Fiat Yamaha Team do finále

Před branami finálového závodu letošního ročníku MotoGP stojí tým Fiat Yamaha, který v letošním roce střídal dobré výsledky s horšími.

První sezóna MotoGP, která přinesla na světové okruhy motocykly s obsahem 800 ccm, skončí tento víkend na okruhu ve Valencii. Tradiční místo pro poslední závod je i místem, kde by chtěl tým továrny Yamaha získat ocenění své tvrdé práce v podobě dobrého výsledku. Valentino Rossi musí k jistotě celkového druhého místa skončit v nedělním závodě do patnáctého místa, což je sice v moci italského jezdce i jeho stroje, nicméně Rossi samozřejmě pomýšlí výše.
Grand Prix Valencie bude stým závodem novodobé éry čtyřtaktní třídy MotoGP, která vznikla v roce 2002, a ve které dokázal Rossi zvítězit ve 49 závodech. Pokud by Rossi zvítězil i ve Valencii, měl by na svém kontě plnou polovinu triumfů ze závodů této novodobé kategorie, navíc by se svým stým pódiem stal prvním jezdcem historie, který se může pyšnit stovkou pódiových výsledků v nejprestižnější třídě.
Zvláštní víkend to bude také pro Rossiho týmového kolegu Colina Edwardse, který se chystá ke svému poslednímu závodu v barvách továrního týmu Fiat Yamaha. Od příští sezóny bude Američan hájit barvy satelitního týmu Yamaha Tech 3. Velmi technický okruh Valencia je však pro Edwardse špatným místem na loučení, vždyť právě na tomto okruhu Edwards pokaždé velmi bojuje v cestě za svým výsledkem, kterých se mu zde ovšem nedostává.
Valentino Rossi
“Poslední závod v Malajsii byl zklamáním, ale zároveň i povzbuzením, protože v závodě vše pracovalo dobře. Doufám, že budeme schopni startovat z lepší pozice, protože Sepang ukázal, jak důležité je startovat z první řady. Valencia byla pro mě obvykle dobrý okruh, ačkoliv na loňský rok se mi vzpomíná špatně! Letos to byla dlouhá a těžká sezóna, ale nyní jsme před jejím posledním kolem a tak všichni doufáme, že to bude dobrý víkend. Víc než vítězství bych si přál výsledek, který udělá každého v týmu šťastným. Motivace je stále vysoká a tak ve Valencii uděláme to nejlepší, co budeme schopni. Druhé místo není první, ale pro mě je to stále velmi důležité místo, protože od roku 1996 jsem nikdy nebyl v celkovém pořadí na horším místě. Chci si tuto pozici udržet i nyní.“
Colin Edwards
“Tato sezóna byla přesně opačná tomu, co jsme plánovali. Bylo tam několik dobrých bodů a několik špatných, ale nyní chci vše zakončit dobrým výsledkem ve Valencii. Poslední dva závody byly zvlášť obtížné, ale ve Valencii začneme v pátek ráno od začátku. Samozřejmě, že v této sérii nyní snadné vyhrát závod, ale je to cíl, se kterým vstupujeme do každého závodu. Chlapci z mého týmu celý rok tvrdě pracovali a já bych jim chtěl dát na rozloučenou něco, na co by byli pyšní. Asi to bude divný závod, můj poslední s tímto týmem, ale jsem rád, že u Yamahy zůstávám i nadále. Do Valencie přiletí má manželka a několik rodinných přátel, tak doufám, že budeme moci po tomto víkendu slavit.“
Davide Brivio – ředitel týmu
“Toto je poslední závod roku 2007, ale my se již díváme do sezóny 2008, která pro nás začne testováním v úterý po závodě. Některá naše práce na současném motocyklu je již cílená pro další sezónu, ale stále zde máme ještě jeden závod a my v něm chceme být konkurenceschopný. Tento okruh pro nás vloni nebyl přívětivý, ale letos chceme sezónu zakončit lépe. Valentino k jistotě druhého místa v celkovém pořadí potřebuje získat jeden bod, což je nyní pro nás nejlepší výsledek. Budeme se tedy na toto soustředit. Je to také poslední závod pro Colina v továrním týmu, ale on zůstává s Yamahou, a to je pro nás důležité. Z mého hlediska byla tato kombinace s Valentinem fantastická. V roce 2005, tedy během jeho prvního roku u nás, jsme dokázali vyhrát šampionát výrobců i týmů, což byl vynikající úspěch. Proto jsme šťastní, že zůstává s rodinou Yamaha. Přejeme mu vše nejlepší do další sezóny.“