Finále IDM na Hockenheimringu

Velkolepé finále letošního šampionátu IDM se bohužel nekonalo, kvůli olejové stopě na mokrém asfaltu legendární tratě Hockenheimring se vše posunulo, první závod superbiků musel být dokonce zrušen a teprve od 15 hodin se pokračovalo v dalším programu. Náš Lukáš Pešek si v dnešním druhém supersportovém závodě vyjel podium za třetí místo.

Rakušan Michael Ranseder vyhrál finálový závod IDM superbiků před novým mistrem Martinem  Bauerem, Stefanem Nebelem a obhájcem titulu Karl Muggeridgem.

První dnešní závod byl kvůli olejové stopě na mokré trati zrušen, neboť po původním vyčištění trati a absolvování dvou zaváděcích kol zajeli někteří piloti do svých boxů. Z tohoto důvodů ředitelství závodu tuto jízdu zrušilo. Tím se stal Rakušan Martin Bauer předčasným mistrem IDM. Zajímavé je, že problémem nebyl samotný pruh s olejem, ten byl díky čistícím prostředkům nakonec zlikvidován, nýbrž právě použité prostředky, kterých bylo na trati hodně a jezdci tak nevěděli, kde je grip a kde není....Po dvou dodatečných trénincích "malorážek" a supersportů na 10 minut se potom od 15 hodin pokračovalo dále v závodě.
Druhý závod superbiků byl zkrácen na pouhých 15 kol a do čela se dostal obhájce titulu Muggeridge před Cudlinem, Ransederem a Bauerem. Následovali Nebel, M. Smrž, Jones, Altendorfer, Venemann, Teuchert a Hommel. Z této skupinky bohužel ve čtvrtém kole odpadl pro problémy s brzdou náš M. Smrž a Cudlin se propadl až na místo sedmé. V 6. kole se dostal do čela pozdější vítěz Ranseder a po deseti absolvovaných kolech měl už náskok 0,5 sekundy před Bauerem. Za trojnásobným šampionem Bauerem následovali Nebel, Muggeridge, Cudlin a Jones. Na tomto pořadí se už nic nezmněnilo a tak Michael Ranseder mohl slavit hattrick. Martin Bauer skončil druhý a Smržův týmový kolega Stefan Nebel třetí. Od 4. do 10. místa pak bylo následující pořadí: Muggeridge, Cudlin, Jones, Veneman, Baz, Altendorfer a Teuchert.

Hockenheimring - IDM, SBK

01- Michael Ranseder – Team Fritze Tuning Lietz Sport – BMW S1000R – 15 kol za 22’12.773
15- Erkka Korpiaho – BMW Gulf Team – BMW S1000RR – + 31.187
16- Didier Van Keymeulen – Technogym Racing by Hertrampf – Ducati 1098R – + 35.041
17- Marc Wildisen – alpha Technik Van Zon Kraftwerk – BMW S1000RR – + 40.300
18- Eeki Kuparinen – BMW Gulf Team – BMW S1000RR – + 58.293
19- Carl Berthelsen – Team Suzuki Norway – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’04.126
20- Steven Michels – Team Suzuki Alber Bischoff – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’05.729
21- Stefan Schrammel – Polizeisportverein Wels Motorsport – BMW S1000RR – + 1’11.728
22- Robert Bugden – Team Suzuki Alber Bischoff – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’31.594
23- Branko Srdanov – B&R Racing – Yamaha YZF R1 – 1 kolo

.
Mistrem se tedy stal Martin Bauer na motocyklu KTM se ziskem 247 bodů, což znamenalo pro tuto rakouskou značku první historický superbikový titul vůbec. Za Bauerem skončil Michael Ranseder na BMW (204 bodů) a třetím byl obhájce titulu Karl Muggeridge s Hondou (200). Čtvrtý skončil celkově Damian Cudlin na BMW (196), pátý český jezdec Matěj Smrž na KTM (161) a šestý Gareth Jones (121). Top-10 pak kompletovali Jörg Teuchert (7.-120), Dario Giuseppetti (8.-109), Ghisbert van Ginhoven (9.-105) a Stefan Nebel (10.-100).
Dramatické finále dnes viděly stopětadvacítky, když o titulu rozhodl jeden jediný bod. Finále na Hockenheimringu sice patřilo mladému Němci Lucovi Amatovi, ovšem čtvrté místo v cíli, za Öttlem a Ecklmaierem, zajistilo Australanovi Jackovi Millerovi titul letošního šampiona s náskokem pouhého jediného bodu! Náš Ladislav Chmelík dojel na místě 11. , Slovák s českou licencí Jakub Jantulík 20.

Letošním mistrem Německa je už jmenovaný Jack Miller - 154 bodů, před Lucem Amatem (153 bodů) a Švédem Alexanderem Kristianssonem (82). Čech Ladislav Chmelík obsadil místo 14. (25), Karel Hanika skončil 21. (9) a Jakub Jantulík 25. (3).

Druhý víkendový závod supersportů vyhrál Rakušan Günther Knobloch před novým mistrem Jesco Güntherem z Německa a českým jezdcem Lukášem Peškem, pro kterého to bylo už jeho druhé letošní umístění na bedně. Jeho bratr Karel Pešek dojel dnes 23., Slovák Jaro Černý těsně za Top-10, jako 11.

Závod samotný se skončil dramatickým okamžikem, při kterém se všem přítomným musel zastavit dech. Na čele se vytvořila čtyřčlenná skupinka jezdců, ve které byli Švýcar Daniel Sutter, Günther Knobloch, novopečený mistr Jesco Günther a náš Pešek. Ti si několikrát vyměnili pozice a nakonec vše vypadalo na jisté vítězství Daniela Suttera, který si vypracoval menší náskok. V předposledním kole se ale na něho dotáhl Knobloch, ovšem ještě v poslední zatáčce vedl Sutter. Na cílové rovince se bohužel cesty obou jezdců zkřížily, a pro Suttera to skončilo hrůzostrašným pádem. Švýcar zůstal naštěstí nezraněn, ale protože byl odmávnut šachovnicovým praporkem bez motorky, tak pochopitelně nebyl klasifikován. "Jsem hluboce zklamán, celá sezóna bez pádu a takový konec v posledním závodě", řekl Sutter.

Z jeho pádu tak profitoval náš Lukáš Pešek a zajistil si poslední volné místo na podiu.

Mistrem Německa se už včera stal Jesco Günther se ziskem 297 bodů. Stříbro patří Güntherovi Knoblochovi (276) a bronz Švýcarovi Danielovi Sutterovi (244). Českému ex-vítězi závodů Grand Prix patřilo celkově 11. místo,  když nasbíral 80 bodů, ovšem do šampionátu nastoupil až v jeho druhé polovině. Slovenský pretekár Jaroslav Černý pak obsadil celkově místo 16.- 39 bodů.