GP České republiky – sobota v Brně

Sobotní program dokončili jezdci motocyklového šampionátu pod zataženou oblohou, ale bez deště a na suché dráze Masarykova okruhu v Brně. V kvalifikacích na nedělní závody všech tří kubatur dominovali jezdci tří různých národností. V Moto3 vyhrál Španěl Alex Rins, královskou MotoGP ovládl Brit Cal Crutchlow a v Moto2 triumfoval Japonec Takaaki Nakagami.

Moto3 – 3.volný trénink

Po dvaceti úvodních minutách posledního tréninku byl na první pozici výsledkové listiny s časem 2´09,197 sekundy Španěl Alex Rins (Estrella Galicia 0,0). Maverick Viňales (Team Calvo) ztrácel 0,012 sekundy, třetí v pořadí byl jeho bratr Isaac Viňales (Ongetta Centro Setta), který byl o 0,064 sekundy pomalejší. Vedoucí trojice tak byla hodně vyrovnaná. Český závodník Jakub Kornfeil (Redox RW Racing GP) figuroval s časem 2´10,557 sekundy na osmnácté příčce.

Pět minut před koncem tréninku překonal Alex Rins jako první hranici dvou minut a devíti sekund na kolo, když si vedoucí pozici upevnil časem 2´08,409 sekundy. Druhý Maverick Viňales tak rázem ztrácel osm desetin. Jakub Kornfeil zajel kolo za 2´09,785 sekundy, což českého jezdce posunulo na sedmou pozici.

Poslední slovo měl ale Luis Salom (Red Bull KTM Ajo), když v samotném závěru zajel nejrychlejší čas 2´08,239 sekundy. To je pro Španěla dobré znamení, protože od nehody v Indianapolis nebyl v ideální kondici. Druhý Jack Miller (Caretta Technology – RTG) na Saloma ztratil 0,030 sekundy a také v podání Australana se jedná o skvělý výkon, když si uvědomíme, že jen před pár dny prodělal operaci zlomené klíční kosti. Třetím nejrychlejším jezdcem je Alex Rins, který byl pomalejší o neuvěřitelné 0,032 sekundy. Jakub Kornfeil poslední trénink uzavřel čtrnáctým časem 2´09,759 sekundy.

V prvních minutách tréninku havaroval Luca Amato (Ambrogio Racing), jenž v šampionátu nahradil britského závodníka Dannyho Webba. V době, kdy do konce tréninku zbývalo patnáct minut přišel o kontrolu nad motocyklem Lorenzo Baldassarri (GO&FUN Gresini Moto3) a v deváté zatáčce tvrdě dopadl na asfalt, což si vyžádalo zásah zdravotní služby.