Rozhovor s Vladimirom Ruzom

Rozhovor s předním motocyklovým závodníkem Volné třídy do 600 ccm.

Na Slovensku ostalo motocyklovych pretekarov tolko, ze by sa ich pocet dal zratat pomaly na prstoch jednej ruky. Slovenskych fanusikov vsak moze tesit, ze prave tito zostavajuci pretekari jazdia v popredi startovych poli svojich tried. Jednym z nich je Vladimir Ruza, ktory tento rok bojuje v ceskych majstrovstvach Volnej triedy do 600.
Vlado, podme "klasicky" od zaciatku. Ako si sa dostal k pretekom?
Zacinal som ako mechanik u Frantiska Krizana, ktory jazdil Majstrovstva Slovenska v triede Superbike. Nakolko ma zaujimali motocykle od malicka, stacilo privonat k atmosfere pretekania a uz ma to nutilo vyskusat to. Prvy zavod bol v roku 1998 v Trencine na letisku, kde startovalo 27 jazdcov a ja som skoncil na 19.mieste.
Pred vlanajsou sezonou si sa vybral do novej triedy k nasim zapadnym susedom a rozhodol si sa startovat s ceskou licenciou...
Tato trieda OPEN mi vyhovuje, nakolko nie je financne narocna. A kedze sa tato trieda na Slovensku nejazdi a je otvorena v Cesku, tak som u nich poziadal o cesku licenciu.
Ako hodnotis vlanajsiu premieru v tomto sampionate?
Celkovo bolo v seriali 6 pretekov, ale ja som sa zucastnil len styroch kvoli financnym tazkostiam. Aj tak vlanajsiu sezonu povazujem za uspesnu, pretoze som z celkoveho poctu 28 pretekarov obsadil celkove 4. miesto.
Tento rok si zahajil druhym miestom na Hungaroringu, kde si dokonca startoval z pole position...
Vobec som neocakaval taky uspesny start do tejto sezony.
V druhych pretekoch ktore sa jazdili v Moste si zvitazil a ocitol sa vo vedeni sampionatu. Ako to v Moste prebiehalo?
Startoval som z 5. miesta. Start sa mi vydaril vynikajuco a uz v prvej zakrute som sa dostal do cela. Tam som sa drzal 3 kola, ale postupne ma zacali predbiehat jazdci Grosser, Fiser a Kral. Nemec Grosser spadol a ostatnych dvoch sa mi podarilo tesne pred koncom preteku predbehnut. Boli to velmi vyrovnane preteky, ktore vyzadovali velmi vela energie.
O tyzden neskor si znova v Moste skoncil na druhom mieste...
Startoval som zo 4. miesta. Bol som druhy za Grosserom. V 3. kole som ho predbehol a az do posledneho kola som bol prvy. Tesne pred koncom ma predbehol Loucka. Z tohto zavodu som bol sklamany, nakolko som veril az do konca vo vitazstvo.
Na Pannonii si spadol uz v 1. kole...
Prave na Pannonii som chcel zvysit naskok v celkovom hodnoteni. Uz v treningu som svojim superom usiel o celu sekundu a hned po starte pretekov som chcel ziskat naskok. Startovali sme vsak s tisickami a tie su sice na rovinkach rychlejsie, ale jazdci na nich v zakrutach skor zavadzaju. Chcel som sa na jedneho takehoto pretekara pred jednou zakrutou co najviac natlacit, no bol az moc pomaly a ja som musel uz vo velkom naklone moc zabrzdit. Spadol som na predne koleso, bola to moja chyba, mrzelo ma to, stratil som celkove vedenie.
Minuly vikend si predsa vybojoval sancu na titul...
Bol to velky suboj, v piatom kole som sa dostal do vedenia, no potom ma predbehol Urbanec a hned si vytvoril rozhodujuci naskok. Kedze Loucka skoncil az stvrty, jeho naskok je teraz 16 bodov, co mi dava pred poslednymi pretekmi este minimalnu sancu.
Takze tvojim cielom je titul...
Kazdy jeden pretekar ma predstavy o tom, ze by chcel byt jednotkou vo svojej kategorii. V nasej kategorii je vsak velmi vyrovnane pole pretekarov a o vitazstvo sa bojuje vzdy az do posledneho kola.