Téma: Statni dluh nelze splatit
 
28.4.2010 v 11:13
Statni dluh, proc ho nelze splatit

Ptali jste se nekdy proc tak roste zadluzeni vsech zemi ? Proc jsou zadluzene vsechny zeme a komu ze to vlastne dluzi ? Proc je v islámské ekonomice pujcovani penez na urok brano jako kradez a tvrde trestano ? Pokusim se vam uplne jednoduchym způsobem vysvětlit jak funguje peneznictvi a bankovni systém.
Zeptejte se kohokoliv na jednoduchou otazku : odkud se berou peníze ?
Tapete ? Taky vůbec netusite ? Je to tim , ze ac se na všech skolach vyucuje složitá ekonomika, nikde se neuci jak vznikaji peníze.
Nebudu vas zatezovat k cemu slouzi centralni banka, k cemu jsou komercni banky, jake jsou pomery při vytvářeni penez novych vzhledem k rezervam.

Predstavte si banku , se základním kapitalem 111 kc, k ni si prijde pujcit 10 lidi každý po stovce a banka si uctuje rocni urok 10kc ..Pomer rezervy k pujcenym penezum je 9:1 tudiz banka na zaklade kapitalu 111 kc muze vytvořit na zaklade slibu splacene pujcky 1000kc. Do ekonomiky byly vytvořené nove peníze , potud je vsechno fajn, jenze prijde doba splaceni a zapomeli jsme na malickost, do ekonomiky bylo dano 1000kc, ale vracet se ma 1100, kde je ta stovka kterou banker pozaduje vratit ve forme uroku ? Samozrejme ze mezitím spolu lide obchodovali, vymenovali si zbozi, a vsichni budou mit na splaceni ......... vsichni ? Jeden bohužel ne, jeden prijde o dům, majetek a vse co zastavil milemu panu bankeri .
Ještě si opravdu myslite , ze za statnim dluhem, milionem exekuci v CR a dalšími spinavostmi muze levice, duchodci, nezamestnani, socky nebo cokoliv na koho se snazi odvest media pozornost ?

Edit : dovetek z diskuze,

Predpokladejme ze vis jaka je funkce centralni banky, jako dolivace penez do banky , na kterou by se sneslo prilis mnoho klientu a pozadovali vybrat sve vklady.

1. Nejaky Pepa z horni dolni, si ulozi v bance 5 000 kc
2. Banka musi cast penez prevest do centralni banky, u ktere musi mit kazda banka svuj ucet, obvykle se to deli 9 , tudiz nejakych 600 kc
3. Zbytek muze pouzit na uver .
4. Tak mame tady 4400 , to prijde Franta a chce si pujcit, samozrejme ze ty penize na neco potrebuje, tak je bezi utratit a svete div se, kde se ty penize zas objevi jako vklad

5. Podelime opet 9 , jako rezervu a na pujcky mame opet nejakych 3900 kc

Porad dokola se mi to ale nechce psat, tohle uz jsi pochopil ? nebo to mam vypocitavat dal a dal ???
No doposud bych to i akceptoval, jako vyborny motor ekonomiky. A souhlasim ze je to vyborne vymysleno, svym zpusobem to obdivuju

Bohuzel je tam takova malinka skulinka ..... urok
U uroku proste udelali soudruzi chybu Tedy soudruzi, zid by se asi nikdy nenazval soudruhem I kdyz na druhou stranu kvuli penezum si pred r.89 dovolili rikat jakkoliv Ale o konspiracnich teoriich tady urcite poslouchat nechces ze ?

Takze doposavad jsou vsechny pasiva prevedeny na aktiva, vse funguje jak ma , jenze zidak , ee promin banker chce z kazdych pujcenych penez zaplatit vic a vic, z jedne blbe vlozene petisicovky to muze byt silena castka, pocitat se mi opravdu nechce

Jenze tyhle penize jaksi v tomhle bordelu nikdo fyzicky, nebo alespon virtualne nevytvoril, v bance jsou vedeny jako zisk a v ekonomice jaksi chybi


Naposledy editováno 02.05.2010 20:43:51

1 reakcí na tento příspěvek Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 14:13 | Nahoru | #61
Navážu na Miuru

Jinak státní dluh je dluh veřejných rozpočtů, ne soukromých firem a domácností a s úrokováním úvěrů nemá nic společného. Je to dluh, kterej vznikl hospodařením vlád a nevyrovnaností rozpočtů. To jsou z většiny peníze, které se "projedli" na dávkách a nevýhodných zakázkách (viz. dálnice apod.)
Za ten jsou přímo odpovědní politici, nikoli banky, nebo zadlužené domácnosti.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 14:20 | Nahoru | #62

Dave81>Navážu na Miuru

Jinak státní dluh je dluh veřejných rozpočtů, ne soukromých firem a domácností a s úrokováním úvěrů nemá nic společného. Je to dluh, kterej vznikl hospodařením vlád a nevyrovnaností rozpočtů. To jsou z většiny peníze, které se "projedli" na dávkách a nevýhodných zakázkách (viz. dálnice apod.)
Za ten jsou přímo odpovědní politici, nikoli banky, nebo zadlužené domácnosti.


