TT Assen – V pátek nejrychlejší Viňales, Kornfeil první v Moto3!

MotoGP – 1.volný trénink

Po patnácti minutách byl na první pozici Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP) jehož maximem byl čas 1'34,477 sekundy. Druhý Marc Márquez (Repsol Honda Team) ztrácel 0,045 sekundy, třetí Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) byl o 0,233 sekundy pomalejší. Časy do pátého místa měli na kontě Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini) a Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati). Havaroval Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) a Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati). V případě Itala ale všem pořádně zatrnulo, protože ve čtrnácté zatáčce ho Desmosedici vystřelila ze sedla a potom co po břiše projel asfaltem a štěrkem únikové zóny, Petrucci zůstal nehybně ležet. Naštěstí po chvíli vstal a z místa pádu odešel po svých. Výborně si vedl Karel Abraham (Reale Avintia Racing) jemuž s časem 1'35,615 sekundy patřila devátá příčka.

V pětatřicáté minutě vedl časomíru Maverick Viňales s kolem za 1'34,325 sekundy. Necelou desetinu ztrácel druhý Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR), třetí Takaaki Nakagami byl o 0,116 sekundy pomalejší. Marc Márquez a Cal Crutchlow měli časy do pátého místa. Havaroval Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini), což potřeboval ze všeho nejméně, protože do víkendu v Assenu nastupoval se zraněným kolenem z Barcelony. Karel Abraham figuroval na patnácté pozici, Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) byl s časem 1'36,139 sekundy až dvacátý. Ital hned od začátku řešil nějaké technické problémy.

Pět minut před koncem tréninku havaroval v sedmé zatáčce Jorge Lorenzo (Repsol Honda Team). Španěl šel k zemi ve vysoké rychlosti, udělal hned několik kotrmelců ve štěrku únikové zóny podobně jak jeho Honda, která bude potřebovat nějaký čas než se vrátí zpět na dráhu. Lorenzo sice odešel po svých, ale v doprovodu zdravotníků a nakonec se posadil na okraj tratě, protože byl evidentně dost otřesen.

V závěru tréninku nastavil nejrychlejší kolo 1'33,909 sekundy Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT), jenž je nyní na první pozici výsledkové listiny. Druhý Maverick Viňales ztrácí 0,077 sekundy, třetí Danilo Petrucci je o 0,260 sekundy pomalejší. Alex Rins a Takaaki Nakagami uzavírají pětici nejrychlejších. Časy do desátého místa zajeli Marc Márquez, Cal Crutchlow, Karel Abraham, Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing) a Jack Miller (Alma Pramac Racing).

AKTUALIZACE – jezdec #99 Jorge Lorenzo (Repsol Honda Team) je v nemocnici v Assenu na vyšetření