Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.
Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).
Dík
Honza-TA950 píše: FiffiQ> závisí jaký máš tarif - ale s tím porušením to je složitější - pokud máš např. akumulaci 8 tj. ohřev vody tak máš v připojovacích podmínkách že ohřev vody je pod řízením HDO - tj. distibuce řídí zátěž - ale vzhledem k tomu, že si klidně můžeš pustit sekačku i cirkulárku tak to výkonové omezení smysl nedává a nemají na to jak přijít - jde o to jestli počítáš a nějakými většimi změnami kdy k tobě někdo půjde tak bych se v tom mc nerýpal - jinak vidlice je nejmeší zásah
Normálka D25d. Ze strany elektriky žádná změna nebude. Aktuálně ji na ohřev vody nepoužívám a připadá do úvahy jen pokud by nebylo slunce ani plyn, tedy nějaký slušný rozvrat.
Výsledek akce má být pouze úspora plynu. Tam asi frfňat budou, protože topit hodlám primárně dřevem v krbovkách (zatím není třeba) a vodu snad z části pokryje ta FVE.
2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
FiffiQ píše: Mám okrajově fotovoltaický dotaz, spíš na elektrikáře. Mám kombi bojler, primárně ohřívám plynem (ele nikdy nejela). Na střechu chci dát FVE pro ohřev vody (již mám set 6 panelů a měnič v garáži, řeším montáž). El. patrona je nyní napevno připojena na přívod HDO.
Výjde ten plynovej bojler vůbec levněji než klasický elektrický? Moji rodiče měli plynový bojler (bez elektriky), který v podstatě vypadal jako toroidní nádrž s topeništěm a komínem skrz střed nádrže. Mělo to tak velké tepelné ztráty do komína, že i při levném plynu ten provoz vycházel mnohem dráž než dobře izolovaný elektrický bojler. Smysl by to dávalo v nějaké provozovně, kde teče teplá voda skoro furt.
Vzhledem k tomu, že materiál už máš, není moc co řešit.
Moje zkušenost s ČEZem je, že na sazbu D25d nikoho nezajímá tvá elektroinstalace. Nechtěli vidět bojler ani revizi domovní elektroinstalace (pouze revizi přípojky) ani při přidělení dvoutarifu, natož aby to za těch 20 let někdo chtěl kontrolovat. Nemyslím si, že by bez ohlášení předem vůbec mohli.
Naposledy editováno 18.10.2022 23:18:55
Já před 3 lety řešil D26d (přechod z D25d) a ČEZ po mně revizi chtěl. Nicméně pochybuji, že ČEZ tě pak může zkontrolovat, resp. nevím v jakém právním předpise by to bylo zakotveno. Nikde není uvedeno, že přímotopy jsem povinen používat.
1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika
Ono kdo ví jak to s těma tarifama v budoucnu dopadne . Už teď je rozdíl mezi VT a NT minimální
Deadman píše: Výjde ten plynovej bojler vůbec levněji než klasický elektrický? Moji rodiče měli plynový bojler (bez elektriky), který v podstatě vypadal jako toroidní nádrž s topeništěm a komínem skrz střed nádrže. Mělo to tak velké tepelné ztráty do komína, že i při levném plynu ten provoz vycházel mnohem dráž než dobře izolovaný elektrický bojler. Smysl by to dávalo v nějaké provozovně, kde teče teplá voda skoro furt.
Vzhledem k tomu, že materiál už máš, není moc co řešit.
Moje zkušenost s ČEZem je, že na sazbu D25d nikoho nezajímá tvá elektroinstalace. Nechtěli vidět bojler ani revizi domovní elektroinstalace (pouze revizi přípojky) ani při přidělení dvoutarifu, natož aby to za těch 20 let někdo chtěl kontrolovat. Nemyslím si, že by bez ohlášení předem vůbec mohli.
Teď momentálně nevím. Když stál plyn 7Kč/m3 (cca 10kW) a 1kW elektriky kolem 3Kč, tak se to vyplatilo. Navíc je teplý vody nekonečně, jakmile klesne teplota, hned ohřívá. Z mládí si pamatuju hádky kdo se bude koupat první, protože 160L bojler byl pro 5 lidí žalostnej.
