Francie skvěle začala domácí Motokros národů

Pole position pro Motokros národů 2023 si na historické trati ve francouzském Ernée vyjeli skvělými výkony ve všech tídách domácí reprezentanti, kteří vyhráli hned dva ze tří kvalifikačních závodů. České trio Václav Kovář (MXGP - KTM), Julius Mikula (MX2 - Yamaha) a Jakub Terešák (OPEN - Husqvarna) si 18. místem zajistilo účast v hlavních nedělních závodech.

Už v pátek začala v Ernée velká sláva, tiskovky, představování týmů a focení s jezdci, dostavily se obrovské davy fanoušků s národními vlajkami. Vrcholem tzv. média dne 76. ročnku podniku FIM Motocross of Nations byl los, který rozhodl o tom, v jakém pořadí si budou jednotlivé země vybírat startovní brány v kvalifikačních závodech. Jezdci totiž dostali k dispozici v sobotu jen volný trénink, pak už následovaly přímo kvalifikační závody, bez klasického měřeného tréninku, Velké vzrušení vzbudil fakt, že číslo jedna si vylosovali Maročané, a to stejně jako vloni. S favoritů brali Američané šestku, Němci desítku, Nizozemci až 24 a domácí Francouzi až 26. Ještě hůře dopadli Češi, kteří dostali číslo 33. Slovensko na tom bylo lépe s číslem 18. Poslední 37 zbyla na Kanadu. Vysokým losem postižené týmy se mohly uklidňovat faktem, že úvodní rovinka je v Ernée dost dlouhá, takže se jejich jezdci, pokud budou mít dobrý start, dostanou dopředu tak či tak. Druhé pozdvižení vyvoĺal letošní mistr světa třídy MXGP, Španěl Jorge Prado (GasGas). který oznámil, že se na poslední chvíli přehlásil z kategorie Open do MXGP. Střetne se tak s největšími hvězdami typu Francouze Romaina Febvrea (Kawasaki) nebo Slovince Tima Gajsera |(Honda).

Ve volném tréninku třídy MXGP se ale neprosadil na nejvyšší příčku Prado, nejrychlejší čas 1:46.212 min. zajel Jeremy Seewer (Yamaha), který tak potvrdil letošní vysoké ambice silných Švýcarů. Španěl byl druhý (1:46. 297) před Febvrem (1:46.446) a Gajserem. Za Čechy jel Václav Kovář a obsadil 22. pozici časem 1:53.379, Slovák Pavol Repčák (oba KTM) se prezentoval časem 1:52.966 a 16. příčkou. Jako druzí šli na trať jezdci dvěstěpadesátek. V závěru volného tréninku se skvěle ukázal Němec a týmový kolega Prada u továrního GasGasu Simon Laengenfelder (1:48.173). Další místa za ním brali Nizozemec Kay de Wolf, Belgičan Lucas Coenen a Američan R.J. Hampshire (všichni na Husqvarnách). Čech Julius Mikula (Yamaha) napodobil Kováře 22. příčkou (1:54.087), za Slovensko jedoucí Jaroslav Katriňák (GasGas) byl 27. časem 1:57.279. Nejlepší výsledek i čas z českého tria udělal Jakub Terešák (Husqvarna). Ve třídě Opel skončil časem 1:51.768 min. sedmnáctý, o dvě příčky před ním byl Slovák Šimon Jošt (KTM). Nejrychejší čas v kategorri Open patřil Španělu Rubenovi Fernandezovi na tovární Hondě (1:47.194).

V kvalifikačním závodě třídy MXGP prokázal Prado, proč je letošním mistrem světa. Po znamenitém startu brzy začal ujíždět svým soupeřům a vyhrál prakticky stylem start-cíl. Velkou jízdu předvedl letos neporažený mistr AMA Australan Jett Lawrence (Honda), který z desátého místa po startu projížděl polem nejlepších světových motokrosařů jako nůž máslem a nakonec skončil druhý, se ztrátou čtyři sekundy na dominantního Prada. Třetí skončil Seewer a čtvrtý další hvězda zámořského motokrosu, Němec Ken Roczen (Suzuki). Češi začali hrozně, Kovář byl diskvalifikovaný. Oficiálním důvodem je fakt, že si nechal na pitlane náhradní motocykl. Slovák Pavol Repčák dokončil jako jednadvacátý.

Roman Febvre v prvním kvalifikačním závodě dne bral pro domácí Francii páté místo a jakoby tím skvěle nakopl své dva kolegy v reprezentačním týmu. Dvojnásobný mistr světa Tom Vialle (KTM), momentálně sídllící v USA, vyhrál dvěstěpadesítky, když si skvěle v posledním kole naplánoval předjetí celou dobu vedoucího Němce Langenfeldera. Třetí místo šlo do Austrálie, když s velkou ztrátou na vedoucí duo dojel Jettův bratr Hunter Lawrence, mistr AMA dvěstěpadesátek. Mikula pozvedl naše barvy 20. místem, když dokázal porazit např. silného Novozélanďana Jamese Scotta (Yamaha) a hlavně Belgičana Lucase Coenena, který to ale měl s pádem, stejně jako Ital Andrea Adamo (KTM), letošní mistr svěa třídy MX2. Ten to ale do cíle ještě zvládl aspoň na desátém místě. Slovensko díky Katriňákovi bralo 30. pozici.

Obrovský triumf Francie dokončil k radosti desetitisíců fanoušků okolo trati v kvalifikačním závodě třídy Open Maxime Reneaux (Yamaha), který vyhrál před Španělem Fernandezem a Belgičanem LIamem Evertsem (KTM). Tím bylo všechno jasné: při pravidlu, že nejhorší výsledek se škrtá, vyhráli Francouzi se dvěma body za dvě vítězství. Druhé je Španělsko se třemi body a třetí Austrálie s 5 body, Češi se díky skvělému 11. místu Terešáka probili na celkové 18. příčku, což znamená přímý postup do nedělního A finále. Slováci přes 13. pozici Jošta ve třídě Open skončili až jednadvacátí. Pojedou tak v neděli dopoledne spolu s například týmem Chile nebo Irska jen "béčko", z kterého postoupí mezi elitu pouze jeden jediný tým.