To je sice hezke ale kde stat vezme na zaplaceni tohoto dluhu ?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 14:25 | Nahoru | #63

Joraell>To je sice hezke ale kde stat vezme na zaplaceni tohoto dluhu ?



No částečně z daní přece, nebo myslíš, že z úroků bank?? A proto v budoucnu budeš platit daně na vracení dluhu předešlé generace. Ale s úroky z úvěru to nemá nic společnýho.

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 14:35 | Nahoru | #64

Dave81>No částečně z daní přece, nebo myslíš, že z úroků bank?? A proto v budoucnu budeš platit daně na vracení dluhu předešlé generace. Ale s úroky z úvěru to nemá nic společnýho.


Ano samozrejme ze z daní. Tedy splati to praci lidi kteri v nem ziji. Problem je v tom ze pouze stat do tohoto systemu privede opet penize kteryma lidi za pomoci prace privedou na danich penize do statni pokladny a jsme tu u Crecka. V tomto mel proste pravdu. Nemel ale pravdu v tom ze to nejde splatit, protoze splatit to mohou vsichni. Ve skutecnosti neni prace to co hodnoty vytvari prace je pouze prostredek k jejich prelevani. A pokud si stat pujci 100 na ktere je urok 10 Kc tak tech 10 Kc praci nesplati :) Praci splati tu 100 ale tech 10 nikoliv. 10 kc se splati vytvorenyma penezma ne za pomoci dluhu ale za pomoci nove vstupnich hodnot jako napriklad nerostne bohatstvi.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 14:36 | Nahoru | #65

assassin>wendigo: zhasnuti svetel a rozkradeni pul republiky... mam si pod tim predstavit privatizacni fondy? on kellner ani nikdo jinej nedostal 10tisic knizek... on si je koupil od lidi kteri mu svuj majetek klidne odprodali za tisicovku, to byla jejich blbost... tenkrat si je nekdo koupil za tisicovku, dneska za 30kc poplatku, burta za 9kc nebo pivo za 2kc .... lidi nic delat nechtej, nechtej starosti ale pak brecej ze ten druhej ma vic. jasne neni to vsechno takhle cernbily, ale proste to reflektuje jaky sme a kdyz to tak zprumeruju tak v celku sme hloupej, linej, zavistivej narod....



Existuje poměrně známý jev zvaný tunelování privatizačních fondů, ne všechny akcie byly odprodány za tisíc korun, majetky mnoha společností byly správci privatizačních fondů bez vědomí akcionářů odčerpány.. Jde mi o to, zda je morální a etické, aby pár lidí uzurpovalo přírodní a energetické zdroje a měli z nich většinový profit, aniž by prokazateně měli hlavní podíl na jejich vybudování(např. energetické sítě, nikoliv přírodní zdroje jako takové)Neznám nikoho, kdo brečí, že nemá co dělat, pouze ty co brečí, že není co dělat.

(reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 14:52 | Nahoru | #66
Joraell> s touto logikou operuje creck, že protiváha půjčky je práce, a peněz může být pouze tolik kolik se vytvoří protihodnoty, práce jako taková je včak pojem naprosto iluzorní.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 15:00 | Nahoru | #67
Joraell> Pokud neco vytezis, nikdo nedava pokyn CNB tiskni nove penize Ale na niceni a neustale rabovani zeme, ma urok obrovsky vliv, v tom mas pravdu.

(reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 15:00 | Nahoru | #68

Wendigo>Existuje poměrně známý jev zvaný tunelování privatizačních fondů, ne všechny akcie byly odprodány za tisíc korun, majetky mnoha společností byly správci privatizačních fondů bez vědomí akcionářů odčerpány.. Jde mi o to, zda je morální a etické, aby pár lidí uzurpovalo přírodní a energetické zdroje a měli z nich většinový profit, aniž by prokazateně měli hlavní podíl na jejich vybudování(např. energetické sítě, nikoliv přírodní zdroje jako takové)Neznám nikoho, kdo brečí, že nemá co dělat, pouze ty co brečí, že není co dělat.



jo nerikam ze to bylo bezchybne,ale porad je na pocatku to ze "akcionari" sverili svoje knizky nekomu kdo by jakoze jejich "majetek" mel spravovat a dotycnej tak neudelal... to je pruser, ale ja porad vidim problem v tom ze "akcionari" se zbavili odpovednosti a s vidinou "vydelane" tisicovky to predali fondu. v te dobe jim bylo fuk ze se vzdavaji majetku vymenou za tisicovku, kdyz ted vidi co s tim majetkem udelali ti kterym ho za tisicovku "prodali" tak breci...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 15:01 | Nahoru | #69
Joraell> práce neni žádnej prostředek k přelevání, práce je jedinej způsob, jak vytvořit hodnotu!!

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 15:02 | Nahoru | #70

Creck>Joraell> Pokud neco vytezis, nikdo nedava pokyn CNB tiskni nove penize Ale na niceni a neustale rabovani zeme, ma urok obrovsky vliv, v tom mas pravdu.



porad si mi nevysvetlil jak toho co penize ma budes motivovat k tomu aby je zadarmo poskytl nekomu jinemu? ja treba ted potrebuju penize na podnikani a docela rad bych dostal od nekoho penize bez uroku... pujcis mi je bez uroku ty?

1 reakcí na tento příspěvek Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 15:13 | Nahoru | #71
Hergot tohle vlákno by se mělo vydat knižně a přeložit do všech světových jazyků. Na univerzitách by se pak přednášel nový ekonomický směr "motorkářismus"

(reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 15:16 | Nahoru | #72

Repulsion>Hergot tohle vlákno by se mělo vydat knižně a přeložit do všech světových jazyků. Na univerzitách by se pak přednášel nový ekonomický směr "motorkářismus"



v sorry by to mozna otiskli...

(reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 15:56 | Nahoru | #73

Dave81>Joraell> práce neni žádnej prostředek k přelevání, práce je jedinej způsob, jak vytvořit hodnotu!!

Chtel jsem tu napsat dlouhej odstavec ale nakonec to shrnu takto: Prace nemuze byt prostredek vytvareni penez, prace je pouze prostredek k jejich vydelavani a to je obrovsky rozdil. Kde vezmes penize na to aby jsi pokryl praci ? Nemyslim tim to ze je vezmes od pepi kterej neco od tebe koupil, tohle uplne vynech a dojdi az k tomu kde se ty penize vezmou. A jsi u dalsi pujci kterou vlozi stat do obehu. System je samozrejme mnohem slozitejsi.

Creck> blbost . :) Cele to otoc .. kde se teda vezmou penize na to aby ode me nekdo koupil diamant kterej najdu ted na zahrade ? Ty na jedne strane zjednodusujes az na kost ale na strane druhe se na to divas zpoza rohu. :)

Naposledy editováno 28.04.2010 16:00:39

(reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 16:14 | Nahoru | #74

Wendigo>Existuje poměrně známý jev zvaný tunelování privatizačních fondů...



To je to, co mě sere - že mě to tehdá taky nenapadlo

Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 16:27 | Nahoru | #75
Ja se bavím

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 16:50 | Nahoru | #76

assassin>porad si mi nevysvetlil jak toho co penize ma budes motivovat k tomu aby je zadarmo poskytl nekomu jinemu? ja treba ted potrebuju penize na podnikani a docela rad bych dostal od nekoho penize bez uroku... pujcis mi je bez uroku ty?



Jenze pruser je v tom, ze banky nepujcuji penize nekoho jineho. Pujcuji na zaklade male rezervy a kdyz si vezmes uver tak je normalne natisknou (zjednodusene receno, ten proces je samozrejme strasne slozity , musel bys vedet funkci komercni banky a pomery rezerva - nove penize) To samozrejme ja neberu vubec jako spatne, spatne je ze nikdo nenatiskne ty penize navic - urok.

Predstav si ze by se veskera tvorba penez vratila do rukou statu, banka by byla neziskova organizace .

Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 16:59 | Nahoru | #78
...já chci taky tiskárničkuuu

1 reakcí na tento příspěvek Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 17:02 | Nahoru | #79
Já prostě pořád nechápu, proč prostě prezident neřekne, ať ty pprachy natisknou?

Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 17:02 | Nahoru | #80
Ale lze. Stačí umět peníze vytvářet jako on ve 4:00.

1 reakcí na tento příspěvek Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 17:19 | Nahoru | #81
Ježiši Ten Creck je idiot. To už přestává být k smíchu. Zase mi s ním stačí první strana tohoto tématu.

Jednou jsem ho četl, že ekonomie je pavěda a profesoři jsou tupý paka. Jednu lekci by o nich potřeboval.

Nejhorší je, že on nikdy nepochopí, že nemá pravdu.

