Dakar 2018 odstartuje v peruánské Limě

Pořadatelé zveřejnili novou trasu pro Rallye Dakar 2018. Startovat se tentokrát bude až 6. ledna z peruánského hlavního města Limy. Trať čítající 14 etap povede přes Peru, Bolívii a Argentinu. Hned v úvodu závodníci absolvují několik etap, které povedou pouští, a hlavním bodem programu bude jízda v dunách.

Z dostupných informací je evidentní, že si závodníci užijí i příští rok horké pouštní úseky v nižších polohách, ale zároveň se opět poměrně dost kilometrů odjede v extrémních nadmořských výškách ve vrcholcích And. Trasa Dakaru 2018 povede přes Peru, Bolívii a závod bude zakončen v argentinském městě Córdoba. V bolivijském hlavním městě La Paz je stejně jako letos naplánovaný odpočinkový den. Chybět na trase nebude známé jezero Titicaca. Zajímavá bude v dalším ročníku Dakaru také logistika. Zdá se, že závodní stroje se trajektem z Le Havre poplaví až do Limy na tichomořském pobřeží, kde si je týmy převezmou a zamíří rovnou k technickým přejímkám, které jsou naplánovány na 3. až 5. ledna. "Už si kupuju letenky," reagoval na oznámení trasy Dakaru 2018 letos nejlepší český motorkář v konečné klasifikaci Ondřej Klymčiw.

Finální argentinská část nové trasy už by neměla být žádným překvapením. „Zde není moc možností, kudy bychom mohli projíždět, takže předpokládáme, že nás čeká stejný terén, jako letos. V závěru vždy záleží na stavu techniky i závodníků, všichni už jsou hodně unavení a síly docházejí, je snadnější udělat chybu,“ reagoval na oznámení nové trasy Michal Mrkva, mechanik týmu Big Shock Racing. Z nové trasy je zřejmé, že organizátoři přejí dobrodružství, a to je dobře. Na trati zůstaly i kritické bolivijské úseky, na kterých letos povodně podstatně zkomplikovaly průběh závodu. „Bolivijské povodně během letošního ročníku byly smolné. Nám příliš nenahrály do karet, protože se rušily etapy, což snižovalo možnosti posouvat se pořadím vpřed. My jsme optimisté a věříme, že příští rok už nás na Dakaru voda nespláchne a zároveň realisté, takže holínky si pro jistotu zabalíme,“ říká František Tomášek, navigátor týmu Big Shock Racing.

S týmem Big Shock Racing už nebude pokračovat motorkář Lukáš Kvapil (horní snímek). Jejich vzájemná dohoda o spolupráci vypršela po Dakaru 2017 a byla ukončena posledním dnem měsíce února 2017. Do nových plánů se Lukáš Kvapil vydává na vlastní pěst bez další podpory týmu Big Shock Racing. Přesto vztahy na obou stranách zůstávají i nadále přátelské a členové týmu se těší, že se s Lukášem budou dál potkávat na závodních tratích. „Je to přirozený vývoj, Lukášovi jsme pomohli splnit jeho sen, vyzkoušel si s námi svůj první Dakar a teď zcela respektujeme jeho rozhodnutí postavit se na vlastní nohy. My jedeme dál podle plánu a těšíme se na další závodní sezónu,“ říká šéf týmu Big Shock Racing Martin Macík starší.

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist