Jawa 250/559 panelka (1967)

Vlastník Frčaldo
Vloženo 16.10.2018
Aktualizováno 16.10.2018

Jak jsem psal u ostatních jaw co jsem přidaval .. tohle není motorka pro každého tohle je stroj pro šikovného člověka s nekonečnou tolerancí a trpelivostí :D

První dojmy - První dojmy ... když jsem ji přivezl nejela , ale měl jsem z ní hroznou radost ... chtěl jsem jí moc. Byla takova jako teď jen předtím nebyla moc funkční. Takže par desítek tisic a hodně hodně hodně hodin času a vše ( skoro vše je ok )

Motorku bych doporučil pro - Pro mě a ostatní stejně postižené lidi , který jsou co se týka motorek lehce jinde ...

Doplňky na motorce - Nosič

Jako první věc bych chtěl říct , že motorku mam už minimalně od prosince 2017 , ale dostal jsem se na recenzi až teď

Každopadně všechno okolo této motorky začalo opět mojí neustupností a manželky trpelivostí :D pořad se mě ptala co bych chtěl k narozeninam co bych chtěl k svatku a pořad stejna odpověd JAWU ... až se mě zeptala co bych chtěl k Vanocům ... hadejte co jsem řekl ? ( předchazelo lehké vydiraní a takové ty klasické věci ) chudak malá chtěla už mít odeme klid tak řekla ať si nějakou teda vyberu .. no jako vždycky ja blbec jsem musel nutně nějakou najit a do dvou dnu ji mít doma že jo ... :D nikdy jsem neuměl nic řešit s rozvahou a počkat si třeba na lepší kousek ... otazka je jestli by neco lepšího bylo ? Tak jsem si našel prodejce jaw v ČB ( evidentně taha motorky ze zahraničí ) tato je taky udajně z HU. Přijel jsem se podívat na černou jawu .. na inzeratu vypadala fakt pěkně... no ale po příjezdu šílenost. stříbřenka nafouklá na všem šíleny. Tak jsme se nějak bavili a on jich tam měl víc . Tak jsem se zeptal na jednu co byla pod hadrem . Zašlé chromy , ale tak jako pěkně .. nebyla moc zrezla a celkově docela ok no bez zkoušení nebyla zapojena el a nic .. no jak jsem psal jsem prostě kaskader. Naložil jsem motorku a mazal z ČB domu .

Po příjedu jsem byl moc rad , že jí mam . Manželce se také libila ( je taky lehce líznuta motorkama ) Nechal jsem jí v autě a druhy den hned na evi a přepis. Potom přišla klasicka rozborka v garaži , posvařovaní plechu , vyměna šroubku natažená nova elektroinstalace, baterka a ryzný drobnosti

Par hodin práce par piv v nedodělané garaži už teplo , lednice a televize :D takže to tam člověku fakt moc už nevadí Po par dnech laborování co s el ( mraky lidi poradilo zaplat panbuh za ně ) se podařilo a jawa chytla a přišla první projíždka

Tak jsem ještě laboroval a snažil se ji nějak rozjezdit , rozhejbat , seřidit ale nic moc .. dvakrat jsem vyjel na hlavní a dvakrat jsem opravoval :D začínal jsem byt neštastny :D motorka nechtěla do otaček , vibrovala šíleně no prostě hrozna jízda.

Na moto byli gumy made in USSR .. mužu Vám říct to je zažitek opravdu tak jsem se snažil vymenit gumy nedopadlo to jinak než rozřiznutím ... protože to fakt nešlo .

Jednoho krasného dne , jsem řekl , že ji doma mam snad už 4 mesice a že pořad pořadně nejede :-/ tak přišlo nevyhnutelné a to GO motoru . Shaněl jsem kdo by to mohl udělat ... vsadil jsem opět na pana Sommera z Neveklova a motor mu odvezl ...už předtím mi pan dělal motor do 634 . Motor byl za 14 dní a kousek hotový včerně VAPE ( možna mě tu někdo ukamenuje , ale je to nejlepší co jsem kdy zažil , vždycky když jsem neco řešil na jawe tak to bylo zapalovaním )

Tak začala montaž , par dobrých lidi pomohlo nebo poradilo s montaží VAPE ( ono to vlastně neni vubec težký - jen to pochopit ) Takže snad hned druhy den jsem šel instalovat motor

Dělal držak na civku od VAPE ( tohle byla první verze , už je to zas předělané a modre to není :D )

Dozapojil jsem el apod vše precizně tak jak to mam rad

To složení někdy v noci poprve chytla , no to byla bomba ja měl takovou radost až jsem z toho skoro nespal :D i když hned potom přišla takova mala rana :D pan v tom fofru zapoměl ohnout podložku pod matkou na spojkový koš , takže mi to trochu ometlo víko , ale nakonec se na to přišlo a mohlo se začít projíždět postupem času a najetých kilometru začína člověk zjištovat co je vše kromě toho udělaneho motoru potřeba udělat . Nic zatí m nebylo tak akutní Vape jsem musel trochu upravit a dal jsem ho bez klínku a vše ok , byla potřeba udělat ložiska na kolech , rozetu , řetez , gumy, duše , vidlice jsem dělal , ložiska v krku , lanka a prostě snad vše co je třeba . Teď jsem ve fazi kdy potřebuju udělat čep kyvné vidlice a někdy do budoucna jestě zadní tlumiče a pak už fakt o ničem snad ani nevím co by tam bylo špatně :D

Nový tachometr abych počítal pěkně od nuly

Rozetu jsem koupil novou a kupovidu je fakt dobra , futra jsem kupoval dvakrat protože jednou bylu volné ( bohužel kvalita zpracovaní dnešní druhovyroby )

pak začalo to projíždění :-)

Klasická vyhlídka Rabyň

Luže - Košumberk kousek od Litomyšle

Tam jsem skoro pořad bydlím 5 km od Týnce :-)

Mír Neveklov ! :D

Nové Hrady

Hoštice !

ČZ - to bylo po ceste z Hoštice kdy jsem poprvé jel s Jawou po dálnici :D super zkušenost :D

Po nějakých kilometrech jsem zjistil , že me hrozne začína štvat , že jawa nema žadný uložný prostor :-) tak jsem si sehnal origo nosič a mužu říct , že naprosto super věc ! :-)

Na zavěr bych chtěl napsat , že tuhle motorku mam ze všech nejraději , jezdim da se řict snad jen na ni . Na posez jsem si skoro zvykl , cestovní rychlost kolem 80-90 km/h motor zajetý :-) Maximalní vzdalenst za den byla asi 350 km . Trochu smutné je , že v dnešní době každý tyto motorky leští , renovuje , uklada do obyvaku a ja na ní jezdim mnohem víc než na ostatních , je oprýskana , špinava , ale naprosto fukční a hlavně moje ! :-) Je to pohledově neošklivejší motorka co mam v garaži , ale me to tak vyhovuje ! jak ji řekl pan Sommer co mi dělal motor , přítelíčku to je pěkný ježdík ! :-) K dnešnímu dni mam najeto asi 2022 km (+50 ) nešel mi chvilku tachometr - baví mě čím dal víc na ní jezdit . Jedu nejradši sam , mam svoje tempo a nic me nerozhazí ! :-) PS : za chvilku z toho bude soupravička :-) pořídíl jsem jí kamoše do závěsu repliku Pav 40 to pak bude teprve pořádný adventure ! :D

kedlubak
kedlubak napsal 04.10.20 v 10:44 10b.

kuzmič
kuzmič napsal 23.10.18 v 22:33 10b.

Tady je cítit nadšení a to je dobře...
A vůbec si nemyslím, že 559 je ošklivá motorka...

mildafleck
mildafleck napsal 23.10.18 v 22:09 10b.

Přeji stále mnoho radostných km v sedle

nalim123cz
nalim123cz napsal 20.10.18 v 15:31

Pěkná práce ,znám to dával jsem ji taky letos dohromady ,jen jsem už musel spoustu věcí vyměnit nedalo se na to koukat.Přeji ti at ti slouží a spousty km .

_Jerry_
_Jerry_ napsal 19.10.18 v 21:39

Uzivej a jezdi. Pokud ti nevadi ruce od smiru, je to nejlepsi motorka. Ja na svy zluty 350 z 1958 najel 25tis km. Cechy, Slovensko, Polsko. Motor rozpulenej snad desetkrat, vymeneny a opravovany snad vsechno, ale nikde mne nenechala. I kdyz uz davno jezdim na jinych motorkach, mam ji do dnes.