Moto Guzzi California 1400 Touring (2014)

Vlastník ShrekDaniels
Vloženo 3.6.2014
Aktualizováno 17.3.2021

asi posledný vzduchom (a olejom) chladený cruiser s kardanom na trhu EU

Motorka koupena od GVP MOTO, Komárno - predajca už ale skončil ...

První dojmy - presadol som z Drag Stara 1100 po 100tisíc km na túto beštiu ... má viac sily ako mám ja ovahy ju z nej vyžmýkať motor žerie 2litre za hodinu už na voľnobehu, takže pomalou jazdou nič neušetríte ... origo výfuky sú na voľnobeh ako-tak, ale po pridaní otáčok celkom stíchnu, čo je škoda

Doplňky na motorce - zadný kufor 50 L .. je to aj opierka pre ľadvinku, lebo samostatná opierka sa ako originál zatiaľ nevyrába, športové nastaviteľné zadné tlmiče, výfuky lafrancony- homologizované, vyhrievané hefty a RN3G

na recenzie je ešte priskoro, mám nabehané len 2400 km
vďaka tichým výfukom počujete z motora všetko - klepkanie ventilov, radenie rýchlostí, záber spojky a to do rýchlosti asi 80km/h ... od 90km/h hore je to len šum vetra
spolupráca dvoch veľkých valcov motora, samostatnej prevodovky, suchej spojky a kardanu je úple iná ako na yamahe 1100 a dá sa povedať že menej tolerantná - treba sa s tým viac učiť pracovať, ale potom je to fakt sila.
neskôr doplním.

doplnenie po 6200 km :
o výhodách tohto motocykla nepíšem, viem že všetkých zaujímajú skôr nedostatky...
povesti o talianskych strojoch majú svoje reálne základy ... aj na úplne novom stroji nachádzate výrobné nedostatky, kto to nedokáže prekúsať, nech si kúpi radšej japonca ...
najvážnejšia závada bola voľná kyvka - závity na dotiahnutie ložísk boli prikrátke od výroby .. moto čakala v servise mesiac na náhradné diely, no predajca mi poskytol na tú dobu predvádzačku vo verzii custom - spravil som aj na ňom 1000km, tak aspoň viem porovnať...
životnosť zadnej pneu Dunlop bude asi 8000km - už teraz má zubaté boky a ojazdený stred .. ako ďalšie skúsim asi Metzellery... predná pneu naberá vodu z mokrej cesty, pri brzdách ju vypľuje až na valce a všetko vám steká po čižmách - neviem či je na vine dezén pneu, alebo to turbínové liate koleso... na teleso osvetlenia SPZ zas vyteká všetok bordel zo zadného kolesa ..
radenie rýchlostí je sprevádzané silným klepnutím ... dá sa síce radiť aj hladko, ale to musíte ísť na vzšší stupeň aspoň pri 4500ot/min. a smerom dolu radiť pri 2500ot./min - a to je aj režim v ktorom si fakt užijete, ak neprídete o vodičák - pomalšia jazda je trápenie, no dokáže to bublať aj na 2200-2300 otáčkach, ak budete s plynom narábať opatrne a najlepšie v režime piagio.

doplnenie pri 7000 km:
jedna rada pre majiteľov týchto strojov .. ja som mal od novoty čudné sprievodné zvuky pri pridaní, ubratí, hlučné radenie .. pociťoval som akúsi vôlu v hnacom ústrojenstve a klepanie do stúpačiek pri prechode drobnými nerovnosťami ... mám dosť najazdené, ale toto je moja prvá talianska strojovňa - tak bolo ťažké rozoznať čo je ešte normálne a čo už nad limit .. včera sa to konečne podarilo odstrániť a moto už ide tak ako aj ten custom, čo som mal požičaný od predajcu ... stačilo odvzdušniť spojku ! - možno to pomôže aj niekomu ďalšiemu.