Plyn mám teď (přímo od těžaře ) asi za 25Kč/m3 a ele NT za 6Kč a VT za 8Kč (celkový ceny včetně distribuce). Mám samostatný bojler (ne integrovaný v kotli) Dražice OKC, výměník je měděná spirála v bojleru. Spotřeba plynu je do 1m3/den (ohřev TUV a vaření), tedy do 10kW, ohřev kondenzačním kotlem, který i při ohřevu vody umí modulovat. Jestli to umí elektrika nějak výrazně efektivněji, jsem nezkoumal. Neznám ale ani ty další vstupy pro výpočet, hlavně kolik tý teplý vody skutečně za den spotřebuju.
Efektivitu ohřevu mi snižuje pouze to, že čidlo teploty v bojleru pro kotel je asi v půlce nádoby. Tzn. když v místě čidla je těch na kotli nastavených 45° (méně technicky nelze), tak nahoře u odtoku z bojleru je 65°. Řešení není, prý si mám dát směšovací ventil a zbytečně vodu přetápět dál.
Po mě při změně sazby chtěli revizi, ale jenom aby viděli, že mám instalovaný bojler a tedy mám na dvojsazbu nárok.
Udělám to s tou zásuvkou a fertig, bude to nejjednodušší. Díky.
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
FiffiQ> 10kW by při 100% účinnosti odpovídalo ohřevu 180 litrů vody z 10C na 60C.
Takže nemáš plynový bojler s přímým ohřevem (to fakt existuje), ale normální bojler s výměníkem a k tomu plynový kotel. Nevím jaká je účinnost ohřevu, ale mělo by to mít stejně malé teplné ztráty jako obyč elektrický bojler.
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Je chyba předpokládat, že trend čehkoliv bude pořád stejný. Zvláště ve výjimečných časech, jako je válka.
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Stále (a to je již vyzkoušeno) jede na "slunce" lednice, TV+SAT, WiFi+PC a čerpadlo krbové vložky. Nějakou tu kávu z rychlovarky, MW troubu, nebo robota v kuchyni vůbec neuvažuji, protože to jsou minutové zátěže co pokryjí akumulátory v případě potřeby.
Takže letos (oproti loňsku o trochu dříve) právě začalo cca čtyřměsíční období "solární" bídy
Mám ale malou FVE - cca 4,5kWh. Procentuální poměry ale zůstávají zachovány..........prostě je realitou 10% letního výkonu.
Jinak zkušenosti z mého života mám zatím takové, že to, co potřebuje "lúza" k životu se nikdy po zdražení nevrátilo na hodnotu před zdražením. Jestli došlo ke zlevnění něčeho, tak jsem to "něco" nepotřeboval a můj život to ovlivnilo asi jen velmi okrajově. Ale jak se říká - bydlím na vesnici a nerozumím tomu. My totiž máme okna do lesa a na dvůr
3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
FVE pres zimu nastuduju a pristi rok to poskladam sam...
2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Kamoš dělá už nějakou dobu pro firmu zajišťující montáž FVE a šel na to radši taky přes firmu a s dotací, protože i když si tam samozřejmě nastřelí firma cenu, tak říkal, že i když má možnost se dostat k lepším cenám za komponenty, tak by to prostě levněji sám neposkládal.
Mě to tepelné čerpadlo bez zateplení rozmluvil sám obchoďák té firmy, prostě na velikost domu, bez zateplení atd. nebyla návratnost. Takže tento rok jsem zateplil a uvidím, co to se spotřebou udělá. U nového baráku asi není o čem, vše na to připravím, včetně podlahovky a ne radiátorů, které potřebují větší teplotu. Co mě překvapilo, je cenový rozdíl mezi vrtem a vzduchem. Teď jsem byl v novém baráku tak za 10M a čerpadlo jen "vzduch, protože vrt byl o tolik dražší, že byla spekulativní návratnost.
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
u toho vrtu bude dost zalezet kde vrtas ...
Ta montáž na střechu asi bude to nejjednoduší, ale když to už delší dobu sleduju a vidím ty problémy s rozdělením do sérií apod, kdy kvůli stínu sloupu antény na jeden panel to sníží výkon vše zapojených panelů v sérii apod. To je prostě pro mě vyšší magie.
S tím vrtem nevím, u toho konkrétního baráku jednoduchý přístup soupravy, zemědělská oblast a o pár km dál dokonce pískovna, takže bych nějaké extra problematické podloží nečekal. Ale nevím, nezkoumal jsem a mám to jen z toho co mi řekl, proč šel do vzduchu.
Naposledy editováno 27.10.2022 10:29:55
Ale pokud bude počasí takový jako teď tak bych měl i teď přebytky
Musím počkat až assassin vymysli baterky ze staryho elektromobilů
Assassin> střechy mi nevadej. Když bude čas klidně pomůžu
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
assassin píše: Deadman> Asi me nenapada nic podobneho charakteru co po case vyrazne zlevnilo … zvlast neceho jako energie, u ceho se neda predpokladat, ze toho najednou bude nadbytek…
Já naopak nevidím důvod, proč by měla cena elektřiny vydržet takto extrémně vysoko po desetiletí. Dlouhé roky stagnovala, v reálných cenách dokonce klesala.
Letos se sešlo hodně negativních faktorů: Hybridní válka s Ruskem, kde energie je hlavní zbraní, výjimečné problémy s údržbou u Francouzů, dlouhodobě hloupá energetická politika němců. Válka nebude trvat věčně, Francouzi svůj problém vyřeší během půl roku. Navíc tato krize donutila mnoho zemí začít energetiku řešit.
Cena elektřiny se realisticky může vrátit na dvojnásobek cenového minima minulých let, není důvod proč ne.
Dlouhodobý vývoj cen elektřiny:
https://www.kurzy.cz...ceny/1MWh-czk-30-let
2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Že nebude přesně kopírovat cena spotřebu je mě jasné - cena se vyvezla na zvýšené spotřebě, ale PROČ je najednou tak vysoká poptávka od překupníků - vždyť se to nedá skladovat, jako třeba uhlí, které nasypeš do sklepa
Jinak dnes se mlha rozpustila, myčka umyla nádobí téměř jen na FVE a nynější přebytky "pálím" v akumulačkách. A v 15hod. jsem už měl vyrobeno přes 10kWh a stále svítí. Dnešek u mě dobrý.........akumulačky tiše foukají 70°C teplý vzduch a stále jsou dobíjeny z FVE. Dneska v krbu nezapálím
Kdyby spotřeba elektřiny s cenou výrazně klesala, plynové elektrárny by se vůbec nerozjely při současných cenách plynu.
Dalším negativním faktorem je pomalá reakce nabídky, kdy vyrobci sice mohou zareagovat na vysoké ceny rozšířením výroby, ale postavit uhelnou elektrárnu, natož atomovku trvá mnoho let. Nicméně současný solární boom vyvolaný extrémníma cenama se podepíše na letních cenách. Zato boom tepelných čerpadel ještě zhorší zimní ceny, kdy FVE a často ani vítr z principu moc nefunguje.
2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika
mmks píše: Vlada> 290t za FVE + tepelné čerpadlo? To je v jaké měně? Já když jsem to z prdele zjišťoval, tak FVE vycházelo na cca 1/2 mega (cca 250 by měla vrátit dotace - hrozné zvěrstvo, ti co na to nemají, zaplatí na daním těm, co si to můžou pořídit) a tepelné čerpadlo šlo kolem 300-400, respektive mi sám řekl, že to nemá cenu, protože velký barák v té době bez zateplení.
S FVE nemůžu sloužit, ale mám objednané tč Toshiba Estia 6kW za 230tkč. Asi jedno z nejlevnějších a pouze s externím bojlerem, AIO řešení bývá dražší.
Po nahřátí bojleru to přepne dál. A tu další větev jsem ovládal přes napěťové relé - myslím si že HRN 63 - tak, že jsem napěťově (což je v přímé souvislosti se slunečním zářením) ovládal topení do podlahy v koupelně a nebo do přímotopu. Tam to ale chtělo poměrně stejnou ohmickou hodnotu zátěží, protože "rovnou" přes regulátor bojleru se panely chovají jako měkký zdroj a při rozdílných odporech (výkonech zátěže) by lítalo napětí tak, že by se relátko ucvakalo
Pokud budeš mít za bojlerem jen jeden spotřebič - přímotop, tak stačí jen vyměnit v bojleru termostat.
Naposledy editováno 27.10.2022 19:49:50
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika
Můžeš upřesnit měnič? Chtě jsem jít do Bellu, který mám nejlepší reference, ale na dlouho vyprodaný a poskládat si ho ze stavebnice nezvládnu.
> ano.. bojler se nahřeje dle nastavení termostatu a když se vypne, tak se "přebytečný proud" přepne do druhé větve Slave, kde samo musí být jednoduchý spotřebič, mám tam přimotop.