Honda CB 1000R (2009)

Vlastník macimir
Vloženo 9.7.2019
Aktualizováno 27.5.2020

po predaji Shivera som fakt dlho vyberal a CB1000R dlho nebola ani v širšom výbere...proste som zabudol že taká motorka vôbec existuje a navyše mojim cieľom bol trojvalec... osud to ale zariadil inak a myslím že môžem byť veľmi spokojný :)

Kawasaki Z 1000: chcel som od 2010 novšie skrz dizajn a trochu lepší podvozok, ale zrovna ako na potvoru nebolo nič na predaj
Triumph Speed Triple: s guľatými svetlami boli na slovensku na predaj len dva...jeden rozbitý a druhý tiež
Benelli TNT 1130: krásny stroj, úžasný ťah a zvuk, ale chýbala servisná história, pri otázke čo sa na nej robilo bývalý majiteľ len krčil plecami, takže sorry nechcem
Triumph Street Triple: mám 185cm a ľahko cez 100 kilo. takže street je mi malý

První dojmy - - nasadol som a vravím si že na litra je to nejaké malé - naštartoval som a vravím si že to hučí to ako šialené - z dediny kde som to kupoval viedla kilometrová rovinka na obe strany tak že si skúsim ako to zrýchľuje a vravím si nedaj bože zatiahnuť necitlivo za plyn lebo predné koleso ide okamžite do neba (aj na trojke) - ale prišla prvá ostrejšia zákruta ja si vravím že toto je to čo som hľadal

Motorku bych doporučil pro - absolútne pre kohokoľvek okrem úplných začiatočníkov...výkon je skvelo dávkovateľný, ovládateľnosť fantastická, rozmery a hmotnosť tiež...

Doplňky na motorce - komplet výfukový systém SCproject plus AFM jednotka, Decat, KN vzduchový aj olejový filter, ladená na brzde na 137 koní, Gipro ukazovateľ zaradenej rýchlosti, závažia a padacie protektory Valtermoto, držiak ŠPZ Barracuda, LED smerovky, klin pod motor, širšie riadidlá Valtermoto, CNC lámacie páčky

Po predaji VFR800 VTEC som si spravil krátky exkurz k dvojvalcom (Aprilia Shiver 750) a zistil som že dvojvalce asi nie sú pre mňa to pravé orechové...odchovaný na poslušných štvorvalcových motoroch som mal pocit že sa ma Aprilia snaží zabiť. Hlavne v utiahnutých zákrutách mi pár krát skoro ušla spod zadku...po troch týždňoch som jej našiel radšej nového majiteľa...
Ďalší cieľ bol skúsiť trojvalec takže logicky z toho vychádzal triumph a v zásade mi bolo jedno či street alebo speed...kamaráti ma ale presviedčali že street mi bude po chvíli slabý a že speed je tá správna cesta. V čase vyberania motorky boli ale na predaj len dva, jeden mal najazdených 65tis a ten druhý magických 30. Po telefonáte s majiteľom som sa vybral cca 220 km poňho a o to väčšie bolo moje sklamanie keď som zistil že motorku ťahá doľava, do pravých zákrut ju bolo treba nútiť silou, motor bol nejaký divný a predok sa ani nezdvihol a to ani ja jednotke...no proste z pôvodného plánu otestovať ho na Pezinskej babe ostalo len to, že som sa nakoniec neodvážil (alebo som skôr nechcel) predbehnúť ani auto autoškoly a len som hľadal miesto kde sa otočiť a vrátiť tú brhlinu čím skôr predajcovi.
Obzrieť som bol aj v našich končinách exotické Benelli TNT1130...raz by som tú motorku naozaj chcel mať, lebo je to vážne krásny stroj vyskladaný na parádnych komponentoch, ale zrovna ten kus ktorý som bol pozrieť mal nulovú servisnú históriu a nejaké "mušky" a zrovna u Benelli je servisná história alfa a omega a z "mušky" môže vyrásť poriadna "mäsiarka" (a ako blízka budúcnosť ukázala mal som pravdu )

A teraz k CBčke...
Pomaly ma chytalo zúfalstvo že nemám čo kúpiť keď som narazil na inzerát na CB1000R v červenej farbe a zahľadel som sa...prečítal som pár testov, pár recenzií a zrazu mi bolo divné že za tú dobu čo som vyberal novú motorku som ani raz nepomyslel že by to mohla byť táto Honda. Tak som nahodil do vyhľadávača „CB1000r na predaj“ a po pár hodinách mi ostali vo výbere len dva kúsky...tá krásna červená (tá farba sa jej neskutočne hodí) a sivá myška. Výhodou sivej myšky bolo, že majiteľ si ju pomaly ale isto vylepšoval a oproti tej červenej mala dosť veľa upgradov. A nemyslím „upgrade“ ako eloxované páčky :D Mám na mysli komplet výfuk SC project aj s decatom ,prídavnou elektronikou a karbónovou koncovkou, KN filtre, lepšie brzdy a odladenie na brzde na nejakých 137 koníkov ;) drobnosti ako držiak ŠPZ od barracudy, Gipro a pod. ani nerátam...Červená bola drahšia, v základnej výbave a navyše ešte nebola na značkách, takže rozhodnutie bolo jasné, idem pozrieť šedú myšku.

Prvý kontakt bol taký zaujímavý...dizajn je krásny, naozaj krásny ale koho napadlo dať na to tú šedú metalízu, toho by som kopol do zadku. V porovnaní s čiernou alebo červenou farebnou verziou sa ten nádherný dizajn doslova stráca. Následne som ale naštartoval a zimomriavky mi prebehli po celom chrbte a zježili sa mi chlpy na rukách...Ten zvuk čo vydávala koncovka výfuku bol úžasný a doslova som cítil každý pohyb vzduchu za ňou. Ok, dojem vylepšený, uvidíme čo jazda..
Z dediny kúsok od Bratislavy viedla jediná cesta cca kilometer na obe strany rovná ako pravítko, tak som si hodil mincou a vybral som sa jedným smerom...po rovine to veľká sranda nie je, tak som skúsil aspoň zrýchlenie a pružnosť motora...jedným slovom nádhera, motor má sily na rozdávanie a pritom je to stále poslušná Honda, ktorá sa nesnaží jazdca vystrašiť alebo priamo zabiť tak ako Aprilia, ale výkon dávkuje presne a jemne a človek si ani neuvedomí ako a ide rýchlejšie než si myslí a o dosť rýchlejšie než povoľujú predpisy. Ak chcem, predné koleso ide k nebu, ak nechcem nejde a pritom motorka stále zrýchľuje razantne a bez zaváhania. Navyše ten pocit konštatne pribúdajúcej sily bez akéhokoľvek zaváhania je naozaj opojný. Ako by povedali bratia česi „jede to jak bejk“. Chceš predbiehať? Nie je problém...otočíš heftom a predbiehaš a je úúúplne jedno čo máš zaradené.
Po dlhej rovinke prišlo pár zákrut a mne bolo okamžite jasné že CB1000R je tá motorka ktorú som hľadal. Ľahká a ovládateľná ako 600vka, pod zadkom sa prehadzuje ako väčší bicykel a keď ju položíš do zákruty tak z nej ide istota...podvozok je plne nastaviteľný predu aj vzadu, vyskladaný z komponentov Showa, takže nájsť si to pravé nastavenie pre seba je otázkou minimálnych znalostí a jedného príjemného popoludnia.
Je rozhodnuté, Honda ide so mnou domov aj napriek tej farbe, snáď sa s ňou nejak časom stotožním...

Nestotožnil som sa :( Aj napriek tomu, že moja priateľka si myslí opak, ja viem svoje...dizajn CBčky robili taliani a talianska motorka musí byť červená, takže pôvodné nápady na polepy a neviem aké kadejaké možnosti ako rozbiť tú šedivú masu ustúpili do úzadia a motorka pôjde v najbližších dňoch do červeného laku.

