Příběhy MotoGP přileb - Nicky Hayden

Americký jezdec, známý také pod přezdívkou „The Kentucky Kid“, byl jednou z nejpamátnějších postav motocyklového sportu celé jeho historie. Mezi jeho největší úspěchy patří rozhodně korunovace mistra světa MotoGP z roku 2006. Nicky během své kariéry představil mnoho nezapomenutelných stálých designů přileb, které doplnil o pár speciálních, většinou pro domácí závody. Naleznete v našem výběru i tu vaši nej?

Kapitoly článku

Rok 2003

První světová sezóna
Nickyho design z první sezóny v MotoGP následoval ten, ve kterém nastupoval ještě v americké sérii AMA. Přilba se tedy vyznačovala grafikou typu „tribal“ a v sezóně bylo k vidění hned několik barevných provedení. Přilba byla také použita během Nickyho účasti ve slavném závodě 8h of Suzuka.

Přilba používaná ještě v šampionátu AMA

Originál první sezóny

Rok 2004

Originál s novým barevným schématem
Originální design představný v první sezóně u tovární Repsol Hondy se v mírně pozměněném barevném schématu objevoval i v sezóně druhé. Grafika „tribal“ se pro rok 2004 oblékla do modré barvy, zatímco celá přilba byla v dominantní stříbrné perleti.

Přilba sezóny 2004

Rok 2005

Nezměněný originál
Originální design roku 2005 nepřijal žádné nové prvky a zůstal k nerozeznání od roku 2004. Dalo by ale říci, že šlo o šťastné barevné schéma, jelikož v něm Hayden zaznamenával postupný nárůst závodní formy.

Nezměněný originál

Americký patriot
První speciální přilba s patriotickým designem plným amerických pruhů a dvou výrazných hvězd byla představena pro domácí závod Laguna Seca. Senzační vystoupení bylo odměněno prvním vítězstvím kariéry, co by jezdce MotoGP!

Americká přilba, ve které získal Nicky své první vítězství v MotoGP

Rok 2006

Originál titulové sezóny
Přilba, ve které Nicky získal titul šampiona MotoGP se oproti loňským rokům výrazně změnila. Přes střed přilby nově přecházel široký pruh, na modrém perleťovém podkladu bočních částí se poprvé objevil sponzor RedBull, a celá přilba působila jednodušším dojmem. Nickyho stoupající forma přilákala i nového osobního sponzora v bradové části.

Originál titulové sezóny

Speciálka pro Laguna Seca
Pozměněné grafické schéma permanentního vzoru se pro americké klání prezentovalo výrazným červeným půlobloukem na čelní straně přilby. Na bocích přilby nechybělo logo RedBull, který byl také titulním sponzorem celého závodního víkendu. Závod v Laguna Seca Nicky po roce znovu vyhrál.

Laguna Seca 2006

Přilba pro šampióna MotoGP
V mezi-sezónním období se Nicky na trati příležitostně vyskytoval v přilbě, která byla vyhotovena na počest oslav zisku titulu šampiona MotoGP. Oslavná přilba se prezentovala výrazným hvězdným motivem, kde největší hvězda zaujala místo hned nad průzorem ve vrchní části. Zbylé hvězdy byly esteticky zakomponovány do modrého perleťového nástřiku bočních částí. Mistrovské číslo „1“ si zase našlo své místo v zadní části přilby.

Přilba zimních testů

Rok 2007

Originál mistra světa
Nickyho přilba se v jeho mistrovské sezóně shodovala s tou, kterou používal během roku 2006. Aplikováno bylo pouze několik epizodních barevných změn, jako například pozměněné barevné schéma středového příčného pruhu, který se při několika příležitostech oblékl z tmavě modré na celostříbrnou variantu. Co je třeba určitě zmínit je, že na přilbě bylo také představeno zcela nové Nickyho osobní „mistrovské“ logo.

Originál majstra sveta

Socha svobody & Mount Rushmore
Pro událost v podobě závodu na domácí půdě měl Nicky již tradičně připravenou speciální přilbu. Na rok 2007 se jednalo o slavný americký monument Mount Rushmore na bocích přilby, a o Sochu svobody na zádi. Pozorné oko si jistě všimne, že na slavné soše z New Yorku bylo něco trochu jinak... Neobvyklé na ní bylo to, že místo tradiční pochodně s plamenem tentokrát držela v ruce Haydnovo mistrovské číslo „1“. Šlo do té doby o nejpropracovanější design.

Přilba pro americké diváky v Laguna Seca

Rok 2008

Nový permanentní design
Zcela nového designu se po nějaké době dočkala i Nickyho permanentní přilba. Pro sezónu 2008 se oblékla do velmi patriotických barev, kde dominoval motiv USA. Hvězdy, pruhy a pozměněné osobní logo patřily k těm nejlepším permanentním designům roku, napříč celým paddockem.

Nový originál roku s hvězdami

Olympijské kruhy
Na svém domácím závodě v Laguna Seca se hrdina tribun Nicky Hayden opět vyznamenal. Představena byla totiž speciální edice přilby. Ta měla na sobě design s olympijskými kruhy a zlatou medailí, jako poctu olympijskému týmu USA, který se později zúčastnil letních her v Pekingu. Design doplňovaly americké pruhy a hvězdy.

Olympijské kruhy týmu USA

Indianapolis Colts
Tento jednoduchý retro design Hayden v roce 2008 použil pouze ve dvou závodech MotoGP, a to na dráze v Indianapolisu a na Phillip Island. Na vrchu přilby se nacházel velký emblém fotbalového týmu NFL Indianapolis Colts. To se nacházelo také v zadní části. Celkovou grafiku dotvářela modrá barva a dva horizontální pruhy ve spodní části přilby, s Haydnovým číslem #69. Jak málo stačilo k impozantní grafice. Designérské studio Starline se svěřilo, že historicky byly s tímto grafickým tématem namalovány pouze dvě přilby.

Přilba s logem týmu NFL Indianapolis Colts

Zimní testy
Konec roku 2008 byl mimo jiné i ve znamení Nickyho přestupu do italské Ducati. První testy ve Valencii tak absolvoval na novém stroji a v již dobře známém permanentním schématu sezóny. V prvních rozjezdech u nového zaměstnavatele překvapil také krásným designem motocyklu, který kompletně doplňoval téma USA.

První kola v sedadle Ducati

Náš tip

Andrea Dovizioso - Příběhy MotoGP přileb

Rok 2009

Originál nezměněn
Signifikantní design z roku 2008 se plynule přenesl i do sezóny 2009. Dominantní motiv USA - hvězdy a pruhy - dostal pouze mírně pozměněné barvy.

Originál beze změn

„Něco si přej“
Při své účasti na víkendové akci Red Bull Indianapolis v roce 2009 se Nicky Hayden rozhodl pomocí jednorázového designu své přilby propagovat nadaci „Make a Wish“ (v překladu „Něco si přej“). Speciální grafika tehdy nesla jako titulní téma logo nadace. Přilba byla po závodě vydražena a všechny peníze z aukce putovali na účet organizace, která pomáhá plnit dětské sny. Pozměněn byl také design samotného motocyklu.

Podpora nadace „Make a Wish“

Dynamit
Nová přilba, tentokrát s motivem „dynamitu“, byla odhalena během Grand Prix Laguna Seca 2009. Na obou stranách přilby byla vyobrazena hořící dynamitová nálož, středem přilby procházely dva široké pruhy a v zadní části bylo představeno speciální logo. To si vtipně vypůjčilo podobiznu George Washingtona z jednodolarové bankovky a pomocí karikatury se změnilo na podobiznu Nickyho Haydna. Jiný byl také design motocyklu. Hayden totiž (stejně jako v Indianapolisu téhož roku) nastoupil v pozdějších barvách motocyklu Ducati 848 „Nicky Hayden Edition“, který byl produkčně představen v roce 2010.

Dynamit

Rok 2010

Nový permanentní design
Nová sezóna přinesla také novou podobu permanentního designu. Americké motivy vystřídaly poměrně jednoduché geometrické tvary kruhů a čar, které ale ve výsledku prezentovaly celistvý design. V zadní části se také objevilo Nickyho nové osobní logo, ve kterém byl použit meč. Nejen tato verze se nakonec v podobě repliky dostala následně do běžného komerčního prodeje.

Nový permanentní design sezóny

Indianapolis Motor Speedway
Design víkendu z okruhu Indianapolis byl kompletně pojat jako pocta pro tuto legendární dráhu. Motiv jednorázové přilby obsahoval věž z Indianapolis Motor Speedway a charakteristický původní cihlový pruh „Yard of Bricks“, táhnoucí napříč celou startovní/cílovou čarou. Na počest Nickyho domácího závodu na přilbě nesměly chybět motivy hvězd a pruhů.

Přilba na počest okruhu Indianapolis

Rok 2011

Update stálého designu
Nickyho designér Starline pro sezónu 2011 připravil pouze mírný update stálého designu, představeného v sezóně 2010. Nově se napříč celou přilbou začaly objevovat obrysy „amerických hvězd“. Téma kruhů a čar zůstalo zachováno.

Téma kruhů a čar

Hayden Bros
Laguna Seca v Nickyho podání nemohla proběhnout jinak, než s pozměněným designem. Pro rok 2010 to byl upraven permanentní motiv, do kterého byly zapracovány americké symboly. Design nezapomínal ani na Nickyho bratry a vyobrazoval jejich závodní čísla používaná v šampionátu AMA.

Laguna Seca 2011 v Nickyho podání

Svatební přilba
Není žádným překvapením, že i na druhý závod americké půdy si Nicky Hayden pro fanoušky MotoGP přichystal jedinečný design přilby. Tentokrát se jednalo o oslavnou „svatební“ přilbu. Nešlo však o jeho svatební den, ale o jeho sestru Jenny.

Svatební přilba

Rok 2012

Design dvou verzí
Stálý design sezóny 2012 v sobě kombinoval jednoduchou grafiku, doplněnou o lokální části vyplněné mnoha detaily jako Nickyho závodní číslo #69 společně s americkými hvězdami. Tato přilba se během sezóny dočkala dvou verzí, a to s červenými nebo zelenými detaily.

Stálý design sezóny 2012

V sezóně byly nakonec představeny dvě varianty stálého designu

Easy Hayden
S pokusem o „ležérní design“ se v roce 2012 prezentovala Nickyho přilba pro okruhy Laguna Seca a Indianapolis. A je třeba uznat, že šlo o velmi povedený pokus. Přilba se snažila navodit design otevřené přilby, kterou v USA typicky používají jezdci na motocyklech typu chopper. Záměr ostatně prezentovalo i oficiální Nickyho logo, prezentované pro tento závod.

Design otevřené přilby

Rok 2013

Full Metal
Přilba na Nickyho domácí velkou cenu Red Bull US GP v Laguna Seca v roce 2013 nesla velmi patriotický design. Byla inspirována filmovou hudbou s názvem „Full Metal Jacket“ a po roce v sobě znovu přinesla chytré využití Nickyho obličeje v samotném designu. To vyvolávalo věrohodný dojem, že „Kentucky Kid“ měl na hlavě skutečnou bojovou přilbu. Design se stal natolik oblíbený, že se následně objevil ještě v Indianapolisu a japonském Motegi. Přilbu bylo následně možno zakoupit na prodejních pultech, v podobě věrohodné repliky.

Přilba Full Metal

Originál roku
Permanentní design roku se ve srovnání s rokem 2012 moc nelišil. Podobně se také objevil ve dvou vyhotoveních, pro sezónu 2013 s černým nebo modrým podkladem detailních částí. Zároveň šlo o rozlučkovou přilbu se značkou Ducati, Hayden se totiž od další sezóny vrátil na techniku Honda.

Originální design roku 2013

Reset
Přestupné období mezi sezónami 2013 a 2014 Nicky vyplnil speciálním designem, odkazujícím na jasný útok restartu kariéry. Ve vrchní části se nacházelo velké tlačítko „Reset“ a po stranách grafiky bylo zase velké Nickyho závodní číslo #69.

Přilba zimního testování

Rok 2014

Permanentní design v týmu Aspar
Zelený nádech hlavního sponzora týmu Aspar se pro rok 2014 dostal i na Nickyho přilbu. A nebylo to vůbec na škodu. Přilba působila velice dynamickým dojmem, i díky přímočarému designu, na maskáčovém podkladu. Ten se objevil také v závodním čísle a částech výbavy.

