První vítězství letošního MS patří Herlingsovi a Geertsovi

Vítězi úvodního podniku letošního ročníku mistrovství světa v motokrosu se ve Velké Británii stali Nizozemec Jeffrey Herlings z továrního týmu KTM ve třídě MXGP a Belgičan Jaago Geerts (Yamaha) ve třídě MX2. Na populární trati Matterley Basin získal první letošní body i český tým JD Gunnex KTM Racing.

V neděli ráno už bylo po propršené sobotě v jižní Anglii sucho a podmínky na 1950 metrů dlouhé trati se rychle zlepšovaly, což se projevilo kvalitnějšími časy už od warm-upů. V zahřívacím tréninku ale vládli ti samí jezdci, kteří byli na čele kvalifikací. Ve třídě MXGP to byl obhájce titulu Tim Gajser (HRC), který zajel čas 2:35,718 min. a byl nejrychlejší před Nizozemci Jeffrey Herlingsem (Red Bull KTM Factory) a Glennem Coldenhoffem (GasGas). Třídě MX2 opět vévodili jezdci týmu F&H Kawasaki, nejlepší byl tentokrát Francouz Mathys Boisrame. Druhý nejrychlejší čas zajel Francouz Tom Vialle (Red Bull KTM Factory) a třetí Roan Van De Moosdijk (F&H Kawasaki). V první jízdě třídy MX2 se ujal vedení Francouz Tom Vialle a neustále zvyšoval svůj náskok, až měl na čele 13 sekund k dobru. Za ním to vřelo, o každou pozici bojovali Belgičan Jaago Geerts (Yamaha), Australan Jed Beaton (Husqvarna), Dán Mikkel Haarup (Kawasaki), Brit Conrad Mewse (KTM), Rakušan René Hofer (KTM), Ital Alberto Forato (Husqvarna) a Boisrame.

Pět minut před koncem ale Vialle udělal chybu, upadnul, zhasnul mu motor a než znovu nastartoval, byl až pátý. Pak ještě znovu havaroval a málem vypadl z Top 10. Do čela šel Geerts a vedení už udržel až do cíle, kde měl náskok pět sekund na Beatona a osm vteřin na polemana Haarupa. Slovák Richard Šikyňa z českého týmu JD Gunnex KTM Racing bral na začátek sezony bod za 20. místo. Čech Petr Polák (Yamaha) skončil s kolem ztráty na 37. pozici. “Neměl jsem zrovna nejlepší start, ze šestého nebo sedmého místa  jsem ale udělal několik dobrých předjetí. Ještě v prvním kole jsem se tak dostal na druhé místo. A když Tom udělal chybu, byl to pro mě takový dárek. Ale stejně je to fantastické vyhrát hned první jízdu úvodního závodu šampionátu,” uvedl v cíli Geerts, jezdec týmu Monster Energy Kemea Yamaha.

Co Vialle nedokázal dokončit v první jízdě, podařilo se mu ve druhé, kterou vyhrál s náskokem necelých dvou sekund před nováčkem v MS Rakušanem René Hoferem. Třetí byl poleman Mikkel Haarup, Po startu sice vedl vítěz první jízdy Geerts, ale pak havaroval a do čela šel Hofer. Pak přišla na areál Matterley Basin další silná bouře, která opět změnila podmínky na trati. Vialle šel do čela v 11. kole a už před sebe nikoho nepustil. Geerts se ještě stihl vrátit na čtvrté místo, což mu dalo celkové vítězství v hodnocení Velké ceny Británie. Vialle byl na bedně druhý, Haarup třetí. Šikyňa si oproti první jízdě polepšil a skončil šestnáctý se ztrátou 1:19,082 minuty. Polák tentotrát dostal kola dvě.

Favorizovaný TIm Gajser start do první jízdy třídy MXGP nezvládl, lehce havaroval a propadl se až na konec startovního pole, Cílem prvního kola už ale projížděl jako třináctý. Na čele se usadila pětice Herlings, Australan Mitchell Evans (Honda), Švýcar Jeremy Seewer (Yamaha), Belgičan Clement Desalle (Kawasaki) a Ital Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory). Desalle brzy havaroval, ale příliš neztratil. Nizozemec Herlings se začal brzy svým pronásledovatelům vzdalovat a Gajser se zase po pádu probíjel startovním polem dopředu. V šestém kole už měl Herlings náskok 11 sekund na loňského vicemisra světa Seewera, který předjel nováčka Evanse. Herlings neměl velké problémy a první jízdu Velké ceny Británie vyhrál s pohodlným náskokem téměř 12 sekund na Seewera, třetí místo udržel Evans před devítinásobným šampionem Cairolim. “Je lepší začít sezonu vítězstvím a ne jako vloni, když jsem v Argentině ani nenastoupil. Je to požehnání být po těch všech zraněních tady a zase vyhrávat. Trať je hodně ošidná, mokrá, spousta stop a vyjetých kolejí. Jednu jízdu máme za sebou, dalších 39 ještě zbývá,” řekl Herlings.

Slovinec Gajser si všechno vynahradil ve druhé jízdě třídy MXGP, kterou vyhrál prakticky způsobem start-cíl. Herlings jel ukázněně (jak přiznal v cíli) a držel si druhou pozici s vědomím, že mu to bude stačit k tomu. aby Británii celkově vyhrál a nastoupil za týden doma v Nizozemsku na start druhé Velké ceny jako lídr šampionátu. Třetí byl Cairoli, což rozdalo místa na bedně v pořadí Herlings-Gajser-Cairoli. Statistici hned spočítali, že tyto tři světové superhvězdy mají dohromady na svém kontě celkem 16 světových titulů a 200 triumfů v Grand Prix. Ze dvou jezdců českého týmu JD Gunnex KTM Racing byl lepší domácí nováček ve třídě MXGP Adam Sterry, který ve druhé jízdě vybojoval 19. pozici, Španěl José Butron skončil bez bodu. I ve druhém závodě evropské třídy EMX 125 exceloval Belgičan Liam Everts (KTM) a odjíždí tak z Anglie s plným bodovým ziskem. Český jezdec Martin Venhoda (NR83 - KTM) se blýskl 19. místem, Radek Větrovský (JD GUNNEX KTM Racing) po bodu ze soboty tentokrát další nepřidal. Skončil až na 27. pozici,

Výsledky Velké ceny Británie

MX2, 1. jízda: 1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 36:43.110; 2. Jed Beaton (AUS, Husqvarna), +0:04.920; 3. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:08.010; 4. Conrad Mewse (GBR, KTM), +0:09.481; 5. Alberto Forato (ITA, Husqvarna), +0:13.963; 6. Tom Vialle (FRA, KTM), +0:24.521; 7. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:25.937; 8. Rene Hofer (AUT, KTM), +0:28.707; 9. Roan Van De Moosdijk (NED, Kawasaki), +0:31.644; 10. Ruben Fernandez (ESP, Yamaha), +0:34.181;

MX2, 2. jízda: 1. Tom Vialle (FRA, KTM), 36:05.077; 2. Rene Hofer (AUT, KTM), +0:01.963; 3. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:03.508; 4. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:07.568; 5. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:10.936; 6. Jed Beaton (AUS, Husqvarna), +0:17.277; 7. Mathys Boisrame (FRA, Kawasaki), +0:19.310; 8. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +0:30.016; 9. Alberto Forato (ITA, Husqvarna), +0:31.897; 10. Nathan Crawford (AUS, Honda), +0:44.728;

MX2, celkově: 1. Jago Geerts (BEL, YAM), 43 points; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), 40 p.; 3. Mikkel Haarup (DEN, KAW), 40 p.; 4. Jed Beaton (AUS, HUS), 37 p.; 5. Rene Hofer (AUT, KTM), 35 p.; 6. Alberto Forato (ITA, HUS), 28 p.; 7. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 26 p.; 8. Roan Van De Moosdijk (NED, KAW), 22 p.; 9. Conrad Mewse (GBR, KTM), 22 p.; 10. Mathys Boisrame (FRA, KAW), 21 p.;

MXGP, 1. jízda: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 35:33.506; 2. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:11.870; 3. Mitchell Evans (AUS, Honda), +0:17.051; 4. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:25.377; 5. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:29.331; 6. Glenn Coldenhoff (NED, GASGAS), +0:30.365; 7. Gautier Paulin (FRA, Yamaha), +0:38.148; 8. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:39.702; 9. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:41.135; 10. Henry Jacobi (GER, Yamaha), +0:56.640;

MXGP, 2. jízda: 1. Tim Gajser (SLO, Honda), 35:44.501; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:23.382; 3. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:28.395; 4. Gautier Paulin (FRA, Yamaha), +0:30.195; 5. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:32.276; 6. Glenn Coldenhoff (NED, GASGAS), +0:33.945; 7. Mitchell Evans (AUS, Honda), +0:36.870; 8. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:38.209; 9. Henry Jacobi (GER, Yamaha), +0:48.109; 10. Benoit Paturel (FRA, Honda), +1:00.115;

MXGP, celkově: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 47 points; 2. Tim Gajser (SLO, HON), 38 p.; 3. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 38 p.; 4. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 35 p.; 5. Mitchell Evans (AUS, HON), 34 p.; 6. Gautier Paulin (FRA, YAM), 32 p.; 7. Clement Desalle (BEL, KAW), 32 p.; 8. Glenn Coldenhoff (NED, GAS), 30 p.; 9. Henry Jacobi (GER, YAM), 23 p.; 10. Jorge Prado (ESP, KTM), 21

Autor článku obdržel prémii 4 Kč od 2 uživatelů.