Šumperk - Povedená premiéra

Šumperk byl jedním velikým otazníkem v endurovém kalendáři, neustále se spekulovalo zda se Šumperk pojede nebo ne. Nakonec pan Coufal odmítl podmínky promotérské agentury a uspořádal dvoudenní závody ve své režii pod názvem Olšanské papírny enduro 2008. Jak z názvu vyplívá hlavním garantem byly právě Olšanské papírny v Alojzově. Ty poskytly nejen zázemí uvnitř areálu, ale i přilehlé plochy pro depo, které poskytovalo dostatečně prostoru pro parkování. Za pozornost stojí mimo záchodků i mobilní sprchy, které přišly i po sobotním lijavci vhod, ale nepředbíhejme.

Šumperk - Povedená premiéra

Kapitoly článku

Enduro klub Coufal a spoustu tamních příznivců připravilo krásný okruh převážně lesem. Jezdci si pochvalovali jak jim těch necelých osmdesát kilometrů ubíhá. Nechyběly propriety které k enduru patří sjezdy, výjezdy a zvlášť ty v poslední časovce byly obzvlášť vypečené a po lijavci v závěru sobotního dne pro některé jezdce nepřekonatelné a posléze vypuštěné. Dva testy které v každém kole pořadatel připravil daly jezdců zabrat asi jedenáct minut. V sobotu se jely pro velký mistrák a přebor celkem tři kola z toho nebyl měřený jen první enduro test.
Jako první si šli pro své motocykly do „úpéčka“ jezdci édvojek. Tam nejvíce překvapil po zranění vrátivší se Lukáš Sedláček, který dokázal za své záda odsunout jak Tomáše Císaře tak Michala Rudolfa. Martin Kuklík byl další překvapení, neměl svůj den a dojel čtvrtý.
E3 vyrazili následně. Největší souboj se očekával stejně jako na prvním závodě v Polsku mezi Radkem Tomanem a Víťou Kuklíkem. Radek nakonec udělal na testech méně chyb a Vítka porazil. I v této kategorii nebylo o překvapení nouze Radek Borák, nováček juniorů a asi nejvíce diskutovaný člen výpravy na ISDE. Radek prokázal svoji rychlost a dojel třetí.
Nejmenší mistráckou kategorii střežil městský strážník David Čadek, za jeho zády se prali Horák, Loukota, Gottvald, Malát. Tak i projeli cílem.
V přeborářských kategoriích vládli Vojkůvka v E1. Ten druhý den nenastoupil na přejezdu v lese „vystoupil“ za jízdy ze svého oře a narazil si žebra. V E2 Sváťa Bouček . Velkou smůlu si vybral v E3 Radim Drlík, ten prorazil víčko spojky musel opravovat a bylo po závodech. Vítězství si odvezl Michal Körber. Veterány do čtyřiceti Zdeněk Hora a nad padesát oblíbený „Dědešek“ Petr Staněk. V Padesátkách nastoupil překvapivě jiřetínský Lacina na Husqvarně a vyhrál, díky školácké chybě bývalého továrníka Bednáře, jak jinak lze nazvat předčasná minuta ? Jirka si v depu posteskl: „ … ještě jedno kolo a měl bych je.“
V závěru dne se přehnal nad Šumperkem veliký lijavec a během chvíle dostal vše pod vodu. Naštěstí se vše během několika minut vsáklo a mohli jsme se těšit na druhý den. Přes noc ještě několikrát sprchlo a to slibovalo zajímavou podívanou, zvlášť na prvním enduro testu. Pro nesjízdnost, či spíš nevýjezdnost byly zrušeny dva výjezdy v poslední časovce.
Počasí řádně zamíchalo pořadím snad ve všech kategoriích. E3 vyhrál starší z Kuklíků před Tomanem a Markem Borákem, ten potvrdil, že výkon ze dne prvního nebyla náhoda. E2 Rudolf, Kuklík a Sedláček. E1 vyhrál díky famózně zajetému prvnímu enduro testu Loukota, David Čadek se hodně mačkal, aby ztrátu smazal nakonec se mu to nepovedlo a rozdíl v cíli byl necelý sedm desetin. Na bednu se vmáčkl i Martin Gottvald.
Přebor E1 Cihlář, E2 Pošík, E3 Drlík. Veteráni měli stejné vítěze jako v sobotu Hora a Staněk. V nejmenší kategorii tentokrát nenechal Jirka Bednář nic náhodě a vyhrál.
Průběh soutěže přijel zkontrolovat i člen VV Endura Pavel Kubíček a při nedělním vyhlášení pan Kotlaba předal medaile za ISDE v Chile.
Celkové hodnocení závodu. Velmi dobré a děkujeme pane Coufal.
Pokračování seriálu v Uhlířských Janovicích u pana Pošíka.

E1 sobota/neděle
1.Čadek (KTM), 2.Horák (KTM), 3.Loukota (KTM), 4.Gottvald (Husqvarna), 5.Malát (Sherco)
1. Loukota (KTM), 2.Čadek (KTM), 3.Gottvald (Husqvarna), 4.Malát (Sherco), 5.Engel (KTM)
1.Čadek 97 b, 2.Loukota 83 b, 3.Horák 81 b, 4.Gottvald 76 b, Engel 62 b

E2 sobota/neděle
1.Sedláček (Beta), 2.Císař (KTM), 3.Rudolf (Husaberg), 4.Hušek (Sherco), 5.Kuklík (KTM)
1.Rudolf (Husaberg), 2.Kuklík (KTM), 3. Sedláček (Beta), 4. Hušek (Sherco), 5. Císař (KTM)
1.Rudolf 89 b, 2.Kuklík 83 b, 3.Sedláček 73 b, 4.Císař 72 b, 5.Hušek 70 b

E3 sobota/neděle
1.Toman (KTM), 2.Kuklík (KTM), 3.Borák (GAS-GAS), 4.Klika (GAS-GAS), 5.Kubík (KTM)
1.Kuklík (KTM), 2.Toman (KTM), 3.Borák (GAS-GAS), 4.Kubík (KTM), 5. Klimeš (Sherco)
1.Kuklík 94 b, 2.Toman 94 b, 3.Kubík 70 b, 4.Klimeš 67 b, 5.Šíp 63 b

A co jezdci na enduro v Šumperku:

Martin Kuklík:
Dneska se ti Martine příliš nevedlo. Jak se ti líbila druhá soutěž?
MK: „Tak moc pěkné svezení, hlavně se jelo hodně po lese takže přejezdy super. Testy jsou takové zvláštní. Mě se moc nelíbí, zatáčky jsou hodně zavřený mám tam stéle jedna, dva a pořádně tu motorku nevytočím. Není tam skoro žádná rovina, kde by se to dalo vytočit. Jedna vložka má okolo pěti minut, druhá okolo devíti, což na délku je dobrý, ale mohlo to být rychlejší. Mě tohle moc nesedí a dneska mi to nepáslo, uvidíme zítra.
Který test se ti líbil víc RZ nebo DZ?
MK: „Enduro test je delší a není to jako kros, který je v podstatě dvě roviny s tisíci zatáčkami tam a zpátky. DZ je, ale lepší.“

Jak se ti líbí závody jako celek. První závod v sezóně prakticky bez účasti CPA?

MK: „Je to paráda, jede se hodně v lese, to se mi líbí, ty testy mohly být trochu rychlejší. Jinak zázemí je hodně kvalitní. Záchody a hlavně sprchy takže to hodnotím kladně.“

Co říkáš výkonu Lukáše Sedláčka?
MK: „Ten mě překvapil, je po zranění a trochu se dalo čekat, že půjde výkonností nahoru. Asi mu sedly testy, nikde se nejede moc rychle a Lukáš jede hodně plynule . Zítra to bude těžší jak vidíš tak hodně prší.“

Díky.

Lukáš Sedláček sobotní vítěz E2.
Lukáši jak se ti to líbilo?
LS: „Tak docela mi to překvapilo, hodně se mi to líbilo. Byla to fakt pěkná soutěž, jenom ty vložky byly trochu zamotaný, kdyby byly rovnější asi by mu to ničemu nevadilo, ale je to pro všechny stejný takže se není na co vymlouvat.

Co se ti líbilo na trati nejvíc?
LS: „Tak nějak všechno, jsou tam pěkný výjezdy a sjezdy. Proti Polsku to bylo mnohem víc po lese kdy člověk furt někam jede a pěkně to utíkalo.“

Co ti vyhovovalo víc DZ nebo RZ?
LS: „Myslím si, že enduro v E2 jsem byl dneska absolutně, ale o to nejde. Víc se mi líbilo enduro je víc do rytmu než ten kros, ten je takovej zamotanej.“Marek Borák, novic v juniorském teamu.
Marku poprvé ve velkém mistráku jak se ti to líbilo?
MB: „Soutěž byla dobrá, trať byla dobrá, oproti přeboru se jede větší plyn, ale dá se s nima jet.

Co ti vyhovovalo víc kros test nebo dlouhá DZ?
MB: „Spíš enduro test, kros test byl takový zamotaný.“

Co jsi říkal pozvánce do juniorského teamu na ISDE?
MB: „Tak pro mě je to čest reprezentovat republiku na šestidenní, protože taková šance se už nemusí opakovat. Takže jsem rád.“

Jaké závody ještě jezdíš a co tě baví víc?
MB: „Tak jezdím ještě CC na Slovensku, víc mě baví enduro.

A proč?
MB: „Tak enduro je mnohem delší jede se celý den. CC jen dvě hodiny, enduro je mnohem lepší.“
Díky.

Martin Gottvald jezdec Křetínského klubu a člen Trophy teamu pro ISDE v Řecku.
Martine druhý závod letošního roku započítávaný do českého mistráku. Jak se ti líbil.?
MG: „Pěkný to bylo.“

Který test se ti líbil víc?
MG: „Testy jsou docela pěkný, ale šlo to asi namotat trochu líp nebo jinak. Toto bylo strašně zatočený, pořád jedna,dva,jedna,dva sem tam trojka.“

ISDE v Řecku, kolikátá je to tvoje šestidenní?
MG: „Přesně nevím. Čtrnáctá nebo patnáctá.“

Jak se těšíš na řecké kameny?
MG: „Na jednu stranu se těším, závody a tak. Na druhou stranu mám respekt, že to bude těžké. Závody v „trofíku“ jsou přeci jen o trochu těžší než v klubáku. Je to v „trofíku“ jiný, příjde mi, že tam měli jet lepší lidi než jsem já, ale když nejsou lepší tak je to takový divný. Necítím se na to abych jel Trophy, už tomu nedávám to co před desetu lety, kdy jsem tam (v TT) jezdil. Tenkrát jsem tomu dával mnohem víc, takže nevím jestli je to to správný.“

Na druhou stranu máš zase spoustu zkušeností.
MG: „Rychlost, ale zkušenostma nenahradíš.“

Brácha se zranil, místo něho jede Michal Kadleček, co tomu říkáš?
MG: „Právě o tom to je, Michal má tu rychlost na testy, nemá tolik zkušeností s endurem, ale má tu rychlost a ta rozhoduje.

Vrátíme se do středoevropských hájů. Jak se ti líbí závody na Slovensku?
MG: „Moc. (smích) To je někde jinde, tady v Šumperku to bylo dobrý, ale na Slovensku je to někde jinde, je to takový jiný. Pěkný závody, pěkný tratě, je to takový jiný a mě se to líbí.

Petr Hušek, novic v juniorském teamu.
Jak se ti líbila druhá soutěž českého mistráku?
PH: „Tak líbilo se mi to moc, jen mi to trochu nepajcovalo, ale to je chyba jezdce. Jinak si myslím, že tu pořadatel odvedl pěkný kus práce.“

Který z testů se ti líbil víc?
PH: „Obě vložky nebyly špatný, škoda, že nebyly trochu víc otevřený, víc do jízdy. Ten cross byl víc do jízdy, takže asi ten. Enduro bylo dost zamotaný, strašně za roh a to je věc která mi zrovna nesedí.“

Jak to vidíš na zítra, pěkně sprchlo?
PH: „Bude to zajímavé, enduro je na trávě se spoustou odvrácenek, takže to bude dost klouzat a bude se tam lámat chleba.

Jak probíhá tvoje příprava na Evropu do Lotyšska?
PH: „Snažím se připravit co nejlépe, hodně jezdím na motorce a dělám tak nějak všechno co k tomu patří takže uvidíme.
Díky.

Petr Dokoupil, v letošním roce první enduro, jinak se v letošním roce zúčastňuje MS veteránské kategorie v motocrossu.
Petře jak se ti to líbilo?
PD: „Tak já jsem enduro už dlouho nejel myslím rok a půl, trať byla příjemná, mě se to líbilo.“
Jedeš na Betě, jak to funguje?
PD: „Tentokrát jsem se vytrestal sám, už dlouho jsem po lese nejel, a tak se trochu bojím je to absolutně něco jiného než motokros. Jinak do veteránské kategorie se mi ještě nechce.

Jsi jediný Čech, který jede MS ve veteránech jaké to vlastně je, poděl se o své zkušenosti?
PD: „Tak tyhle závody se jedou při MX1 a MX2 takže atmosféra je super, tratě jsou takové jaké jsou, tady v republice se takové asi nenajdou. Trať se mění po každé rozjížďce, je to jinak rozjetý jinak upravený. Velká konkurence, protože loni sjednotili veterány do jedné kategorie a pořadatel oslovil spoustu pilotů co jedou belgický a německý mistrák a ti jsou hodně rychlý. Ta kvalita je hodně dobrá, třeba teď v Anglii by se prvních sedm lidí kouslo do MX1, takže opravdu našlapáno.“

Vrátíme se na chvíli zpět na českém mistráku se ti nevyhýbají tvrdé osobní souboje. Loni jsi měl karambol s Bohoušem Posledním, letos tě sestřelil zezadu jedoucí Petr Kovář. Co říkáš takové jízdě na krev?
PD: „Tak na krev se nejede, já si myslím, že ani Bohouš a ani Péťa neskousli, že je předjel hobík z Moravy. Prostě o tom to je, oni mají ohromné zkušenosti a já bych to od těchto jmen nečekal, ale tak to je.“

Jede se takhle tvrdě i ve světě?

PD: „Ve světě se jede tvrdě určitě, ty lidi jsou rychlý, pospíchají, ale nejedou zákeřně nebo já jsem se s tím nesetkal.“

Kdy tě čeká další závod a kde?
PD: „Další závod by měl být buď třetího Lommelu nebo desátého v Lokti, to se ještě uvidí i to jestli se pojede ještě čtvrtý závod vše má v rukách Youth stream jako promotér a hlavní garant.“

Co se ti líbí víc kros nebo enduro?
PD: „Tak já si myslím pokud by byly všechny podniky takové jako tenhle tak bude české enduro pěkný, já jsem krosák a enduro jsem začal jezdit před patnácti lety, to se jezdili Semily, Opařany a podobné tratě, člověk měl strach z výjezdů. Dneska se to tady tomu hodně přiblížilo, hodně se jelo po lese a takže to bylo fakt pěkný. Co se týká krosových tratí tak ty máme pěkné a kvalitní, myslím si, že se tam ta konkurence taky sjíždí. Těžko se to porovnává. Enduru by pomohla větší obtížnost.“
A co je tvému srdci bližší?
PD: „Motokros."

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist