Třetí vítězství Matěje Smrže

V nizozemském Assenu hostoval tento týden německý šampionát IDM. A dařilo se i českému jezdci Matěji Smržovi, který vyhrál druhou jízdu superbiků a v první skončil čtvrtý. Další Čech Láďa Chmelík vede i nadále IDM kubatury do 125 ccm.

Dějištěm 5. kola německého šampionátu IDM byl tradičně nizozemský Assen. V kubatuře superbiků nás tradičně reprezentoval Matěj Smrž, ovšem tentokráte kromě něho startoval i Lukáš Pešek, jako náhradník za Saschu Hommela.
Poprvé startoval z Pole position Ghisbert van Ginhoven (RAC Racing BMW), ovšem nijak tohoto svého postavení nevyužil. Nejlépe do závodu odstartoval Australan Karl Muggeridge, ovšem brzy havaroval a jeho Honda začala hořet, takže závod byl pochopitelně přerušen.

Po novém startu šel do čela náš M. Smrž a za ním následovali Giuseppetti, Nigon a van Ginhoven. Poleman Van Ginhoven sice i tentokrát pokazil start, ale po několika kolech se dostal do čela následován Smržem a Nigonem. V polovině závodu si vyjel Ginhoven menší náskok a Smrž s Nigonem bojovali o místo druhé. Po 17 kolech tak slavil Ginhoven své první vítězství v IDM a to hned na domácí trati. Druhý skončil Nigon a Smrž podlehl v posledním kole ještě Herfossovi, který tak získal poslední místo na stupních vítězů a dojel čtvrtý. Lukáš Pešek dokončil svou premiéru na místě 15.

IDM SBK - Assen, závod 1

01- Ghisbert van Ginhoven – RAC Racing BMW – BMW S1000RR – 17 kol za 27’57.933
02- Erwan Nigon – Van Zon alpha Technik BMW – BMW S1000RR – + 3.343
03- Troy Herfoss – RAC Racing BMW – BMW S1000RR – + 7.043
04- Matěj Smrž – Yamaha Motor Germany Monster Energy – Yamaha YZF R1 – + 7.226
05- Dario Giuseppetti – Hertrampf Racing by 3C Carbon – Ducati 1199 Panigale – + 13.359
06- Jorg Teuchert – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 13.537
07- Arie Vos – Van Zon alpha Technik BMW – BMW S1000RR – + 22.873
08- Kevin Valk – Serco Willems Racing Team – Honda CBR 1000RR – + 25.828
09- Gareth Jones – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 30.630
10- Lucy Glockner – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 32.789
11- Roland Resch – Team Reitwagen Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 33.071
12- Luca Hansen – Yamaha Motor Germany by Monster Energy – Yamaha YZF R1 – + 35.045
13- Michael Ranseder – Technogym Racing Austria Fritze Tuning – BMW S1000RR – + 40.263
14- Filip Backlund – Backlund Racing Team – Kawasaki ZX-10R – + 44.371
15- Lukáš Pešek – HPC Power Suzuki Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 44.462
16- Branko Srdanov – B&R Racing – BMW S1000RR – + 1’02.806
17- Peter Preussler – AGR Preussler Racing Team – BMW S1000RR – + 1’32.521
Do druhé jízdy odstartoval i tentokráte nejlépe Karl Muggeridge, ovšem Matěj Smrž ho brzy předjel a usadil se na čele sledován skupinou jezdců ve složení Gareth Jones, Troy Herfoss, Ghisbert van Ginhoven a Dario Giuseppetti.

Pole jezdců se po několik okruzích roztrhalo a vedl Smrž, kterého následovali Ginhoven, Muggeridge a Herfoss. Na čele stíhací skupiny byl potom Jones, kterého ale předjel Nigon a připojil se k vedoucímu kvartetu. Z něho odpadl Muggeridge a vystřídal ho Nigon.

Na čele bylo kvarteto Smrž, Herfoss, van Ginhoven a Nigon, ovšem Francouz 4 kola před koncem spadl. Vítězem se stal náš Matěj Smrž a slavil tak už třetí letošní vítězství, druhý dojel Ginhoven a třetí Herfoss, zatímco Muggeridge závod nedokončil pro poruchu. Lukáš Pešek dokončil závod na 12. místě.

"Jsem hrozně rád, že se nám podařilo opět vyhrát závod. Obě jízdy jsem dneska začal velmi dobře, když jsem v začátcích vždycky vedl. Bohužel v prvním závodě jsme bojovali s protáčením zadní pneumatiky na ráfku kola a i když jsme o tomto problému věděli, nepodařilo se nám jej odstranit. Díky tomu naše motorka ztratila balanc a při každém nájezdu do zatáčky začala celá skákat a kritické to bylo hlavně pro přední pneumatiku. Jezdil jsem skoro bezpečně třetí, ale v posledním kole jsem udělal hloupou chybu a tak ztratil náskok a ještě se nechal "udělat" od Herfosse. Druhý závod už byl o něčem jiném. Kluci vyřešili zadní pneumatiku (údajně jí Gali přilepil k ráfku) a celý závod tak motorka fungovala velmi dobře. Bylo to fajn, mohl jsem se tak soustředit na jízdu samotnou a spolu s Ginhovenem a Herfossem jsme sváděli opravdu perfektní boje. Celý závod byl velmi rychlý a nejlepší na všem je, že jsem ho dokončil, jako vítěz, právě já! ;-) Díky týmu, všem sponzorům a také hospitality... báječný víkend, dobrá práce!" , hodnotí Assen na svém webu Matěj Smrž.

14- Filip Backlund – Backlund Racing Team – Kawasaki ZX-10R – + 43.816
V šampionátu vede i po Assenu Rakušan Michael Ranseder, který má na svém kontě 163 bodů. Druhý je Francouz Erwan Nigon (157), třetí "Altmeister" Jörg Teuchert (150), čtvrtý Gareth Jones (126) a Top-5 uzavírá Matěj Smrž se 119 body.
V kubatuře do 125 ccm se jelo v Holandsku - jako ostatně každý závodní víkend v IDM - dvakrát a Ladislav Chmelík dojel dvakrát čtvrtý, čímž si připsal na své konto celkem 26 mistrovských bodů. To také znamená, že i nadále vede bodovací tabulku se ziskem 160 bodů před Maxem Enderleinem (147) a Florianem Altem (125).