doplnenie po 10 000 km:
odvzdušnenie spojky síce pomohlo, ale na 100% som s tým spokojný nebol .. pri 10tis km mi to v servise rozobrali, spojku nafotili a taliani reklamáciu v záruke uznali - nová spojka už dorazila ..
podrobnejšie fotky zatiaľ nájdete na fóre ccc24.sk - časť "kaviareň"

doplnenie po10100km:
okrem výmeny spojky, moto dostala nová pneu avon cobra, nové športové zadné tlmiče z customa, nový zadný náboj, výfuky lafrancony- homologizované, vyhrievané hefty a RN3G - papierová navigácia vlastnej výroby - niečo ako roll book, len tu sa papier nepretáča, ale vymieňajú listy ...
Po skúšobnej jazde musím povedať, že je to iná motorka .. čo som predtým písal o spolupráci spojky a prevodovky - tak teraz to funguje všetko bez problému .. žiadne zvuky pri nábehu spojky do záberu a podraďovanie hladké aj pri vyšších otáčkach.
Zadné tlmiče dodali výrazne na stabilite v zákrutách na hrbolatom povrchu a výfuky dávajú hlbší zvuk typu skrytá sila .. zatiaľ som nevybral db-killery .. poistné segerky sú zaheftované ..
Vyhrievané hefty fungujú podľa mňa výborne .. pri vonkajšej teplote 10°C ich môžete mať non-stop zapnuté na 1tku .. stupeň 2 už bol na mňa jemne moc, ale pri nižžšej teplote poslúži ...a 3ka je zrejme len na rýchly ohrev alebo jazdu v mrazivých podmienkach

Doplnenie po 31500km
konečne som objavil závadu - občasné rinčanie okolo výfukov ... na ľavom zvode nekvalitne navarená trubka spájajúca zvody pod motorkou - tak som objavil, že motor sa spokojne zoberie aj od 2000otáčok na 6-tom prevodovom stupni ... pri 4000 otáčkach sa mení na cesťák a pri 5500 na superšport .. vypálila sa prvá žiarovka a inak všetko super .. deriem tretiu sadu pneu - tentokrát až úplne po okraje, priemerná spotreba 6,0l / 100km (krátke trasy a v meste samozrejme viac)... ak cestujete zo Slovinska na Slovensko, tak tankovanie za forinty môžete úplne vynechať .. ešte plánujem znížiť plexi .. už sortiment originál doplnkov Italové vylepšili..
všetky 3 palivové mapy majú svoj význam, jazdím v partii rôznych veľkých strojov, no v extrémnych podmienkach má vždy navrch jednoduchá koncepcia, čiže kardan a chladenie vzduchom ..
A teraz som si spomenul, nie je všetko úplne super ... priemernú spotrebu čo udá palubný počítač treba brať len orientačne .. do nádrže sa vlezie len 19litrov namiesto deklarovaných 20,5 ... a má to síce dva TRIP metre, ale oba rátajú len do 1000km !?!

Doplnenie po 73000km
Do servisu chodím už len na kávu a pravidelnú údržbu ... všetko funguje na 1*
Originál vyhrievané hefty sa enormne zodraly - mohli by vydržať viac podľa mňa...
Najlepšie sa mi jazdí na pneu AVON Cobra ... výdrž zadnej 10-12.000 .. do hladka..
Výdrž prednej možno 18.000, ale vždy mením skôr.
Podľa manuálu treba pri 70tis.km meniť kardan .. aj keď si myslím že je to zbytočné, objednal som si ho - po výmene podám správu v akom stave bol originál.

Doplnenie po 101000
tak sa hlásim po odjazdení 100tisíc km ..
Ten kardan som vymenil, ale pôvodnému nebolo vôbec nič – je jako nový – odložil som do rezervy.
Motorka šlape spoľahlivo, spotreba stále rovnaká, no viem že čakáte skôr hlásenie o problémoch...
V podstate sú to len také veci, čo sa časom zodrali .. no ani to nepoteší
Závity pre výpustné šróby oleja motora a prevodovky som pre istotu zosilnil závitovou vložkou..
Zodral sa mi štartovací kľúč – niekedy na otočenie elektika nezareaguje (náhradný funguje bez problému)
Zodralo sa pogumovanie plošinových stupačiek
A popraskal mi aj držiak zadného kufra – asi som to občas preťažoval..

Gemil
Gemil napsal 11.07.19 v 20:07

Super

Dan66
Dan66 napsal 09.02.19 v 11:09

Zdravím, recenze parádní a určitě zájemcům o tento stroj pomůže se orientovat. Motocykl je opravdu krásný.

ShrekDaniels
ShrekDaniels napsal 13.09.16 v 10:07

vďaka, v recenzii budem pokračovať ... nabehal som ďalších 10 000 km, len sa musí ochladiť a rozpršať, inak sa mi nechce sedieť za počítačom viac ako je nutné kvôli práci.

fatman
fatman napsal 30.08.16 v 22:38 10b.

Gratuluju
Krááásna Guzzi
Super recenze!Díky!
10bodů

kavec47
kavec47 napsal 11.02.15 v 08:57 10b.

paráda za 10