GP Ukrajiny: Michek stříbrný, vyhrál druhou jízdu

Vítězem třetího závodu motokrosového mistrovství světa třídy MX3, kterým byla Velká cena Ukrajiny, se stal Rakušan a obhájce titulu Matthias Walkner na stroji KTM. Hned za ním se umístil český jezdec Martin Michek, který v první jízdě skončil kvůli pádu pátý a druhou těsně vyhrál právě před Walknerem.

První z letošních dvou ukrajinských závodů seriálu FIM Motocross MX3 World Championship se jel na 1500 metrů dlouhé trati se smíšeným povrchem v Belgorodu-Dněstrovském nedaleko černomořské Oděsy za velmi teplého počasí. Teploměr chvílemi ukazoval až 28 stupňů. Martin Michek (BUKSA/ADOS Team - KTM) vyhrál v sobotu poprvé ve své kariéře kvalifikační závod mistrovství světa. O všem rozhodla první zatáčka po startu, ve které se utkala celá špička seriálu. Michek z ní vyjel jako první a potom už nikým neobtěžován uháněl až do cíle patnáctikolového závodu. Zatímco Čech využil zaváhaní soupeřů a vyhrál s náskokem téměř deseti sekund, Walkner a vedoucí muž seriálu Slovinec Klemen Gercar na Hondě českého týmu UFO Racing museli odrážet divoké útoky Estonce Gerta Krestinova (Kawasaki) a Rusa Timura Muratova (KTM). Walkner, kterému vůbec nevyšly volné tréninky a nedokázal se v nich probojovat ani do první desítky, nakonec tlaku odolal a v závěru si vyjel i menší dvousekundový náskok. Gercar se spokojil se třetím místem, ale v úplném závěru chyboval a předjel ho Krestinov. Muratov skončil pátý.
„Měl jsem perfektní start a s celým závodem jsem velmi spokojený. Poprvé ve své kariéře jsem vyhrál kvalifikační závod. Na toto vítězství jsem čekal tři roky,“ uvedl Michek.
Další hlasy po kvalifikaci: Matthias Walkner: „Bylo to OK, vyjel jsem si dobrou pozici, ale se svoji jízdou stále nejsem spokojený. Těším se na neděli. Důležitý bude dobrý strart a pak chytit dobrý rytmus.” Gert Krestinov: „Měl jsem dobrý start a pak jsem si připsal pár hezkých předjetí, abych se dostal na výsledné třetí místo. Trať nejprve nebyla moc příjemná, ale během dne se povrch pořád lepšil a nakonec jsme si pěkně zazávodili. Věřím, že neděle bude skvělá.” Klemen Gercar: „Také jsem neměl špatný start a chtěl jsem jít dopředu. Šel jsem do toho naplno, ale pak jsem se zasekl za Walknerem a ztratil jsem rytmus. V posledním kole mě navíc předjel Krestinov, i tak se ale moc těším na zítřek.”
Neděle se pak stala velkým triumfem úřadujícího mistra světa. Rakušan Walkner se lepšil každou jízdou a od mdlých výkonů v trénincích se vypnul ke skvělé jízdě ve chvílích, kdy o to nejvíce šlo. První jízdu vyhrál  s náskokem téměř devíti sekund na v té chvíli ještě stále vedoucího jezdce seriálu Slovince Gercara. Poslední místo na bedně bral Muratov. Martin Michek dojel osamoceně na páté pozici, jeho ztráta na vítěze činila 22 sekund. Martin přitom dobře odstartoval a po první zatáčce byl třetí za Walknerem a Muratovem. Pak ale udělal chybu, havaroval a propadl se dozadu. Musel se potom hodně napředjíždět, aby neztratil na své konkurenty moc bodů.
Ani dalším Čechům se v první jízdě nedařilo. Petr Michalec, Gercarův kolega u UFO Racing, přivezl svou Hondu do cíle na 12. pozici, František Smola (Orion RS Petrol -KTM) závod nedokončil a bylo to s ním nebo s jeho motocyklem zřejmě vážnější, protože nenastoupil na start jízdy druhé. Tu vyhrál po obrovské bitvě s Walknerem několikanásobný mistr České republiky Martin Michek, který jel s bolestmi v ruce po pádu v první jízdě. Český jezdec získal holeshot a vedl celý závod, na zadním kole měl ale pořád nalepeného svého rakouského soupeře. O úpornosti jejich boje svědčí fakt, že v cíli byl mezi nimi těžko uvěřitelný rozdíl 310 tisícin sekundy. A protože před Gercara a Muratova se dostal na třetí místo tentokrát Krestinov, znamenalo to, že Michek skončil v celkovém hodnocení Grand Prix Ukrajiny druhý. Do čela šampionátu se dostal po třetí Grand Prix sezony vítěz z Ukrajiny Walkner, Michek se posunul na čtvrté místo, ale má stejný bodový zisk jako třetí Krestinov. Rozestupy mezi nejlepšími jsou ale stále minimální. Mistrovství světa třídy MX3 pokračuje 9. června ve Slovinsku.