Cairoli při neúčasti Herlingse vyhrál v Lombardii

Kde jinde by se měl Antonio Cairoli vrátit na výsluní, než doma v Itálii? Devítinásobný mistr světa vyhrál po sérii porážek Velkou cenu Lombardie ve třídě MXGP, když triumfoval v obou jízdách. Pomohla mu k tomu i neúčast suveréna posledních závodů, jeho kolegy z týmu Red Bull KTM Racing Jeffreyho Herlingse, který se zranil při tréninku v domovském Nizozemsku. Dvěstěpadesátky patřily v Ottobianu mladému Španělovi Jorge Pradovi, rovněž z továrního týmu KTM.

Jedenáctý podnik letošního motokrosového mistrovství světa se jel jako Fiat Professional MXGP of Lombardia na 1575 metrů dlouhé trati s písečným podkladem v Ottobianu. Po oba dny bylo slunečno s teplotami okolo 30 stupňů. V depu citelně chyběl vedoucí jezdec třídy MXGP Nizozemec Herlings, který si při tréninkové havárii v Berghemu zlomil klíční kost a dvě žebra a už má po operaci. Třiadvacetiletý vítěz osmi z deseti letošních závodů by se chtěl vrátit do kolotoče Grand Prix 1. července na Velké ceně Indonésie, ale i přesto, že jeho práh bolesti je obdivuhodný, dá se o tom vážně pochybovat. Sobotní kvalifikační závody měly poněkud překvapivé vítěze. Ve třídě MXGP to byl Francouz Romain Febvre (Monster Energy Yamaha Factory), mistr světa z roku 2015, který o 3,2 sekundy porazil nováčka ve třídě Švýcara Jeremy Seewera na další Yamaze. Cairoli skončil po dvou chybách sedmý. Ve třídě MX2 získal pole position Američan Thomas Covington (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing).

Výsledky kvalifikačních závodů:
MX2: 1. Thomas Covington (USA, Husqvarna), 23:58.093; 2. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:07.842; 3. Calvin Vlaanderen (RSA, Honda), +0:13.121; 4. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:15.931; 5. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:23.208; 6. Davy Pootjes (NED, KTM), +0:24.636; 7. Conrad Mewse (GBR, KTM), +0:25.513; 8. Iker Larranaga Olano (ESP, Husqvarna), +0:27.659; 9. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:27.869; 10. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:35.619.
MXGP: 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 23:45.610; 2. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:03.260; 3. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:04.700; 4. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:06.325; 5. Max Anstie (GBR, Husqvarna), +0:08.975; 6. Kevin Strijbos (BEL, KTM), +0:16.010; 7. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:20.156; 8. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +0:20.330; 9. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:20.331; 10. Maximilian Nagl (GER, TM), +0:24.015.

Nedělní závody sledovalo 30 tísíc fanoušků, kteří aplaudovali Cairolimu, a pak ve velkém oslavovali pod podiem. Veterán po startu ze sedmé brány udělal holeshot první jízdy třídy MXGP systémem start cíl. Za ním dlouho držel druhou pozici majitel pole position Romain Febvre, ale v osmém kole havaroval a předjeli ho Belgičan Clement Desalle (Monster Energy Kawasaki Racing Team) a Brit Max Anstie (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing). Dávný vicemistr světa Desalle už delší dobu prokazuje nárůst formy a v první jízdě nakonec vybojoval druhé místo s náskokem deseti sekund na specialistu na písek Anstieho.

Cairoli pak vyhrál i druhou jízdu s náskokm tří sekund na mistra světa z roku 2016 Slovince Tima Gajsera. Za továrním jezdcem Hondy skončil třetí Francouz Gauthier Paulin (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing). Anstie zopakoval dobrý výkon a bral tentokrát čtvrté místo. To mu vyneslo celkovou třetí pozici v hodnocení Grand Prix Lombardie za Paulinem a vítězným Cairolim. Ital udělal v průběžném pořadí šampionátu na vedoucího a nyní zranéného Herlingse 50 bodů a nyní jich už ztrácí jen dvanáct. "Byl to moc dobrý víkend a mých 50 bodů je velmi důležitých pro vývoj seriálu. Příští závod se jede v Indonésii, tedy zase v horku, což mi vyhovuje. Chtěl bych tam být zase na podiu, což je vždy naším cílem," uvedl Cairoli.

Polák Tomasz Wysocki jedoucí v barvách českého týmu JD GUNNEX KTM Racing bral v úvodní jízdě 27. místo se ztrátou jednoho kola, druhou nedokončil. Jeho týmový kolega Slovák Richard Šikyňa tentokrát ve dvěstěpadesátkách další bod do mistrovství světa nepřidal, když žádnou jízdu nedokončil. První jízdu třídy MX2 vyhrál v Lombardii z pole position Thomas Covington, druhou tovární jezdec KTM Jorge Prado, v prvním závodě druhý. Vedoucí jezdec průběžného pořadí Lotyš Pauls Jonass na další tovární KTM bral dvě třetí místa a šampionát nyní vede už jen o devět bodů.