Snáď už len pár postrehov z prvých 4500 km. Odhliadnuc od farby motorka stále ide bez jediného zaváhania alebo problému, ale je to Honda takže ma to neprekvapuje. Motor je úžasný a jeho prejav je ozaj skvelo vyladený...snáď len tá spotreba keby bola o niečo nižšia, ale čo už...také stádo musí z niečoho žiť. Na podvozok nemôžem povedať ani ň...je plne nastaviteľný, takže po chvíľke laborovania som si našiel to pravé pre seba, kedy mi ešte nedrkocú zuby, ale motorka sa podo mnou nekrúti. Spätné zrkadlá sú vyrobené pre niekoho podstatne užšieho ako je priemerný európan, takže v nich človek vidí vlastné lakte. Ale to už beriem ako vlastnosť Hondy, ešte som nemal takú ktorá by túto „vlastnosť“ nemala.

Absolvovali sme spolu výlet do južných čiech a Honda nemala ani s cestovaním absolútne žiadny problém. Pred cestou som vymenil olej a pôvodné Supercorsy som prezul za S21Rky a musím povedať že lepšie gumy som ešte nemal. Uvidím aký budú mať dojazd, ale ak to bude aspoň trochu rozumné číslo tak pri nich ostávam. Každopádne už aj tak skvelej ovládateľnosti ešte pridali a ide z nich maximálna istota aj v naozaj hlbokých náklonoch.
Prvé skúsenosti naznačili že by sa jej zišiel tlmič riadenia, tak som jej jeden zaobstaral a musím povedať že je to rozumná investícia. Vykrútiť sa od domu je trochu ťažšie, ale za jazdy je to neoceniteľná vec. Okrem tlmiča má aj malý kufor Givi (áno ja viem že je to hriech dať na ňu kufor ale mám svoje dôvody).
V najbližších týždňoch nás čaká spomínaná zmena farby, časom prečalúnenie sedačiek aj s pridaním gélových vložiek (priateľka si to na CBčke veľmi neužíva skrz tvrdé sedenie) Plus pár eloxových doplnkov, širšie riaditká a pár drobností a už budem maximálne spokojný :)

EDIT 4.2020: takže cez zimu naozaj došlo k prerábke a myslím že úspešne :) Hondička dostala komplet nový lak...na poslednú chvíľu som si to ale s červenou rozmyslel a šla do čiernej perlete O:) pribudol klin pod motor, širšie riadidlá, lámacie páčky, nové padáky od waltermoto (čierne), vymenil sa olej za repsol racing 10-50, vymenila sa spojková aj brzdová kvapalina plus repas prednej vidlice a výsledok myslím stojí za to :)

PYTEL1
PYTEL1 napsal 15.07.19 v 09:03 10b.

Martin-CB
Martin-CB napsal 14.07.19 v 10:10 9b.

měl jsem stejnou v černé. 9 let. s doplňkama od barracuda, leo vince byla skoro dokonalá. až moc. Dobrá volba od tebe.
Trochu mi vadilo, že hodně zbrzdila motorem, ale jinak poslušn?, predvídatelná motorka s úžasnou možností pobavit a pojezdit. V červené bude nej... jen ten top case, j? vím, žes to psal, ale neumím si ho tam vůbec představit. Raději tankvak?

Pekelnik_TDM
Pekelnik_TDM napsal 13.07.19 v 15:23 10b.

Taky jsem měl začátkem roku v plánu koupit CB. Bohužel nabídka nesplňovala mé představy.
Tu červenou vřele doporučuji. Je spoustu motorek, které jsou v čeveném provedení nejkrásnější - i CB.
Ten kufr bych dal také pryč - osobně raději 2 boční když jedeš na delší výlet. Mám to tak i na K 1300 R, co jsem nakonec koupil místo CB.

_pheela_
_pheela_ napsal 12.07.19 v 11:34 10b.

Design se jim povedl, v ty cerveny to bude uplne jiny stroj (osobne bych preferoval bez toho kufru :) )

Verys
Verys napsal 11.07.19 v 21:41 10b.

super