globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED
20.6.2013 v 22:02
Zdar,

občas se tady řeší rychle blikající nebo nefungující LED blinkry, výjimečně taky návrak ke klasickým žárovkám a další trable...

Já mám na Jawě klasickej bimetal, takže když vezmu za plyn, blinkr nebliká, ale svítí. Už mě to delší dobu sralo a teď se zase bimetal posral, takže než koupit novej, radši jsem udělal elektronickej časovač a udělám si komplet elektronicky řízený blinkry.

K věci - mám k tomu téměř dokreslený schéma a rozložen součástek na univerzálnim plošnym spoji, ale protože já už si svuj blikač postavil, nechce se mi to dodělávat...

Pokud by byl od vás zájem, dodělám schéma, dám k tomu trochu omáčky (co a jak) a hodím to sem výhledově (snad do měsíce od teď) celý.

Proč elektronickej blikač místo stávajícího? Protože je mu u prdele,jaký je palubní napětí a co se k němu připojí, klidně k němu připojte toustovač a on se vám cca 1x za sekundu vypne a zapne. Tím pádem odpadají přídavný rezistory (umělá zátěž) u LED blinkrů a při přechodu k žárovkám se taky nic neděje.







Na fotce vidíte funkční prototyp časovače. Je to jen časovač, na jeho výstupu je signál - ten se připojí k výkonnýmu tranzistoru (s chladičem = třeba přišroubovanej k rámu, pokud takový místo je) a je hotovo. Celková cena je řádově 50 - 70 Kč za součástky (nepočítam plošnej spoj) a spousta času, pokud jste dřeváci jako já

Kdo má dotazy, sem s nima. Chvála taky neuškodí
Anketa: Chcete schéma a rozložení součástek?
Chci, vyrobím si
50%
13
Nechci, taky umim
15%
4
Nechci, poradim si jinak
4%
1
Mě se to netýká
31%
8
Předchozí
1 2
Následující

(reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 19:24 | Nahoru | #31
Pavouk106> Upřímně řečeno, také si tím zcela jistý nejsem. Včíl nemám čas to dohledávat (králíci a pes jsou hladoví), ale mám pocit, jestli u CMOS 555 není ta kaskáda tří odporů s větším odporem, než 3x 5k (od toho označení "555"). Navíc, jak už jsem uvedl, unipolární tranďáky nepotřebují do mřížky proud, ale stačí jim napětí, takže i "spotřeba vstupů" 555 pak bude "jinde" a úměrně tomu musejí být jiné i hodnoty součástek "časovacího členu".
Nebo je také možné, jestli to těch kalkulátorů nezadáváš omylem jiné předpony hodnot, to by takovou chybu vysvětlovalo snadno. Já používám na mobilu s Androidem program "555 Timer" a zatím mne nikdy nezklamal. Výborná je také aplikace "ElectroDroid". Dalo by se říct, že jsou to takové "strojnické tabulky" v elektrikářském provedení.

Jinak jsem také CMOS odvodům nikdy moc nehověl, mám radši klasiku, která je hlavně odolnější. Ale samozřejmě "vocamcaď pocamcaď" - třeba u starých sálových počítačů, sestavených ještě z obvodů TTL, vzhledem k 5V napájecímu napětí pak pro potřebný výkon musel zdroj dávat klidně přes 50A a to už potřebuje nějaké dimenzování přívodů a všeho... proudy skoro jako u svářečky.
Viděl jsem kdysi procesor jednoho takového starého sálového monstra... a jen samotný procesor bylo 5 desek a na každé cca 300 švábů!!!

1 reakcí na tento příspěvek Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 21:04 | Nahoru | #32
J.M.K.> Tak jsem to šel vyzkoušet. To jsi mi nemohl říct, že blinkry jsou stále napojený na KOSTRU a přepínač na řídítkách na ně přivádí KLADNEJ pól? Mam tady N-kovej MOSFET a přitom potřebuju P-čkovej

Jsem zvyklej všechno dělat NPNkama, ale tady mam vlastně od kostry žárovku a potřebuju to spínat "shora" obvodu, od plusu "dolu", takže využiju LOW signálu na 555.

Jen mě tak napadá, jak se to celý popasuje, když source MOSFETu bude mít na sobě 14V a na gate povedu 0V a 5V (LOW A HIGH)... Nedomyslel jsem...

(reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 21:53 | Nahoru | #33
Pavouk106> Tak v mé konstrukci je to právě takto... IRF4905 jest P-MOSFET a spíná se "záporným" napětím, tedy v tomto případě zkratováním na kostru přes odporový dělič. Odporem 10k se naopak vytváří předpětí, které se postará o jeho spolehlivé uzavření.
Jinak o tom, zda se to "popasujue" je rozhodující napětí "Ugs", které jest v případě IRF4905 20V, takže ten to zvládne non problemo - odzkoušeno.

Jinak bipolární NPN bys samozřejmě mohl použít také, jen s tím rozdílem, že by se spínal kladnou úrovní na výstupu 555. Odpor mezi výstupem a bází bys opět musel spočítat dle napěťového rozdílu a potřebného bázového proudu.
A zařazen by byl také "shora", tzn. byl by mezi "baterkou" a středním kontaktem přepínače blinkrů.
Ale jest lepší použít unipolár, jelikož se chová více jako spínač, přesněji napětím řízený odpor a v sepnutém stavu má na sobě menší zbytkové napětí a tím i ztrátový výkon.

1 reakcí na tento příspěvek Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

22.6.2013 v 12:13 | Nahoru | #34
Cau kluci,vidím že se tu združili odborníci,tak svůj dotaz budu směřovat sem...
Mam v práci trošku problém s hallovým snímačem a zajímá mě jestli a jak velký problém představuje pro hallův snímač "slábnutí" otáčejícího magnetu.Může docházet k proměřování?
Díky za odpovědi a sorry za offtoppic...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

22.6.2013 v 14:13 | Nahoru | #35
Ďuričko> Zeslabený magnet rozhodně může Hallovu sondu vyřadit. Sonda je schopná měřit i proporionálně, takže při stejném proudu přes sondu je výstupní (Hallovo) napětí uměrně nižší slabší indukci od zeslabeného magnetu. De facto pak záleží na citlivosti vstupního zesilovače, zesilujícího napětí ze sondy. Přepokládám, že se jedná o měření otáček nějaké hřídele, takže na výstupu snímacího bloku jsou pak obdélníkové pulsy. Záleží pak na tom, jak nízké napěští ze sondy je ještě tvarovací obvod schopnem zpracovat, aniž by pulsy vynechávaly.
Dalo by se to vyřešit zvýšením citlivosti zesilovače, ale než do něj bastlit, bude lepší vyměnit, anebo nechat znovu nabudit magnet na hřídeli.

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

2.7.2013 v 13:42 | Nahoru | #36
Vracím se sem s dobrou zprávou. Blinkr už testuju v kompletním hotovém řešení. Snahou bylo minimalizovat a integrovat vše na jeden kousek univerzálního plošňáku, čemuž se podřídil i větší počet drátových propojek (5 kousků, z toho jedna "dvoupatrová").

Teď to mám na motorce, ale nelíbí se mi frekvence blikání (moc pomalý, cca 1x celej cyklus za 1,5s). Budu vyměňovat součástky a pak štelovat (asi dnes večer).

Schéma je kompletně dokreslený, stejně tak rozložení součástek na desce. Udělám k tomu pár fotek a do pár dnů to tu bude nahozený.

Zvládne si to doma vyrobit pravděpodobně jen někdo, kdo má zkušenosti s letováním. Já to udělal klasickou pistolkou, ale potřeboval jsem odsávačku (když se mi často spojily jiný kontakty). Však tu prasečinu uvidíte na fotce

J.M.K.> Díky za konzultace K tý CMOS555 blikající jinak, než říká kalkulačka - poučení pro mě: když zadávám o řád jinou kapacitu kondenzátoru, nesmím se divit... Kdy jsem zadal opravdu správný hodnoty, tak CMOS a klasický 555 mají stejnou frekvenci. CMOS555 má v sobě 6x 50k rezistory, vždy po dvou, takže vlastně 3x 100k, oproti klasický 555, která má 3x 5k (jak jsi psal). Proto taky zřejmě žere míň, než klasika.

(reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

2.7.2013 v 17:41 | Nahoru | #37
J.M.K.> Díky moc,jedná se o čidlo průtoku/průtokoměr a podle všeho tedy bude poddimenzovaný ten vstupní zesilovač,nebo tedy jinak vadná ta vyhodnocovací elektronika...nu ještě mě čeká badání,ale díky za vysvětlení!
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist