Jawa 250/559 panelka (1968)

Vlastník pladin
Vloženo 8.7.2011
Aktualizováno 28.2.2019

Moje Jawa 250/559 z roku 1968 v udržovaném původním stavu, srdcová záležitost, absolutně neprodejná

První dojmy - úžasná !!

Doplňky na motorce - 10.8.2015 - začínám s montáží VAPE, čtyři roky se nejezdilo, užíval jsem si silnější kubatury, teď se hodlám vrátit ke kořenům
31.7.2016 - VAPE dokončeno, včetně zhasínání motoru, čistě, krásně, vše schováno, návrat k původnímu řešení kdykoliv možný

Můj děda měl krásnou Jawu 250, na které jezdil s babičkou. Auto si nikdy nekoupili. Tu motorku jsem miloval od malička. Chodil jsem se na dívat do garáže, pokoušel jsem se ji leštit a sedat si na ni. Dědovi jsem vždycky říkal, že ji jednou chci sedlat a starat se o ni, bohužel tenkrát panovaly takové názory, že jízda na motorce je hrozně nebezpečná a navíc na takhle starým kousku. Prostě se stalo to, že ji děda prodal když mi bylo asi dvanáct jednomu známému pánovi. A tak jsem o toto pro mne velmi cenné dědictví přišel. Motorku jsem poté často vídával a musím uznat, že nový majitel se o ni dobře staral a pravidelně na ní jezdil. Když se vyřizovala jeho pozůstalost, chtěl jsem ji potom zpátky odkoupit, bohužel již bylo pozdě, někdo mě předběhl. Každopádně když mi bylo 15 hned jsem si udělal papíry na Pionýra a začal jsem jezdit co to jen šlo. (Pionýra jsem měl po tátovi, byla to 21 v super stavu) Když děda viděl, jak mě to opravdu baví a že nejsem na motorce žádnej rapl, tak se mi omluvil za to, že prodal to co jsem vždy chtěl a když mi bylo sedmnáct, tak mi finančně pomohl ke koupi mojí krásný panelky. Koupil jsem ji v roce 1997 v Nové Vsi u Třebíče ve firmě Jawaha za celých 5 000,- Kč (datum přepisu na mne je 8.7.1997). Najeto měla tenkrát nějakých 18000 km, měla na sobě hlavní velkej revma plech a byla kompletně v původním stavu, včetně karbecu se sytičem. Jelikož jsem tenkráte ještě nebyl držitelem osvědčení k řízení velké motorky, tak mi ji pomohl z prodejny odvézt můj motorkářský parťák Č.Š. Panelka je po prvním majiteli, který pocházel z Jaroměřic nad Rokytnou, pán byl stejný ročník narození jako můj děda a za tuto motorku jsem mu již v duchu mnohokráte děkoval. Nad touto motorkou jsme potom s dědou strávili spousty společných hodin údržby, štelování a částečných vylepšení. Bohužel i když jsem milovník motorek v originál stavu, nemohl jsem se vyvarovat několika úprav. Vyměnil jsem si kvůli bezpečnosti zpětné zrcátko, jelikož to původní se v rychlostech nad 20 km/h tak třáslo, že pozbylo své funkce. Dále jsem musel vyměnit kvůli neustálému průsaku a úniku paliva karburátor se sytičem za standardní karburátor s cepováním (samozřejmě typu šnek, ne rychlopal). Naštěstí po dědově původní motorce zbylo hodně náhradních dílů, takže moc problémů nebylo. Za tu dobu co ji mám jsem vyměnil několikrát baterii, jednou řetěz a rozetu, pneumatiky a jakýsi díl v dynamu, jelikož přestalo dobíjet. Dynamo je asi to co mě na týhle motorce trápí nejvíc, 45W na provoz s permanentním svícením je opravdu málo a hlavně furt nějak zlobí. Zvažuji Vape, což je ale zase dle mého až moc velký zásah proti originalitě původního stavu. No uvidíme, když mě to bude pořád štvát, asi se do toho pustím.

CadLubeen
CadLubeen napsal 16.10.16 v 18:06 10b.

Původní je původní! Prostě super To se dnes mezi lesem renovovanejch bajků už jen tak nevidí. Vape bych se nebál, není vidět a vrátit to můžeš kdy chceš Akorát to zrcátko...

kuzmič
kuzmič napsal 01.05.16 v 15:06

Pěkná Jawka...! Nepamatuji si, že bych měl někdy se svícením a dobíjením problém, jen blinkry blikají nějak srandovně...

panela
panela napsal 25.10.15 v 19:24 8b.

Vape není nevratný zásah do originality, mám ho na 354 i na 559 a na obě mám 1 aku ikdyž není ani potřeba, původní díly jsou v bedně kdykoliv použitelné

stenlijawa
stenlijawa napsal 22.08.15 v 22:48

Take jsem premyslel o vape, ale jak rikas, je to dost velky zasah do originalu, tak jsem to vyresil elektronickym relatkem a super! Dobiji i ve velmi nizkych otackach, takze pohoda.Myslim, ze je to slusny kompromis mezi klasikou a vape zapalovanim.

jawys
jawys napsal 18.03.15 v 21:24