kúpi, nakoniec sa ale na poslednú chvíľu rozhodol pre niečo iné, a keďže som mu túto Babettu poradil ako dobrú kúpu, veľmi sa mi pozdávala a videl som v nej potenciál, tak som ju tam nemohol nechať. Zavolal som predajcovi, dohodli sme sa na čase obhliadky a 25.10.2018 som sa stal majiteľom ďalšej starej motorky..

Hneď po dovezení som z nej odstránil všetko čo na nej nemá čo robiť a spojazdnil som ju. V novembri som ju do poslednej skrutky rozobral, objednal som nové diely a keďže v garáži už bola zima tak som si vždy domov doniesol zopár dielov a tie som po večeroch robil. Tu musím pochváliť že niekto v minulosti bez rozmýšľania natrel všetko farbou, vďaka tomu sú chrómy na celej motorke neskutočne zachovalé.

S Babettou som začal znova robiť až koncom marca kedy som všetko vybrúsil, vyklepal, zavaril, vygitoval a otec mi ju nalakoval. Motor nebolo treba generálkovať keďže v minulosti už bol robený, tak som ho aspoň celý rozložil, vyčistil, pretesnil, vymenil guferá a poskladal.
Zase som si dal od nej pauzu až do júla, keďže sa mi nikde nepodarilo zohnať diely na tento špecifický typ Babetty tak som si kryt reťaze a jeden bočný plech vyrobil sám, iba podľa obrázkov a druhej strany ktorú som mal doma.

Dolakovali sa posledné časti, nakúpil som chýbajúce diely a začal som skladať. Elektrika je celá natiahnutá na novo, spolu s novým nosníkom statoru, zapaľovacím pólom a GYTom.
A tu je výsledok môjho pár mesačného snaženia.

EDIT 16.08.2020- Po dlhšej dobe, keď mi Babetta iba stála v garáži kde na ňu padal prach a iba som ju premiestňoval z miesta na miesto aby nezavadzala mi jej prišlo ľúto a tak som sa rozhodol ju posunúť niekomu ďalšiemu, človeku ktorému bude robiť radosť... Pred predajom som dotiahol ešte nejaké detaily (nový zinok, preleštenie laku a pod.) a ponúkol som ju cez Bazoš na predaj. Babettu dnes odomňa kúpil pán, ktorý zbiera a vystavuje československé motorky vo svojej reštaurácii v Považskej Bystrici, kde bude medzi ďalšími 30 kúskami veteránov... Som veľmi rád že ju odomňa kúpil práve takýto človek a dúfam že urobí ešte veľkú radosť mnohým návštevníkom tejto reštaurácie.

Mr_Samuel
Mr_Samuel napsal 16.08.20 v 20:32

Ďakujem veľmi pekne za krásny komentár Ja keď som túto Babettu kúpil bolo mojim zámerom ju zrenovovať a občas sa na nej povoziť, no hlavne som ju chcel mať v mojej osobnej zbierke Československých motoriek z PB ktorú som si robil. No keďže som skončil školu a začal chodiť do práce tak na motorky už toľko času neostávalo, kúpil som nejaké vybavenie do dielne, takže aj miesta už bolo menej a aby toho nebolo málo tak vo voľnom čase som si na seba ešte uplietol bič a začal renovovať Octaviu Super 1960. Tak som sa ju rozhodol predať, nech niekomu ešte urobí radosť... A som veľmi rád že sa mi ozval práve tento pán a išla práve do jeho rúk Síce ako sa človek stále posúva a učí sa nové veci tak na nej vidím hneď niekoľko nedostatkov, a niekoľko vecí ktoré by som dnes už urobil inak, ale myslím si že to k tomu patrí, a určite ak sa na ňu raz pôjdem pozrieť tak si zaspomínam na moje začiatky

Targus
Targus napsal 16.08.20 v 20:01 10b.

Safra porte, ještě body...

Targus
Targus napsal 16.08.20 v 20:00

Tak to teda smekám svůj pomyslný klobouček. Opravdu sis dal práci a na povážském peklostroji to je vidět.
Nemáš se za co stydět.

No a k prodeji asi pogratulovat jak mopedu, tak pánovi, který mu dá nový domov.

Mr_Samuel
Mr_Samuel napsal 05.08.19 v 08:04

Ďakujem za pekné komentáre

Hunyady
Hunyady napsal 02.08.19 v 18:12 10b.

Moc hezká. Sakra já asi vytáhnu ze stodoly tu svou 210ku. Díky za inspiraci.