GP Itálie – V Mugellu byl první den nejrychlejší Bagnaia, Rossi je předposlední

MotoGP – 1.volný trénink

Po první polovině tréninku měl nejrychlejší kolo 1'47,130 sekundy Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP). Druhý Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) ztrácel 0,436 sekundy, třetí Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) byl o 0,661 sekundy pomalejší. Čtvrtý Michele Pirro (Pramac Racing) nahradil v italské GP zraněného Jorge Martina a vedl si zatím velmi dobře, protože jeho ztráta byl an aosmi desetinách. Pětici nejrychlejších uzavíral Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team), jehož čas byl o devět desetin pomalejší podobně jak v případě dvojice Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) a Pol Espargaró (Repsol Honda Team). Dvojice Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) a Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT) prozatím figurovala na v pořadí šestnácté a sedmnácté pozici.

První trénink vyhrál Maverick Viňales, jemuž se v předposledním kole podařilo nastavit maximum na hodnotu 1'46,593 sekundy. Na druhé místo se časem 1'46,802 sekundy z posledního měřeného kola posunul Johann Zarco (Pramac Racing), který na Španěla ztratil dvě desetiny. Dvojice továrních jezdců Suzuji Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) a Joan Mir (Team Suzuki ECSTAR) trénik uzavřela s třetím a čtvrtým časem. Nejrychlejší pětici uzavírá Franco Morbidelli, který byl o šest desetin pomalejší. Lídr průběžného hodnocení Fabio Quartararo je s časem 1'47,566 sekundy osmý.

Jezdec satelitu Yamahy Valentino Rossi je po prvním tréninku sedmnáctý a na prvního Viňalese ztrácí 1,7 sekundy. Ital ve čtvrtek prozradil, že fakt, že letos v Mugellu nejsou diváci neovlivní jeho rozhodnutí ohledně sezony 2022. Pokud by Rossi ukončil kariéru, rozloučení s fanoušky by v jeho případě neproběhlo. Rozhodnutí devítinásobného šampiona se očekává do letní přestávky.