GP Malajsie – Alex Márquez je po pátečních jízdách nejrychlejší, Salač je sedmnáctý v Moto2™

V pátek zahájili jezdci a týmy MS silničních motocyklů přípravu na osmnáctou Grand Prix sezony Velkou cenu Malajsie. Třídy Moto3™ a Moto2™ měly na programu celkem dva tréninky, jejichž výsledky se započítávají do kombinace časů, které v sobotu dopoledne určí Top14 s přímým postupem do druhé kvalifikace. V případě MotoGP™ byl v pátek dopoledne první volný trénink a odpolední hodinový trénink rozhodl o Top10 s přímým postupem do sobotní Q2. V třídě Moto3™ dnes zajel nejrychleji Jaume Masia (Honda), Ai Ogura (Kalex) je nejrychlejším jezdcem třídy Moto2™ a v královské kubatuře byl nejrychlejší Alex Márquez (Ducati). Český reprezentant Filip Salač (Kalex) je po dvou trénincích sedmnáctý a o přímý postup do Q2 musí zabojovat v sobotu dopoledne. Sobotní program v Sepangu tvoří poslední tréninky, kvalifikace a první závod, kterým je sprint MotoGP™.

Moto3™ - 1.trénink

V polovině úvodního tréninku osmnácté GP sezony 2024 vedl časomíru v Sepangu Jaume Masia (Leopard Racing), jehož maximem bylo kolo za 2’13,460 sekundy. Tři desetiny ztrácel druhý Deniz Öncü (Red Bull KTM Ajo), poslední dva v jedné sekundě za prvním byli třetí Diogo Moreira (MT Helmets – MSI) a čtvrtý Daniel Holgado (Red Bull KTM Tech3). Pátý David Muňoz (BOE Motorsports) ztrácel 1,098 sekundy. Japonec Ayumu Sasaki (Liqui Moly Husqvarna Intact GP) byl prozatím desátý a na první pozici mu chybělo 1,460 sekundy.

První trénink vyhrál časem 2’12,065 sekundy Jaume Masia, jenž definitivně rozhodl v předposledním měřeném kole tréninku. Druhý Deniz Öncü byl o 0,435 sekundy pomalejší, třetí Romano Fenati (Rivacold Snipers Team) ztratil půl sekundy. Diogo Moreira a David Muňoz uzavírají pětici nejrychlejších. V sekundě jsou ještě jezdci José Antonio Rueda (Red Bull KTM Ajo) a Joel Kelso (CFMoto Racing PrüstelGP). Osmý Ayumu Sasaki už ztrácí 1,3 sekundy. Daniel Holgado je se ztrátou 1,415 sekundy jedenáctý. V tréninku havaroval jako první Lorenzo Fellon (CIP Green Power) a v závěru spadl ve čtvrté zatáčce David Alonso (Autosolar GASGAS Aspar Moto3).