Tyhle lidi vůbec nemá cenu v něčem přesvědčovat, zbývá nám je litovat.

Naposledy editováno 28.04.2010 17:20:40

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 17:30 | Nahoru | #82

Creck>Jenze pruser je v tom, ze banky nepujcuji penize nekoho jineho. Pujcuji na zaklade male rezervy a kdyz si vezmes uver tak je normalne natisknou (zjednodusene receno, ten proces je samozrejme strasne slozity , musel bys vedet funkci komercni banky a pomery rezerva - nove penize) To samozrejme ja neberu vubec jako spatne, spatne je ze nikdo nenatiskne ty penize navic - urok.

Predstav si ze by se veskera tvorba penez vratila do rukou statu, banka by byla neziskova organizace .



......nečteč, nevíš, a pak tak blbě mluvíš....proč banky usilují, aby sis u nich uložil peníze? Přemýšlel jsi o tom? Půjčují samozřejmě tvé uložené peníze a též peníze, které jim půjčuje ČNB, ta koneckonců určuje, jak draze si peníze půjčíš u komerční banky.

Cítím čím dál tím větší potřebu odebrat ze zákona určitým jedincům volební právo.....marjá panno, ty to vidíííííš, vidíš to?

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 17:41 | Nahoru | #83

barokář>......nečteč, nevíš, a pak tak blbě mluvíš....proč banky usilují, aby sis u nich uložil peníze? Přemýšlel jsi o tom? Půjčují samozřejmě tvé uložené peníze a též peníze, které jim půjčuje ČNB, ta koneckonců určuje, jak draze si peníze půjčíš u komerční banky.

Cítím čím dál tím větší potřebu odebrat ze zákona určitým jedincům volební právo.....marjá panno, ty to vidíííííš, vidíš to?



tak tak, banky převážně usilují o to, aby si u nich člověk uložil peníze na termínovaný vklad, ten jim dává volnost k použití těchto peněz na poskytnutí úvěru a další finanční operace na trzích, do té doby, než vyprší termín tohoto vkladu a budou muset tento vklad vrátit.
Mimochodem tím vydělají daleko více peněz, než Crackem zmiňované úročení úvěrů. Banky trží velké peníze hlavně při kurzových operacích a nákupem a prodejem finančních derivátů. Kdyby měla banka žít jen z úroků poskytnutých úvěrů, tak by to daleko nedotáhla...

Naposledy editováno 28.04.2010 17:42:00

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 17:47 | Nahoru | #84

Sefo>tak tak, banky převážně usilují o to, aby si u nich člověk uložil peníze na termínovaný vklad...



Už delší dobu moc ne. To by nabízely lepší úrokové sazby. Teď spíš nutí nejrůznější podílové fondy - to je pro ně mnohem výhodnější

Naposledy editováno 28.04.2010 17:48:43

(reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 17:52 | Nahoru | #85

Repulsion>Už delší dobu moc ne. To by nabízely lepší úrokové sazby. Teď spíš nutí nejrůznější podílové fondy - to je pro ně mnohem výhodnější



no jasně, tak fondy jsou pro ně taková obdoba termíňáku...důležitý je aby to bylo na danou dobu, aby nehrozilo, že si to najednou všichni vyberou. Na čím déle to je uložené, tím pro ně lépe...ale to asi všichni chápeme že:)

Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 18:03 | Nahoru | #86
Tak jsem se pobavil a doporučím jeden vzdělávací komix

Zjednodušené základy ekonomiky v obrázcích

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 18:30 | Nahoru | #87

Sefo>... Banky trží velké peníze hlavně při kurzových operacích a nákupem a prodejem finančních derivátů....



ano, prijmy z nasledneho spreadu cini u bank zhruba 80-85% vsech prijmu

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 19:57 | Nahoru | #88

Lobo>ano, prijmy z nasledneho spreadu cini u bank zhruba 80-85% vsech prijmu



Tjn, to jsme naposledy videli v USA jake ty zisky z tohodle jsou a kdo je nakonec zaplati To by me zajimalo proc je USA nenechali zkrachovat , kdyz je to kapitalisticka zeme a banka je podnikatelsky subjekt Pokud vim, bylo to skoro bilion dolaru pujcky a svete div se, krizi je odzvoneno

Stive ja se taky tak bavim, ani nevis jak

(reakce na) Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 20:18 | Nahoru | #89
Creck> v USA padl několik desítek malých bank a došlo i na ty největší, např. Lehman Brothers...

Statni dluh nelze splatit

28.4.2010 v 20:58 | Nahoru | #90
To co napsal Creck je vlastně v tomhle dokumentu





Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist