Grand Prix Austrálie – závod

Pokud jste si v neděli přispali a nechali si ujít závody mistrovství světa stopětadvacítek a dvěstěpadesátek, o dost jste přišli. Například o korunovaci nového mistra světa malorážek, nebo skvělý souboj Karla Abrahama se světovou špičkou čtvrtlitrů. V nejsilnější kubatuře na domácí trati dosáhl třetího vítězství v řadě Casey Stoner.

Stopětadvacítky

Na startu nejslabší kubatury byl nejrychlejší Nicolas Terol, následovaný Polem Espargarem a Bradley Smithem. Julian Simon začínal trochu pozvolněji a zezačátku se pohyboval až na konci sedmičlenné skupiny. Tu kromě nich tvořili ještě Efren Vazquez, Andrea Iannone a Simone Corsi. Těchto sedm pilotů předvádělo do poloviny závodu parádní bitvu, do které se postupně přimíchal ještě Sandro Cortese. Postupně se na čele odtrhla pětice jezdců, které přestali stíhat Terol, Vazquez a Iannone, ale hlavně Julian Simon byl v soubojích na čele čím dál výraznější. Postupně se prokousal na čelo závodu a jediný, kdo byl schopný akceptovat jeho tempo, byl stájový kolega Smith, který se ještě na pár okamžiků dostal před Španěla. K rozhodujícícmu předjetí došlo v závěrečném kole v úseku Lucky Hyde, kde Simon nádherným manévrem rozhodl nejenom o vítězi dnešního závodu, ale hlavně o zisku letošního titulu v této kubatuře. Na třetí místo se po mizerném začítku skvělým výkonem propracoval Sandro Cortese, který si až v průjezdu cílovou rovinkou vychutnal Pola Espargara. Jakub Kornfeil dojel na pěkném třiadvacátém místě jen dvě místa za svým týmovým kolegou Tomoyoshim Koyamou.

15 Randy KRUMMENACHER SWI Degraaf Grand Prix Aprilia 38'25.259 + 29.461
..........................................
23 Jakub KORNFEIL CZE Loncin Racing Loncin 39'19.529 + 1'23.731

Dvěstěpadesátky

Do závodu čtvrtlitrů nejrychleji odstartoval Marco Simoncelli, ale po pár okamžicích se na čelo závodu dostal Alex Debon. Ne na dlouho, jeho chyba ho poslala nejen mimo trať ale i mimo první desítku. Našim reprezentantům se start povedl, Lukáš Pešek byl v prvním kole dvanáctý, tedy “na svých,” ale Karel Abraham se hned od startu zapojil do souboje o šesté místo s absolutní světovou elitou, konkrétně loňským mistrem světa stopětadvacítek Mikem Di Megliem a lídrem letošní tabulky Hiroshim Ayoamou. Úřadujícího mistra světa Simoncelliho na čele stíhal Alvaro Bautista, Hector Barbera a poleman Raffaele De Rosa. Hlavně souboj obou Španělů byl parádní, ale bohužel vyvrcholil Bautistovou chybou a následným pádem. Hodně vidět byl dnes také Francouz Jules Cluzel, který se zpočátku držel za touto čtveřicí, ale postupně ho pohltila skupinka Di Meglio, Abraham, Ayoama, Hector Faubel a Ratthapark Wilairot. Tady se bojovalo hodně tvrdě a ve chvíli, kdy do cíle zbývalo sedm kol, šel k zemi právě Jules Cluzel. Jeho pád ale nebyl bohužel jediný, protože ze třináctého místa ošklivě havaroval Roberto Locatelli a protože Loca i jeho motocykl zůstali ležet na trati, závod byl červenou vlajkou ukončen. Byla to škoda, protože souboje byly parádní a my jsme se kromě nich mohli těšit na další Abajův postup startovním polem. Ale i tak z toho bylo skvělé šesté místo a nejlepší výsledek českého jezdce v novodobé “čtvrtlitrové” historii! Pro vítězství si dojel Marco Simoncelli před Barberou a De Rosou, vedoucá jezdec mistrovství světa Hiroshi Ayoama dojel až za Abajou na sedmém místě. Pokud si někdo myslel, že je o letošním titulu už rozhodnuto, byl na omylu. Marco totiž Aoyamův náskok stáhnul na pouhých dvanáct bodů a ve hře jich je ještě padesát!

MotoGP

I když největším favoritem tohoto závodu byl už před startem domácí Casey Stoner, fanoušky asi nevíc zajímal souboj Valentina Rossiho s Jorge Lorenzem. Tenhle souboj totiž neměl být jen o pořadí v závodě, ale také o titulu mistra světa. Jorge se ale z téhle bitvy vyřadil velmi rychle vlastní chybou a to ve chvíli, kdy hned po startu kolidoval s duknou Nickyho Haydena, po tomto kontaktu už nezvládnul nájezd do první zatáčky a v skončil divokých kotrmelcích. Mimo trať se ale musel vydat i Nicky, který tak už na začátku závodu ztratil šanci bojovat o jakékoli slušné umístění. Jedna otázka byla vyřešna, zbývala další: bude Casey i po své pauze natolik silný, aby na domácí trati získal třetí vítězství v řadě? I když Valentinův jezdecký projev sliboval, že se bude o vítězství rvát do poslední zatáčky, nakonec zvítězil rozum a Ital se tak po Lorenzově pádu spokojil se druhým místem a jistým osmatřicetibodovým náskokem – ten už by mu měl v posledních dvou závodech stačit. Pro třetí místo si dojel Dani Pedrosa, který dnes ale svým výkonem nijak zvalášť nezaujal, naopak hodně radosti bylo v týmu Fausta Gresiniho, když Alex De Angelis skončil těsně pod stupni vítězů. Pravidelný sběrač pátých míst Colin Edwards nezklamal ani tentokrát a nechal tak za sebou i fabrickou Hondu pilotovanou Andreou Doviziosem. Tenhle Ital se spolu s Marcem Melandrim, Randy De Punietem a Mikou Kalliem účastnil nejlepších soubojů, které piloti dnes nabídli. Desítku nejúspěšnějších uzavřel Toni Elias, před dvojicí trápících se jezdců na Suzuki Chrisem Vermeulenem a Lorisem Capirossim. Za nimi byl už jen totální loser této sezóny Gábor Talmacsi, James Toseland, který byl penalizován průjezdem boxovou uličkou a smolař Nicky Hayden.
Pamatujete se na totální bitvu půllitrů v roce 2001? Tam prvních devět jezdců dělilo 2,832 sekundy! A dnes? Podívejte se na výsledky..........