Jedu na BMW R 1150 Adventure Je mi 23 roků
Trasa tak okolo 2500km
Termín: 9.7 - 17.7
1 reakcí na tento příspěvek Motodovolená Balkán 9-17.7
podobnou trasu jsem jel loni a teď před týdnem jsme se vrátili z Albánie. Nechci Ti trasu moc rozmlouvat ale přidám pár poznatků pro inspiraci
- trasa tam přes Banja Luku, Jajce je moc pěkná a stojí za to
- pokusil bych se vyhnout Chorvatsku a to z těchto důvodů: Jadranská magistrála je v hlavní sezóně docela opruz. Loni jsem to vydržel z jihu do Splitu a pak jsem ujel po dálnici. Důvodem byl provoz, vedro, samá čtyřicítka, radar v každé vesnici, třeba v Omiši jsem jel 2 kilometry půl hodiny. Další věc je, že nám Chorvati kapku podražili - kemp osoba, stan, moto - 16 EUR - info od parťáka, co se vracel z Albánie přes Chorvatsko. Navíc se tam letos chystá půlka evropy.
- Když už budete v těchto místech na Balkáně, obraťte pozornost na Černou Horu. Z Mostaru to můžete ohnout nahoru a projet si Durmitor a potom k moři. Kemp v Černé Hoře u moře je za 8 éček, pivo v hospodě 1-1,5 EUR ...
- Albánie je moc hezká, ale chce to více času. I po rádoby hlavních tazích (mimo dálnici) máš nakonec rychlostní průměr 40 km/h, někdy ani to ne. Možná bych doporučil aspoň takovou Albánskou ochutnávku - buď zmíněnou SH20 ze severu, nebo třeba známou trasu Komanu, lodí do Fierze a zpět do Černé Hory - je to program tak na den a půl maximálně.
- Zpátky se dá jet třeba přes Srbsko, když se vyhneš hlavním tahům, které jsou dost ucpané, povozíš se po kopcích nahoru-dolu, levá-pravá ....
urcite nevynechajte most a kanon Tara, ja sa chystam cca 5.7. zdar
- za prvé bych tu trasu otočil - tedy jel přes Banja Luku, Mostar a Žabljak cestou tam. Přeci jenom únava se časem střádá a je lepší mít zážitky na začátku, dokud je člověk čerstvý a přesun nechat na konec.
- Banja Luka není nic moc, ale za ní je moc pěkná cesta do Jajce údolím Vrbasu. Je zde po cestě pár malých kempů a také vodácké tábořiště na Vrbasu. Kvalitu neumím posoudit - nezkoušel jsem.
- Za Jajce směrem na Bihač (cca 7 km) je kemp Plivsko Jazero. Loni cena 5 EUR (osoba, stan motka). Ten kemp je docela luxusní, kvalitní sociální zázemí, čisto, pořádek, akorát pivko ve třetinkách a trošku dražší.
- Dál směrem na Mostar mezi Gornji Vakuf a Prozor se přejíždí průsmyk (cca 1100 m n.m.). Přímo na průsmyku (nelze přehlédnout) je hospoda - oběd loni i letos a vždy spokojenost.
- Silnice na hranicích mezi Bosnou a Černou Horou mezi Fočou a Scepan Polje je v dezolátním stavu (asi 30 km) a nemá daleko k offroudu - přitom tam jezdí linkové autobusy - dost nechápu, počítejte se zdržením, jo a taky zdržovali celníci na straně Černé Hory - 4 auta před námi byl program na hodinu.
- Hned za tímhle přechodem je několik kempů, ale vesměs dražších (rafting).
- Mohu doporučit kemp za Plužine - jeden je hned na kraji Plužine (ten není nic moc), ale myslím, že stojí zato projet Plužine podle jezera a na konci je cedule ke kempu 11km, Vede tam vyasfaltovaná polňačka - kemp je na břehu přítoku do jezera, pokojík za 10 EUR (tři postele), nebo velká plocha pro stany. Čisté sprchy i sociálky, perfektní snídaně za pár eček, levné pivo . To spaní v Plužine je šikovné, protože pak je člověk na Durmitor čerstvý.
- Ze Žabljaku na Podgoricu to plánujete po R18 a M2. Hlavně ta M2 je dost zasekaná, provoz a kamióny. Časově stejná bude trasa na Nikšič (z Nikšiče po M18), ale s menším provozem. Jinak doporučuji, pokud bude čas, na Nikšič jet po R5 - to je taková příjemná horská silnička, trošku horší asfalt, ale nádherná krajina a malý provoz.
- Druhý průjezd okolo Durmitoru je plánován po R10. Standardně se to jezdí po R4 (z Mojkovace) - údolím Tary, a vede to ke známému mostu přes Taru. Ta R4 mne zklamala, to údolí je zarostlé, takže ten kaňon není moc vidět, k tomu mostu ale stojí za to zajet.
1 reakcí na tento příspěvek Motodovolená Balkán 9-17.7
Pokud jde o tu M2, nevím, je to věc názoru. Mám to ze Žabljaku projeté na Mojkovac a potom právě po M2 do Podgorici (v podnělí 6.6 navečer) a za moc to nestálo - spousta kamiónů a podobně. Pravda, ani počasí nebylo nic moc. Tu horní část kaňonu Morači (po R18) ze Žabljaku jsem nejel. Zpáteční cesta vedla na Nikšič a pak po zmíněné R5 a bylo to daleko lepší - menší provoz, na R5 nádherna krajina, připomínající Durmitor.
Foto z R5 zde:
Petraszx9r> Ta cesta Banja Luka - Jajce - Jabljanica - Mostar je fakt paráda. Pokud jde o tu druhou stranu (okolo Tuzly) - tu jsem nejel. Obávám se však, že za Tuzlou to nebude nic moc - samá vesnice a omezení rychlosti. My jsme jeli zpátky přes Žabljak a potom do Srbska. První část (Prijepolje, Nova Varoš, Čajetina, Uzice, Valjevo) celkem ušla, některé úseky paráda, další část (Valjevo - Bělehrad) vopruz největší - vesnice, omezení, provoz.... No a z Belehradu z důvodu nedostatku času dálnice, to nemá smysl komentovat.
Na podzim se na Balkán asi vydám znovu a počátám, že to zkusím naplánovat trošku východněji než to máte vy, asi to pojedu, jako jsme jeli teď ale potom z Valjeva na Šabac a pak se uvidí.
1 reakcí na tento příspěvek Motodovolená Balkán 9-17.7
Téma | Autor | Odp. | Posl. příspěvek |
---|---|---|---|
odborná oprava koncového prevodu BMW R 1100 GS, BMW R 1150 GS, BMW R 1150 GS Adventur... | Destroyer | 27 | 10.12.2023 v 13:00 Tomassino |
R1150RT ABS - problem s čerpadlom BMW R 1150 GS, BMW R 1150 GS Adventure, BMW R 1150 R... | oration | 2 | 7.11.2023 v 11:25 ja1 |
R1150RT ABS - problem s čerpadlom BMW R 1150 GS, BMW R 1150 GS Adventure, BMW R 1150 R... | oration | 1 | 22.10.2023 v 21:42 Destroyer |
R1150RT ABS - problem s čerpadlom BMW R 1150 GS, BMW R 1150 GS Adventure, BMW R 1150 R... | oration | 1 | 22.10.2023 v 10:51 kokoška. |
R1150RT ABS - problem s čerpadlom BMW R 1150 GS, BMW R 1150 GS Adventure, BMW R 1150 R... | oration | 14 | 5.10.2023 v 20:08 oration |