Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.
Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).
Dík
Naposledy editováno 25.07.2022 21:58:21
2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika
Určitá omezení. Lednice se v zimě nahrazuje venkovním chladem a vypíná se. Pračku starší modely které umí pracovat s odpojeným topným tělesem - to je zcela odpojeno. Pračka napouští rovnou ohřátou vodu. Vodu ohřívají lázeňská kamna s vestavěnou spirálou (kaskádová regulace výkonu dle napětí v bateriích - 300,500 a 1000W) - takže buď je teplá voda od slunce, nebo se zatopí dřevem. Topení v objektu - dřevo.
Vše, co běhá na slunce.
Čerpadlo na vodu z vrtu, rychlovarná konvice, el.vařič (bez slunce se vaří na Pb sporáku), kuchyňské potvory - mixéry a pod., Remoska místo trouby, WiFi, počítače (nemají televizi) , pračka, veškeré osvětlení a občas vrtačka, pájka, pila "kocour" a pár drobných elektrospotřebičů.
Baterie staré "blbuvzdorné" NiCd..........takže sice jednoduché, ale s malým uloženým nábojem.
Vše jsem posháněl ještě v době, kdy nebyl po FV takový hlad - náklady cca 50 000Kč + moje práce.
Po zkušenostech z chaty jsem si podobnou FV postavil i doma. Trochu silnější, ale nic extra. Asi 4680Wp max. - což vlastně nikdy není.
TUV ohřívám cca 8měsíců. Lednice, TV, PC, WiFi - celoročně. Přebytky - akumulačky (to se moc neosvědčilo, takový výkon, abych je dostatečně smysluplně ohřál nemám nainstalovaný), 2000W ohřev žebřík + podlahovka v koupelně (to funguje)
Jinak se při slunci - peče v troubě, myje nádobí v myčce, pere v pračce...........tím, že jsem i pod přípojkou, vyřešil jsem "docucávání" spínaným zdrojem 125A. Takže když mě bába podcucne baterky, spínák plynule naběhne a drží je na nastaveném napětí - po snížení zátěže se sám odstaví. Pro obsluhu domácnosti ženou jsou takovéto bezpečnostní pojistky nutností.
Návratnost do deseti let. Na chatě při ceně přípojky byla návratnost okamžitě při rozsvícení prvního světla

A vše jako ostrov - boj s distributorem a jejich podmínky rozhodně nejsou pro podporu obnovitelných zdrojů.
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Za 50t dnes postavíš tak možná ohřev TUV a to ještě budeš 3 měsíce čekat na měnič. Kamoš dělá obchodňáka pro nějakou z těch firem a nabídka je 500t s tím, že půlku ti pak doplatí "stát" - čti všichni ostatní co toho půl mega neměli, ale daně platí.
Mít 250 na účtu a nemět je kam vrazit, tak než abych to spláchla inflace, tak zhodnotíš barák a možná i něco ušetříš, tak se nad tím dá uvažovat.
Samotného mě štve z principu, že mi na barák praží slunko většinu dne a ohřívám si vodu plynem, ale za těchto podmínek to prostě pořád nevychází rentabilní.
2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Jsem plně schopen takový systém realizovat svépomocí ale narážím na fakt, že mi těžko někdo dá revizi a pojišťovna to spíš bude považovat za riziko.
Čeho se obávám, je to, že při případném požáru, který nezaviní FVE to pojišťvna smete ze stolu s tím, že majitel provozoval neschválené vyhrazené zařízení...
Už mne i napadlo, udělat FVE na zahradě za domem, už jen proto, abych nedráždil okolí (na střechu je krásně vidět z ulice) Na střeše mám ale větší plochu, než na zahradě a navíc, bych tam chtěl spíš ovocné stromy, než soláry.
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika


2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Ale při správné volbě regulátoru je to rozšiřitelné o regulátor dobíjení, baterie i měnič.
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Doporučovaný měnič BEL je vykoupený a dražší zase ztrácí kouzlo, protože bych do baráku stejně pak potřeboval 3f hybridní a kvůli tomu, jak to mám doma poskládané, vše úplně předělávat. Takže mě vychází buď varianta co nejlevnější jen ohřev vody a to nerozšiřovat, nebo úplně opačný extrém, pořídit co nejvíc jde a z přebytků to posílat do bojleru.
Takže když se mě někdo zeptá, kolik to šetří, tak nevím............vířivku bych asi na ČEZ neohříval, řezal bych na NF tarif, pral asi také tak, griloval na uhlí, vodu ohříval plynem průtokově........
Já jsem díky tomu, že žádné dotace a ani připojení pro přetoky do sítě nepožadoval, tak jsem se mohl postupně doupravovat............a protože solárníci rádi upgradují, dají se sehnat za slušné ceny bazarovky a nebo si počkat na kontejner z Číny. Ale jinak jsem amatér samouk a sběrač informací po netu - ale víš jak, kdo si hraje nezlobí.
A je to asi jedna z mála technických hraček, která umí peníze vracet.
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Brůča. píše: mmks> No, pokud by byl systém odporový a bez aku, je to dost jednoduché. Panely - dva dráty do regulátoru - a zásuvka do které zastrčíš spotřebič. 4-6 panelů, regulátor cca 5000kč, bojler. Myslím, že i při dnešních cenách se to dá do 50 000Kč zhotovit...........je to ale jen na odporovou zátěž, takže přeměna el. energie na teplo. Bojler, přímotop, infrapanel, akumulačky a pod. - motory ne.
Ale při správné volbě regulátoru je to rozšiřitelné o regulátor dobíjení, baterie i měnič.
Za kolik let se proboha zaplatí investice 50K do ohřevu TUV?
Já jsem už dvakrát počítal instalaci kolektorového ohřevu. Ať jsem to optimalizoval jak se dalo, pod 30K jsem se nedostal i těch 30K by se při 50% úspoře zaplatilo za tak dlouho, že se to reálně nevyplatí. Návratnost nad 10 let nedává ekonomický smysl.
Do toho ještě pomalu s prosíkem, aby od tebe někdo elektriku bral, nebo se klepat, aby si neměl přetoky a nedostal flastr. Pak se instalují klimatizace atd. aby tu energii, co mám navíc něco spálilo. I kvůli tomu i prostě do toho sám netroufnu.
Já pořídil komplet ohřev bojleru fotovoltaikou za cca 20 000kč. Doba ohřevu 200litrů vody z teploty 15 na 55 při čtyřech panelech (co mám já) s výkonem 1,5kw je 6hodin 17minut. Takže 9kw denně...............nevím, jakou máš cenu za kw, ale vynásobit to zvládneš.
Když použiješ výkon 2,5kw, doba ohřevu se zkrátí na 3hod 46min. A světe div se - zase okolo 9kw. ČEZ má dnes cenu okolo 7kč/kwh - 63kč denně x 30dní v měsíci - 1890Kč měsíčně x 8měsíců zcela reálného ohřevu (zbylé 4měsíce pojedeš na ČEZ, protože to prostě v zimě nemaká) a nemusím zaplatit 15 120kč/rok.
Pokud si stíhal sledovat až sem, tak si pouze doplň aktuální nákupní cenu, kterou samozřejmě můžeš mít daleko výhodnější, ale pouze se návratnost trochu oddálí.
Takže mě stále vychází že i při investici cca 50 000kč (komplet vše nové i s novým bojlerem) tak za čtyři roky to mám zaplacené.
https://vytapeni.tzb...by-ohrevu-teple-vody
Dobrý pomocník k výpočtu............aby člověk měl alespoň nějakou představu o energetické náročnosti ohřevu.
Druhý největší domácí žrout je lednička a třetí elektronika (PC,TV,HiFi,WiFi a spoustu elektroniky v režimu StandBy)
U mě toho ještě dost vezme motor na vodárně. Zbylé věci běhají sice na vyšších výkonech, ale poměrně krátkou dobu.
Naposledy editováno 26.07.2022 21:06:52
1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Současná cena plynu je cca 5kč/kw...............elektřiny ještě o kousek vyšší. Pro ohřev vody denně potřebuješ okolo 10kw. To je při dnešních cenách 50kč denně. Za 1000dní je investice 50 000kč na hodnotě 0. Od této hodnoty to již začíná být v zisku. Z praxe vím, že jsem schopen 8měsíců z roku plně pokrýt sluncem........Plzeňsko.
Mysli si co chceš, ale mě se stavba mojí FV elektrárny ekonomicky vyplácí.
Roční zúročení investice 50 000kč na hodnotě 24%..............a relativně bezpracně. Ještě jsem nezažil den, kdy se nerozednilo. Přiznávám, že jsou zimní měsíce, kdy převládá inverzní počasí a jsem rád, že pokryji vlastní spotřebu elektrárny a lednici s mrazákem, ale i to je zisk - sice malý, ale je.
Brůča. píše: [quote=assassin]Ekonomicky se to samo nevyplatí
Současná cena plynu je cca 5kč/kw...............elektřiny ještě o kousek vyšší. Pro ohřev vody denně potřebuješ okolo 10kw. To je při dnešních cenách 50kč denně. Za 1000dní je investice 50 000kč na hodnotě 0....
10kW je energie pro ohřátí 200 litrů vody o 50C. To většina rodin nespotřebuje denně.
Dokud byl noční proud kolem 2Kč/kw v sazbě D25d, měl jsem spotřebu bojleru zhruba za 7 litrů ročně. Letos je asi 4.50kč/kw. Rozumně dimezované soláry ušetří zhruba polovinu energie podle naměřených statistik co jsem našel na netu. Ne každý den svítí slunce, v zimě to nefunguje téměř vůbec.
Pokud mi tedy solár ušetří 4 litry ročně, je ekonomická návratnost problematická, nehledě na starosti s údržbou a řešení poruch. V dnešních cenách to sice může být dvojnásobek, ale ta instalace také teď vychází dráž než před pár lety.
Otázka pro návratnost je, jak dlouho bude takhle drahá elektřina. Před 5 lety se řešilo, že se nevyplatí dostavovat Temelín, že ceny elektřiny klesají pod úroveň kdy se ta investice zaplatí. Dnes je atomovka zlatý důl.
3 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika
A sám jsi to napsal. Noční za 2kč = 7000Kč/rok. Letos asi 4,50 = 17500Kč/rok.........to je 1458Kč/měsíc a soláry fungují 8měsíců - takže 1458 x 8 = 11 666Kč NEZAPLATÍŠ.
Tak konkrétně ve tvém případě za 4,28 roku jsi s investicí 50 000 na nule i při tom, že spotřebujete méně vody než jsem uváděl ve výpočtu. Při výpočtu jsem použil tvojí spotřebu a tvojí platbu za ohřev vody, a když jsem napsal výše, že při dnešních cenách vyjde ohřev TUV na cca 50kč za den, tuto informaci jsi rozporoval. Ty zaplatíš 1458kč měsíčně, což po vydělení počtem dní v měsíci = 30........vyjde ti 48,6kč denně. Výborné

Problémem není to, jestli se to vyplatí - problémem je to, jestli se to dá koupit. Panely se občas za slušnou objeví, regulátor bojleru https://www.bel-sho...tory-pro-ohrev-vody/ asi díky poptávce nesehnatelný.
Jinak s údržbou a s poruchami zrovna u tohoto řešení bych si hlavu nelámal.
Naposledy editováno 27.07.2022 07:29:05
2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Soláry ti pokryjí 8 měsíců z 12 a něco dávají i koncem února? Reálná čísla z veřejné statistiky dávají jen zhruba 50% úsporu, pro 60% už jsou výrazně předimenzované.
Jsou to čísla pro solární (vodní) kolektory, ne pro FVE. FVE asi funguje i v mrazu, když zrovna pár hodin denně svítí slunce, ale zase mají menší účinnost - potřebují násobně větší plochu. Na to nemám na střeše dost vhodného místa, tak o FVE nepřemýšlím. Mě se tam vejde max 6m2 panelů. Na solární kolektory pro 200L bojler by měly být optimum 4m2. 6m2 bych už musel nějak nadstandardně řešit přehřívání.
Edit: Nemůžeme ale počítat návratnost pro dnešní extrémní cenu energií, ta nebude tak vysoká pořád, to by Evropský průmysl přestal existovat. Můj odhad je, že noční proud se vrátí na zhruba 3Kč a denní na 5-6 Kč. Jasně, za 1,80Kč už asi nebude nikdy.
Naposledy editováno 27.07.2022 11:19:21
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
a ať se bavíme o konkrétních číslech - zimní provoz 9,6kWp v podhůří Železných hor co nemá zcela ideální postavení (střešní instalace)
průměrná výroba za několik let (výkyvy jsou podle počasí v jednotlivých letech) - tedy cca 15-20% výroby v červnu
listopad 190 kWh
prosinec 180 kWh
leden 170 kWh
únor 300 kWh
Honza-TA950 píše: Deadman> ad zima a že nevrábí nic - už jsem to tu psal viz příspevek 106 - při roční výrobě cca 6 MWh to v zimě bvypdá náseldovně:
a ať se bavíme o konkrétních číslech - zimní provoz 9,6kWp v podhůří Železných hor co nemá zcela ideální postavení (střešní instalace)
průměrná výroba za několik let (výkyvy jsou podle počasí v jednotlivých letech) - tedy cca 15-20% výroby v červnu
listopad 190 kWh
prosinec 180 kWh
leden 170 kWh
únor 300 kWh
Přesně tak nějak to dává i kamarádovi od Budějovic.

Já mám takovou spíše hračku, než FV elektrárnu.........do bojleru max. 1560Wp, takže když už vidím, že se mě na podzim již není schopna ohřát voda, přepíchnu bojler na distribuční síť a na panely pověsím regulátor pro dobíjení baterií. I přes malý výkon elektrárny...........nemám ani 5kwp, jsem schopen po dobu cca 8 měsíců mít vodu ohřátou sluncem a celoročně mě jede lednice s mrazákem + televize, satelit, počítač a wifi.
Vloni byl dobrý podzim - jinak ten bývá z hlediska využitelnosti nejhorší (mlhy, inverze, deště)................největší výkon jsem zaznamenal v lednu - sněhová pokrývka a mrazivý slunečný den. Jenže je zase krátký den. O tom všem by se dalo kecat dlouho - to je taková diagnoza choroby s názvem Solaritida

Ekonomika mě až tak moc netrápí, mám to spíše ke studijním účelům protože mě to zajímá, ale vím, že každý měsíc ušetřím minimálně litr s daleko větším komfortem bydlení. Ohřeji si vířivku, zatopím si v koupelně a usuším osušky, občas si na sebe pustím infrapanel a bába nějak častěji griluje a nebo zapéká tousty

Už jsem to tady zaplevelil dost, tak to přenechám fundovanějším - já jsem jen takový příštipkář

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Brůča. píše: Jen pro zajímavost - letos jsem od 26.2. s ohřevem TUV na soláru.
A sám jsi to napsal. Noční za 2kč = 7000Kč/rok. Letos asi 4,50 = 17500Kč/rok.........to je 1458Kč/měsíc a soláry fungují 8měsíců - takže 1458 x 8 = 11 666Kč NEZAPLATÍŠ.
Tak konkrétně ve tvém případě za 4,28 roku jsi s investicí 50 000 na nule i při tom, že spotřebujete méně vody než jsem uváděl ve výpočtu. Při výpočtu jsem použil tvojí spotřebu a tvojí platbu za ohřev vody, a když jsem napsal výše, že při dnešních cenách vyjde ohřev TUV na cca 50kč za den, tuto informaci jsi rozporoval. Ty zaplatíš 1458kč měsíčně, což po vydělení počtem dní v měsíci = 30........vyjde ti 48,6kč denně. Výborné Se asi budete divit při ročním vyúčtování, kde se tam ta čísla vzala. Triviální matematický příklad a jednoduché kupecké počty.
Problémem není to, jestli se to vyplatí - problémem je to, jestli se to dá koupit. Panely se občas za slušnou objeví, regulátor bojleru https://www.bel-sho...tory-pro-ohrev-vody/ asi díky poptávce nesehnatelný.
Jinak s údržbou a s poruchami zrovna u tohoto řešení bych si hlavu nelámal.
Nejsem ani odpůrcem ani mě to až tak neláká, ale nabídnu ještě jinej pohled na věc.
Když si domů na zahradu koupím po 5.000 Kč 3 autovraky, tak z nich za rok prodám díly v hodnotě 50.000 Kč. tzn ročně mám z toho 45.000 Kč Kč, což odpovídá 3750 za měsíc, tedy125 Kč / den
Není to víc než 50 Kč/den?
Otázka je, proč nemám na zahradě 3 vraky aut. A odpověď je, že ze stejnýho důvodu, proč nemám na zahradě solární panely (zatím).
Jo, kdyby mi ty panely šetřily (vraky generovaly) 10-20 tisíc měsíčně, tak tomu člověk něco obětuje, oči si zvyknou na panely, v rohu se před vraky aut vysadí tuje...
Naposledy editováno 27.07.2022 14:10:24
3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Postavil jsem si to v době, kdy to bylo opravdu spíše ze zvědavosti. Dnes díky situaci s cenami energií už lze přemýšlet o FV jako o investici. S přehledem to pokrývá inflaci.
Přečti si třeba toto https://fzone.cz/cl...vynosnost-az-25-4606 a jen zapřemýšlej. Mám jednoduchou FV elektrárničku. Nejsem její otrok - moc se jí nevěnuji..........a přesto se moje investice zvyšuje každým rokem. Pro mě lepší, než kdybych se kochal číslem na bankovním kontu. Nemusí pršet, stačí když kape.
Když porovnám částku kterou jsem vložil do nákupu akcií a stejnou částku kterou jsem vložil do FV elektrárny, mám v dnešní době jasno. FV je z hlediska generování zisku na tom mnohem lépe.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

Naposledy editováno 27.07.2022 15:27:44
Teprve jsem ve fázi, ve které jsi byl ty - zajímá mě to, láká mě to zkusit. Třeba jen na střechu garáže, 2 panely, na tu ale nesvítí většinu dne. No uvidíme.
Naposledy editováno 27.07.2022 15:50:45
1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

Estetiku chápu..........já to mám "hnusný" na chatě - tam to moc hezky udělat nešlo. Domů jsem si ale pořídil panely černé (modré se mě nelíbily) a jen jednu řadu. Mohu rozšířit na řady dvě a furt budu jen na jedné půlce střechy. Počkám až se lidé vyblbnou, a nebo až bude něco levnějšího na bazaru. Výkony panelů jdou dost nahoru, tak možná někdo bohatší bude posilovat a slabší půjdou do světa......tedy vlastně ke mě

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Leda udělat na střeše nějakou šílenou konstrukci, ale to by mi ti panely pak urval vítr.
Dokud nebude účinnost FVE dvojnásobná, moje střecha je vhodná tedy jen na termický solární kolektory.
... když jsem to před 2 lety počítal, 2m2 teplovodní solární panel stál 7 litrů. Teď jsem kouknul znovu na net, jsou za 15K a víc a skoro vše vyprodané. Takže to teď nedává smysl. FVE panely 2m2 jsem zahlídl za 5 až 7K. Zřejmě u těch termických počítají cenu podle toho, že mají 2,5x větší účinnost (=výkon). Za tyhle ceny je FVE cenově výhodnější, pokud na to člověk má dost velkou střešní plochu.