Ducati má za sebou velmi úspěšnou sezonu MotoGP™

Jak Ducati uvádí, letos je to jejich vůbec nejlepší sezona, jakou v mistrovství světa silničních motocyklů měli. Šampionát vyhrál Francesco Bagnaia, jezdec tovární stáje, který obhájil titul mistra světa. Pohár konstruktérů znovu obhájila Ducati a v soutěži týmů vyhrál Pramac Racing, satelitní tým Ducati. Do letošní sezony nastoupilo celkem osm jezdců Ducati a každý z nich byl během sezony alespoň jednou na stupních vítězů.

• poprvé v historii MotoGP™ získává Ducati s Francescem Bagnaiem podruhé v řadě titul mistra světa v kategorii jednotlivců. Pro výrobce z Borgo Panigale je to celkem třetí titul mistra světa MotoGP™ v kategorii jednotlivců. První titul získal v roce 2007 Australan Casey Stoner.

• počtvrté v řadě a popáté v historii MotoGP™ získala Ducati titul v poháru konstruktérů královské kubatury se ziskem 700 bodů, což bylo o 327 bodů víc, než kolik měl druhý v pořadí.

• šest různých jezdců Ducati dokázalo v sezoně MotoGP™ 2023 vyhrát alespoň jeden závod. Byl to Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team), Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team), Marco Bezzecchi (Mooney VR46 Racing Team), Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP), Jorge Martin (Prima Pramac Racing) a Johann Zarco (Prima Pramac Racing). Jedná se o historický rekord v MotoGP™

• Ducati nastavila nový rekord v počtu umístění na pódiu za jednu sezonu. Italský výrobce jich získal 43 a překonal rekord Hondy z roku 1997, který měl hodnotu 39 umístění na stupních vítězů.

• Ducati letos plně obsadila stupně vítězů v celkem 8 případech s 8 různými jezdci. Každý jezdec Ducati byl letos alespoň jednou na stupních vítězů MotoGP™. Těch případů by bylo 9, jen kdyby Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP) nebyl ve Valencii penalizován za tlak v pneumatikách a zůstala mu druhá pozice v cíli.

• v posledních 46 závodech MotoGP™ byl alespoň jeden jezdec Ducati v Top3. Stejně tak ve všech sprintových závodech byl alespoň jeden jezdec Ducati mezi nejlepšími třemi.

• v letošní sezoně královské MotoGP™ získala Ducati celkem 17 pole position

• v posledních 60 závodech v řadě startoval alespoň jeden jezdec Ducati z první řady startovního roštu

• s celkem 7 vítězstvími a 15 umístění na stupních vítězů v hlavních závodech MotoGP™, plus 4 vítězstvími ve sprintu a 7 pole position, si Francesco Bagnaia zajistil v poslední GP sezony 2023, která se jela ve Valencii, svůj druhý titul mistra světa královské kubatury

• Francesco Bagnaia je prvním jezdcem, který obhájil titul mistra světa s číslem #1 na kapotě motocyklu od dob Micka Doohana, který to dokázal v letech 1997 a 1998

• po úvodní Grand Prix v Portugalsku, Francesco Bagnaia šampionát vedl. Po závodu v Texasu byl druhý, ale do vedení se vrátil hned v dalším kole španělské Grand Prix. Ital v továrních barvách Ducati vedl celou dobu až do Velké ceny Indonésie, kde mu po sprintu patřila průběžná druhá příčka. Bagnaia ale hned v neděli vyhrál hlavní závod a byl znovu v čele tabulky královské kubatury.

• vítězstvím v závodu Velké ceny Valencie Bagnaia vyrovnal svou loňskou rekordní sezonu

• s 18 vítězstvími s Desmosedici GP je Bagnaia u Ducati druhým nejúspěšnějším jezdcem královské kubatury – 1. Stoner 23/vítězství, 2. Bagnaia 18/vítězství, 3. Dovizioso 14/vítězství