Skotsko a Vnější Hebridy

VRÁTIT SE ZPĚT KE ČLÁNKU

Radek2107 (53) napsal 30.01.2021 v 18:00

Do Skotska jsem jezdil kamionem. Jedna ze zemí, kterou jsem si zamiloval a kterou bych chtěl navštívit jako cestovatel. Tvůj cestopis je parádní. Navíc mi popis Hebrid dost připomněl spisovatele Petera Maye, který tam zasadil příběhy svých knih.

zoller (8) napsal 08.08.2019 v 22:06

Super cesta a hlavně - skvělý fotky!! Díky !

richardik (4) napsal 02.11.2018 v 12:54

Buellrider: no jo, Orkneje... byl jsem tam několikrát, je to paráda. Ale oproti Hebridám je to hodně hustě zalidněná oblast. Standing stones of Stenness, tam a na Brodgaru jsem pozoroval západy slunce... Hezký

Wildaja: díky moc, to je opravdu milé :)

yoky: Díky. Skotsko je fajn, jak jsem psal, žil jsem tam a jel mnohokrát, jen ty Hebridy se mi vyhýbaly. Pro mě dobrodružství začíná odjezdem od baráku a končí návratem, jeli jsme jednou do Francie s dodávkou a vlekem, má to nesporné výhody, ale pro mě to není to pravé cestovní dobrodružství. Takže k trajektu - Calais - Dover, resp. Dunkerque - Dover jsou nejlevnější varianty, ale o mnoho delší jízda po dálnici, musíš přejet celou Anglii od jihu k severu, Rotterdam - Hull, resp. Ijmuiden - Newcastle nabízí kajutu s postelí a sprchou, což je velká deviza. Věděl jsem, že se chci vyspat. Rotterdam jsem vzal, protože vyšel pro daný termín výrazně levněji. Kdybys to chtěl nějak podrobněji probrat, napiš klidně do soukromé zprávy ;)

yoky (0) napsal 02.11.2018 v 09:53

Krásné čtení a vzpomínky na loňský výlet na Outer Hebrides. Díky za to, že sis dal práci a čas s cestopisem. Do Skotska jezdím každý rok, ten příští poprvé na moto. Jak jste vybírali trajekt, resp. varianty Callais - Dover / Rotterdam - Hull / Amsteram - Newcastle? Taky přemýšlíme, zda tu část cesty po dálnicích - CZ - trajekt / trajekt - Skotsko, nejet dodávkou a tu pak někde neodparkovat, nebo nevzít někoho, kdo si to projede tím autem.
Kdybys někdy plánoval další motovýlet do Skotska - pojedu též ;).

Wildaja (44) napsal 30.10.2018 v 20:15-1

Miluji fantazírování, příběhy a vše u čeho se dá snít.
A to vše sem měla nyní příležitost prožít .
Obrovská a vřelá srdce člověk nepotká jen tak náhodou .
Začíná to být něco, co je na pokraji vymření .
Úžasná cesta, nejnádhernější místa . Fotky co mluví, nic víc není potřeba,
stačí se jen dívat a nechat unášet pohled v dáli .
Díky za tuhle možnost, i když jen formou přečtení .

Buellrider (79) napsal 28.10.2018 v 20:01

Buellrider (79) napsal 28.10.2018 v 19:56

Krásný vyprávění... Mám rád tyhle severský kraje, mohl bych tam jezdit pořád...Fotky parádní - poznal jsem toho většinu i bez popisků Letos v srpnu, potřetí, to byla cesta přes Vysočinu až na Orkneye. Všude nám říkali, že už tam měsíce skoro neprší. Je fakt, že bylo naprosto zázračně krásně. Skoro pořád...

richardik (4) napsal 25.10.2018 v 12:09

Ještě jednou děkuji všem za milé komentáře.

banditt: stálo to za to. Ubytování v hostelech jsme zvolili proto, abychom měli sucho a teplo, v kempech by to bylo cca o 5-10 liber / den méně, další částka se dá ušetřit za celodenní St. Kildu, to vyšlo na cca 200 liber, nějaké kapesné... dalo by se to odjet i za 30k...

majky72: pravda, ve velkém jsou ty fotky parádní (aniž bych se chtěl chválit), určitě něco poputuje do tisku

motochemik: no, možná si počkáš - lepší klima tam bylo před pár tisíci let, uvidíme, jakým směrem půjde vývoj :))) jinak komfort - hostely byly na pohodu, vždy jsme uschli a spali v pohodlí, takže já jsem spokojen

Tazdevil: Zdeňku dík :) Však víš, všude je pěkně, když si to člověk zařídí ;) Třeba se tam potkáme. Co Island? Budu tedy muset hodně zapracovat na povolence doma :)))

Tazdevil (9) napsal 25.10.2018 v 08:44

Teda, Richarde, ty máš úžasný spisovatelský střevo...
A krásný fota, ale to už i tobě víme...
Já tam asi budu muset jet znova jak jsi mě navnadil...

motochemik (11) napsal 24.10.2018 v 14:10

Krásně napsáno a literatura evidentně koresponduje s hloubkou prožitků. Je to krása, ale asi ještě počkám ,dle klimatologů, nějakej pátek zda-li se skotské počasí nezlepší . Určitě piš dál, protože není mnoho lidí , kteří vládnou perem i myšlenkou jako Ty .Popravdě za ty prachy jste moc komfortu evidentně neužili,ale tak to holt chodí , když se srdce hřeje ...
Díky Dan

walaszek (44) napsal 23.10.2018 v 20:47

Hezky napsáno a fotky přenádherné. S nostalgií jsem zavzpomínal na místa, kde jsem byl, a inspiroval se místy, která jsem nenavštívil ale určitě jednou navštívím Skotsko je prostě nezapomenutelné. A ten déšť k tomu prostě patří

majky72 (131) napsal 23.10.2018 v 20:34

no prišiel som domov, otvoril galériu pozrel fotky a poviem to tvojimi slovami "způsobilo mi to zástavu dechu, neartikulované výkřiky úžasu provázené dosednutím na zadní partie, mlčením a zíráním" ...ale naozaj je vidieť že perfektne ovládaš nielen pero ale aj fotoaparát, tie fotky sú tak dokonalá že som sa ocitol na tú cca hodinku čo som si ich prezeral v Škótsku, na ostrove Skye, na Hebridách a St Kilde, cítil som hučanie oceánu, vnímal som dážď aj vietor od mora, počul krik vtákov ...a idem si ich prezrieť ešte ráz miesto večerného programu v televízii

majky72 (131) napsal 23.10.2018 v 12:28

Dal by som aj viac ako len raz za jedna ale nejde to cestopis bol fantasticky perfektny až mi bolo luto že už sa bližiš k domovu a fotky no luxus už na mobile ale určite si ich dokonale vychutnam až doma na velkom monitore

spike-cz (137) napsal 22.10.2018 v 18:51

Všichni chválili, nechci to po nich opakovat. Ale určitě jezdi a piš dál, krásně se ten cestopis čte. Fotky slibujou nádherný panorámata... Tak třeba někdy navnaděn vyrazím za papuchálky ve Tvých stopách...

banditt (77) napsal 22.10.2018 v 12:13

Tak to je fakt paráda
Cesta... fotky... text... máš fakt ukázkový schopnosti
Ty náklady na dvoutýdenní výlet jsou teda brutální, ale tam to asi jinak nejde... všechny ty trajekty + místní ceny... ale evidentně to za to stojí
Díky za inspiraci... tohle by mě asi nikdy nenapadlo... zahrnuji do dlouhodobého plánu

richardik (4) napsal 22.10.2018 v 07:04

Targus: Dík za komentář, každý máme své zkušenosti a zácpu můžeš chytit na trojce stejně jako na šestce. Já projel trojku ve středu cestou tam bez jediného přibrždění, nepočítám-li kafepauzy. Kopce za Limburgem mojí Africe nevadily, to říkám úplně upřímně. Cestou zpátky jsem chytil Wurzburg, kde se staví tunely, bylo to v neděli. Koukal jsem u Venlo na dopravní zpravodajství a šestka taky stála, takže volba byla jednoduchá.

Tonda0: moc díky za milý komentář, potěšil :)

Děkuju všem za přečtení a za pěkné komentáře, je to můj první cestopis a jsem rád, že je i pro některé z Vás inspirací. Hebridy za to opravdu stojí :)

XJ900S (16) napsal 22.10.2018 v 07:04

Ten článek je na Nobelovu cenu za literaturu. Skvělé

Targus (429) napsal 22.10.2018 v 00:24

richardík

Přes Říši je cesta dlouhá, to je fakt, ale zvolit si dobrovolně A3 je záruka na problém a zdržení, pokud člověk nemíní jet na noc. Pár let jsem se tamtudy pokoušel jezdit z Beneluxu přes Folmavu nebo Rozvadov domů a pak dál na východ. Když to šlo úplně nejlíp, jak jen mohlo, byla to jistá dvanáctka. Oproti tomu po A6 jsem to lítal z Antverp na čáru za rovnou desítku při zhruba stejné spotřebě. Tam hrály úlohu hlavně kopečky a počet použitelných kobyl pod kabinou. Na tu dobu jsem měl luxusní kočár (T 815 4 x 4, 430 PS) s neuvěřitelným krouťákem (dvanáct hrnců), ale i tak ty krpály na A3 byly znát (třeba Katzenberg )..
Už je to nějakých 20 let a od kamarádů jsem nezaznamenal nějakou změnu k lepšímu, právě naopak. Nejsou tam žádnou výjimkou zácpy na osm, deset hodin.

tonda0 (31) napsal 21.10.2018 v 15:55

Tohle bylo jen 12 dnů? Neskutečný. Jako bys vyprávěl měsíční cestu, kolik toho bylo. Krása divoké přírody, krása když stále ještě někdo fotí zrcadlovkou a umí to, krása když má někdo cit pro vyprávění a dozajista i veliké a otevřené srdce, krása když jede k tomu ještě na motorce a největší krása, když se o to vše podělí. Obrovské díky!

richardik (4) napsal 20.10.2018 v 22:36

Pete-Biggy: Ten rok byla dobrá zkušenost, ale přes zimu často hrozná depka. Nad vodou mě drželi místní, tam jsem poznal spoustu skvělých Skotů. Játra přežila bez úhony, byl jsem tam skoro bez peněz... Jinak Nest Point je lahůdka... těch krásných míst tam pár mají :)
Targus: Ono si člověk může plánovat tak nebo onak a pak ho stejně zbrzdí něco nečekaného... Cesta přes Německo je vždycky dlouhá :)

Targus (429) napsal 20.10.2018 v 21:39

Cesťák príma, skvělé fotky ptáků v letu. Dalším klofáním do klábosnice bych jen opakoval to, co přede mnou napsali ostatní.

Targus (429) napsal 20.10.2018 v 21:30

Jet přes Říši po A3 je totální sado-maso. Zvlášť ve všední dny. Nebrat, nebrat, nebrat.
Určitě je lepší mazat po A6 a A61, pokud už někdo považuje za nutné držet tento směr.
Je to sice asi o 50 km delší, ale je to rozhdně rychlejší a úspornější, jak z důvodu výškového profilu, tak plynulosti.

Pete-Biggy (15) napsal 20.10.2018 v 20:48

Díky za brzkou reakci. Musel to být super rok na tom severu, i když v zimě to asi organismus, hlavně teda játra, dostal(a) zabrat
Právě, že ten severozápad od Cape Wrath směrem dolů až po Ullapool a pak samozřejmě Skye a Glen Affric se mi asi líbil nejvíc. Ale já má rád celé Skotsko, moc fajn je to i ve vnitrozemí, např. okolo Braemaru atd. atd.
Mnoo, samo, záleží jak se zadaří, s počasím je to vždy vabank, ale ten váš termín už holt byl dost rizikový. Moje první zkušenost se Skotskem byla: od samotného začátku prvních deset dní neskutečné hyce 35°, pak takové normál letní teploty, ale v podstatě téměř do půlky srpna skoro nekáplo, absolutně sucho. Pak, co jsme sotva vyjeli cestovat hned od prvního dne chcanec a chcanec. Vlastně prakticky váš termín...
Jinak Papuchalky jsem zažil i na Skye, kousek od Neist pointu...

richardik (4) napsal 20.10.2018 v 20:21

Pete-Biggy: V letech 97-98 jsem v rámci programu Sokrates na konci vejšky dostal grant a rok jsem pracoval na střední škole v Thurso. Na Dunnet Head jsem byl několikrát, Orkneje jsem viděl z okna svého pokoje (tedy když byla viditelnost. V zimě tak jednou týdně :)). Jsem trošku praštěnej přes prehistorii, takže na Orknejích jsem byl několikrát a strávil jsem tam dohromady desítky hodin v hrobkách :) Do smrti nezapomenu, když jsem na Tomb of the Eagles držel v ruce pět tisíc let starou lebku :)
Ono s počasím je to loterie, později jsem jezdil do Skotska jako turistický průvodce a když chytíš v červnu nebo v červenci blbej týden, nepomůže ani lahev Highland Park... Bohužel, v práci jsem dost limitovanej a tohle byl jediný termín, kdy jsem mohl ujet na dvanáct dnů. Nakonec mě to mrzelo jen kvůli těm papuchalkům, jinak to bylo v pohodě. Tím, že jsem věděl, do čeho jdeme, nebylo to tak zlý. Spali jsme po hostelech, teplá sprcha každý večer a spaní v suchu.
Jinak Hebridy se asi nedají přirovnat k ničemu co je na pevnině, možná vzdáleně k okolí Cape Wrath. Hezká příroda a málo lidí :)

Pete-Biggy (15) napsal 20.10.2018 v 19:30

Skotsko
Srdeční to záležitost! Byl jsem tam 3x, z toho dvakrát jsem tam strávil léto na farmě, procestoval stopem i autem z půjčovny, no a konečně jednou jsem se tam vydal i na mašině na třítýdenní trip. Mohu potvrdit, že snad nikde jinde nejsou tak dobrosrdeční lidé.

Měl bych dvě otázky. Píšeš, že jsi rok strávil na severu. Takže někde u Dunnet Head, Thurso apod.? Jak ses tam dostal, cos tam dělal? A druhá otázka, proč jste vyráželi až ve druhé půlce srpna, tu pravděpodobnost horšího počasí jste si, teda podle mě, tak téměř maximalizovali. Stejně jako dotěrnost midges, i když tam ten rozdíl oproti začátku léta už není tak moc patrný.
Jinak severozápad Skotska v čele se Skye je opravdu nej, i když na Hebridech jsem nebyl, jen se na ně díval z Neist pointu. Byli jsme ale na Orknejích a taky zajímavé, včetně kamenů. Údajně nej po Stonehenge. I tak spoustu míst, kde jste byli znám a třeba železniční trať z Fort Williamu do Mallaig jsme si i projeli vlakem.
Takže moc díky za fajn cestopis, připomenutí známých míst z mých cest i těch, kde jsem zrovna ještě nebyl. Aspoň mám o inspiraci do dalších cest do mé milované země postaráno. Tož, mnoho štěstí a zážitků do dalších mototripů

A za fotky

mendosk (12) napsal 20.10.2018 v 07:00

Vďaka za inšpiratívny cestopis z nádherného kusu zeme . V budúcnosti plánujem navštíviť Škótsko a už presne viem kam mám ísť ;) Trochu má odrádza počasie ale za tú nádheru to stojí. Veľa zdaru pri ďalších cestách
Čítalo sa to samo

Mark108 (15) napsal 19.10.2018 v 22:34

Nádherný popis motorkářského flow a fotky rovnou na výstavu
Archetypální moto cestopis.

Komplic (0) napsal 19.10.2018 v 17:21

moooc pekny ja bych na to jejich destivo asi nemel, takze mega respekt

Marge01 (35) napsal 19.10.2018 v 12:00

Ufff..přečetla jsem jedním dechem a připadám si, jako bych se právě vrátila z dovolené ve Skotsku Děkuji! Jste neskuteční a já se před Vámi klaním! A jako žena nejvíc před Jaruškou. Neskutečně odvážná baba. Napsal jsi to úchvatně a já pevně doufám, že budeš cestovat i nadále, protože už teď se nemůžu dočkat dalšího Tvého cestopisu Měj se krásně a pozdravuj Jarušku

richardik (4) napsal 19.10.2018 v 09:44

Díky všem za komentáře!
RTourer: zamlouvám si černej rybíz - už teď mám absťák!
Destroyer: super, musel jsem se smát :))) Jinak termín byl jedinej možnej a počasí bylo takový jaký bylo, mohlo to být daleko horší, rozhodně nelituju :)
Dydzej: trefa - zatím mám jen něco v počítači, ale určitě bude fotokniha a možná pár tisků. To byl i jeden z cílů.
Slávek-TDM: dík, to s tím honorářem je zajímavá myšlenka :))) ne, píšu jen pro pobavení.

Předchozí
1 2