První sezóna v týmu Aspar

The First Family of Racing
Zřejmě nejpropracovanější design Nickyho kariéry byl představen pro závod Indianapolis 2014. Přilba byla doslova posetá rodinnými fotkami, odkazujícími na závodní minulost celé rodiny. Nechyběly obrázky jeho rodičů, sourozenců, jako i útržky z Nickyho kariéry.

Přilba odkazující na závodní minulost rodiny

Rok 2015

Americká vlajka
Jeden z novodobějších designů Nickyho Haydena znovu odkazoval na zemi jeho původu. V celku jednoduchý design v sobě nesl podobu americké vlajky, která byla ve střední a zadní části „předělena“ maskáčovým motivem. Elegantní a výrazné zároveň.

Stálý design poslední kompletní sezóny MotoGP

It can’t rain all the Time
Design pro domácí závod v Indianapolis 2015 v sobě nesl dvě témata. První byla americká národnost, která byla reprezentována středem přilby (americké pruhy a hvězdy), na bočních stranách byla zase k vidění Nickyho karikatura stojící v dešti a nápis „It can't rain all the Time“. Co se týče tématu deště, přilba byla zřejmě reakcí na Nickyho výkony v sezóně, jelikož se jen zřídka podíval k top 10. V zadní části přilby si Nicky ještě připomínal tragicky zesnulé jezdce Bernata Martineze a Daniela Rivase, který v tom roce zahynuli na následky zranění, které utrpěli při nehodě v Laguna Seca.

It can’t rain all the Time

Rozlučková přilba s MotoGP
Na poslední závod, co by stálého jezdce paddocku MotoGP Nicky vyrazil ve speciální přilbě, nově také s logy legend MotoGP, do které byl tehdy čerstvě uveden. Pozornému oku neunikne, že tento design jsme už někde viděli. Ano, je to shodný design s jeho zcela prvním speciálním designem, který byl použit během závodu Laguna Seca v roce 2005.

Rozlučková přilba z Valencie

Přechod do SBK
Po skončení sezóny 2015 se Hayden vybral za novou výzvou. Nabídku tovární stáje Honda World Superbike přijal, a ještě v zimním období se zaměřil na testy motocyklu Honda CBR1000RR. V nich se představil ve svém permanentním designu, který používal celou sezónu.

První testy s Hondou CBR1000RR

Rok 2016

Americká vlajka podruhé
Nicky během své první sezóny za řídítky stroje specifikace superbike prezentoval v nezměněném designu z roku 2015. Opět jsme se tedy měli možnost setkávat s americkou vlajkou, která byla ve střední a zadní části „předělena“ zeleným maskáčovým motivem. Stejný design byl v tom roce ještě použit při závodu 8h Suzuka a během Nickyho epizodních startech na poli premier class, kde nastoupil jako záskok za zraněné jezdce.

Nezměněný motiv roku 2016

Zelená příšera
U příležitosti návratu Nickyho Haydena na trať Laguna Seca byl představen i pozměněný permanentní design roku. Ten změnil barevné schéma do černobílých barev a na zadní části přibyla vtipná karikatura zelené příšery, která pomyslně vystupovala z hladiny laguny.

Zelená příšera z hladiny laguny

Rok 2017

Přilba roku 2017
Velmi povedený design s novým osobním logem v zadní části se stal poznávacím znamením roku 2017. Hvězdy, pruhy, logo RebBull a číslo #69 nesměly chybět. Z pochopitelných důvodů to byl úplně poslední Nickyho design.

Přilba roku 2017

Nicky Hayden 1981-2017

Informace o redaktorovi

Tomáš Scherer - (Odebírat články autora)

Jaký rok je váš favorit?

 1. Hlasováno: 1x
 2. Hlasováno: 0x
 3. Hlasováno: 0x
 4. Hlasováno: 0x
 5. Hlasováno: 0x
 6. Hlasováno: 1x
 7. Hlasováno: 0x
 8. Hlasováno: 0x
 9. Hlasováno: 0x
 10. Hlasováno: 1x
 11. Hlasováno: 3x
 12. Hlasováno: 0x
 13. Hlasováno: 1x
 14. Hlasováno: 1x
 15. Hlasováno: 3x

Hlasování

Dotazník se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Nejste bohužel přihlášení, tuto akci můžete provést v pravém horním rohu nebo se nově registrovat.

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist