Jawa 250 Pérák (1949)

Vlastník MaxMI16
Vloženo 11.3.2010
Aktualizováno 19.4.2010

Vloženo: 14.07.2016, Uskutečněno: 02.07.2016, Stav tachometru: 25788 km, Zhlédnuto: 7x

Tak jako v letech minulých dával ČÁRYFUK tady na motorkářích echo kdy a kde se sraz koná - pro nás co se na tenhle sraz opravdu těšíme skoro zbytečně neboť po téhle informaci paseme celoročně . Pro mě zůstával start dost dlouho neznámou a to díky mému crashi v roce loňském viz. http://www.motorkar...etail&ddid=60080 Nicméně dal jsem se dohromady tak abych mohl nazpět do sedla již z jara a tak se stal start již jen věcí administrativní (nahlásit sociálce kde se budu v daný víkend nacházet neboť stále marodím). Na sraz jezdím zásadně po ose tak jako většina účastníků no a na www.VETERANFORUM.cz jsme domluvily skupinový přesun. Pilník s Igorem a Milošem mě cestou z Pardubic vyzvedli ve Svratce kde jsem dostal důvěru jakožto vůdce skupiny a pokračovali jsme do Bystřice nad Pernštejnem na benzinku kde na nás už čekal Tomáš s Josefem. Já preventivně dotankoval a nastalo malé ale příjemné překvapení. Zastavily se u nás policisté pokecali jsme a nakonec nám popřáli šťastnou cestu - to se nestává zas tak často. Zůstal jsem ve vedení skupiny neboť trasu na sraz znám už z doby kdy jsem jel na sraz do Velkých Karlovic. První zastávku jsme si dali těsně před Prostějovem kde královsky pobavil Tomáš kterému vadil dlouhý řemínek od kokosu a tak se ho rozhodl zkrátit přesně podle rčení "PANE MISTR UŽ PODRUHÝ TO ŘEŽU A FURT JE TO KRÁTKÝ" takže za hurónského smíchu celé skupiny ho vzápětí nastavoval zdrhovací páskou. V Prostějově jsme byli odděleni zelenou vlnou kterou Pilník s Tomášem nestihly a navigace zůstala na nich. Na konci Prostějova mi přišla SMS jestli jedeme na Přerov a tak jsem stále za jízdy odepsal že ano. Zvolnil jsem na nějakých 50km/h a langsam tempem pokračoval na Přerov. Jelikož jsem se na těch dlouhých přehledných rovinách ve šnečím tempu nudil udělal jsem pár fotek za jízdy a když jsem strkal foťák nazpět do kapsy podařilo se mi omylem přes zrcátko vyfotit i sebe samého. V Brodku u Přerova jsem zastavil u zvonkohry že na kluky počkáme. Když už asi 10min nejeli pojal jsem podezření jestli nejeli přes Troubky a tak jsem Pilníkovi zavolal. Podezření se potvrdilo a Pilník hlásí že jeli přes Troubky a už jsou v Přerově. No tak jsme to nadlábli a jeli dál. Pilník s Tomášem na nás čekali na výjezdu z Přerova. Dál už jsem to vedl zase já přes Bystřici pod Hostýnem přes nádherný úsek (a hlavně konečně ve stínu) do Vsetína a pak už jen kousek do cíle. Před cílem jsme ještě natankovali jakožto přípravu na sobotní orienťák. Pilníkovy vyšla nádherná spotřeba (necelé 4) což se o mém hladovci říct nedalo (necelých 7). Zajeli jsme do kempu ubytovali se (já na poslední chvíly ulovil chatku) a šli se družit do místního občerstvovacího stánku. Kolem půlnoci když jsem šel na kutě jsem potkal podroušený páreček který se zadní uzamčenou brankou snažil dostat ke splavu. Prý jestli se můžou jít koupat - odpověděl jsem že klidně že si můžou dělat co chtějí a zalezl jsem do chatky. Svlíknu se a usínám když někdo bere za kliku a za chvíly se začne dobývat dovnitř dost drsně. Než jsem se se oblíknul abych mohl otevřít slyším z venku jak dívka z toho párečku hlásí na svého bodače ať není agresivní a vyprdne se na to že půjdou zpět. Bodač si ulevil kopnutím do dveří a odcházel na což dívčina hlásí ať chvilku počká že se musí zapnout aby se nevracela zpět jako děvka. To mě pobavilo. Padl jsem nazpět do postele a usnul. Co ti dva chtěli nevím. Půjčit hnízdečko lásky nebo snad trojku ??? V sobotu ráno jsme se všichni probudily do nádherného rána. Vymetená obloha navzdory poředpovězeným bouřkám slibovala velmi parný den. Po snídani, registraci do závodu a rozpravě čekajíc na start už bylo takový vedro že jsme se drželi ve stínu. Tam jsme také upekli že to pojedem zase jako skupina a jako navigátora jsme delegovali Tomáše. Moc se mu do toho nechtělo ale vysvětlili jsme mu že vše je jednou porvé a zkusit se má všecko. Přistoupil k tomu tedy zodpovědně - prozkoumali jsme mapu okolí a Tom si udělal do itineráře poznámky. Vyrazily jsme na start mezi posledními a sjeli se na bus zastávce za kempem. Tomáš vesele navigoval až do Vsetína kde sjel o jeden sjezd dříve než měl pak jsme chvilku bloudily po městě a tam to Tomáš definitivně vzdal. Tak jsem se do čela dostal zase já takže jsem odtušil že musíme jet vpravo. Uháněli jsme udolíčkem které lemovali větší či menší fabriky doufajíc že cedule další vesničky nás nakopne zpět na trať. Místo další vesničky však přišla závora a vrátnice do fabriky. Zasmáli jsme se tomu jakou krásnou exkurzi průmyslové zóny jsem zařídil a vraceli jsme se zpět do centra Vsetína. Jelikož čas nemilosrdně utíkal zbaběle jsem za jízdy nahodil navigaci a brnknul do ní další známý bod. Po projetí několika křižovatek a kruháčů ke mě najel Kuba se svým typicky širokým úsměvem a zvednutým palcem nahoru jasně dávajíc najevo že jsme zpět na trati takže navi OFF (zbytek závodu z 75% odnavigoval Kuba a 25% jsem přispěl já).Dorazily jsme k prvnímu úkolu a to bylo 5 skleniček naplněných matičkami nýty atp. - úkol jasný uhádni čeho kolik je tolerance 10ks. Urval jsem jen jeden bod - neúspěšnější z nás byl Miloš s 3mi body. Pokračovali jsme dál k dalšímu úkolu po cestě před kterou nás důsledně Varoval Čáryfuk při rozpravě. Na jednom úseku v prudkém klesání a zatáčkách vysypaný štěrk - ještě štěstí že jsme o tom předem věděli tady šlo vážně o hubu a i tak jsme čekali s napětím jestli to dá Jarek ze sajdou - vše OK. Následoval úkol č2 prak, 3 střeli na cíl což byli 3 písty - tady sem dostal púl bodu za trefu do konstrukce. Vedro už bylo takové že si někteří účastníci odsud odvezli asfalt pevně vmáčklý do podrážky. Frčeli jsme k dalšímu úkolu - napište kdy byl postaven kostel u cesty - 1783 zapsáno ve výkazu a už mažeme na přehradu Bystřička kde máme zapsat výšku hráze - 37,4m. Tady dáváme kraťounkou pauzu kdy se na hrázi necháváme vyfotit. Odsud už nás to naviguje na oběd kdy po cestě je potřeba zjistit koho představuje socha u cesty - JAN HUS - a kolik let má kostel kolem kterého projíždíme - 150let. Dorážíme na místo obědu kde nám Čáryfuk dává vědomostní test ohledně JAWY pérák. Ten vyplňujeme během oběda kdy jsem si chvilku připadal jako číňan - Obsluha: co si dáte k pití? Já: PITO Obsluha: prosím? Já: PITO Obsluha: ještě jednou? Já: PITO Obsluha: co to je to asi nevedeme Já: vy nemáte nealko pivo? Obsluha: no to máme BIRELL Já: no tak mi ho doneste. Že někdo neví co je to PITO mě dost překvapilo. Jídlo bylo dobré ale obsluha se teda moc nepovedla - na zaplacení jsme čekali tak dlouho až jsme to šli radši zaplatit na bar. Následoval cca 60km přesun zpět do kempu. Nádherná krajina, nádherné vyhlídky, nádherná stoupání a klesání - to vše tenhle orienťák měl (ostatně jako vždy). Po příjezdu do kempu nás čekal již klasický úkol a to JAWAdrát - já 0 trestných. Šel jsem se svlíknout a hurá do sprchy smít pot a prach po cestě. Potom do stánku kde jsem si objednal soupravu (2 velká piva) která do mě padla jak němci do krytu. Za chvilku dorazily ostatní a při přátelském pokecu jsme vydrželi až do noci. Během toho Čáryfuk vyhlásil výsledky kdy nečekaně (stejně jako já vloni) Miloš obsadil druhé místo - GRATULACE. O půlnoci se otevřelo nebe a nastal pořádnej přívalák který trval několik hodin. Nám pod stanem to zase tak nevadilo a při popíjení daru od sponzora pivovaru MALENOVICE jsme vydrželi asi do půl 3tí.Ráno už jen posnídat, zabalit, naházet to na mašinu a za drobného deště vzhůru domů.Déšť přestal po 50km a od Přerova už jsme jeli za slunečného počasí. Po cestě jsme dali oběd no a V Bystřici nad Pernštejnem se odpoutal Josef a Tomáš ve Svratce pak Já.Podle tachometru najetých 590km za 3 dny.

Celý sraz byl protkán drobnými příhodami a příběhy. Za zmínku pro mě stojí především ten o solidaritě a přátelství. Jožovi od Košic který přijel cca 300km po ose se během závodu (těsně před obědem) zadřela převodovka a zůstala mu tam tuším jednička. Kluci kteří bydlí nedaleko ho místo dokončení závodu odvezli k sobě do garáže motor rozpůlili problém vyřešili zpět smontovali a Jožo v neděli po ose dojel bez problémů zase domů. To jsou ti lidi, to jsou ti srdcaři kteří na tento sraz jezdí a kvůli kterým tam jezdím i já díky.

Jestli pojedu příští rok ??? to je snad doufám každýmu jasný.

Tak čau někde na trati MAX

P.S. schválně by mě zajímalo kdo to celý poctivě přečetl

dasss (3) napsal 14.07.2016 v 22:02

Nazdar brachu
Musím uznat , že mi ta druhá motorka prostě chybí...Že bych si koupil ,, Pérase ''
Hezký ...

• Výlet nejen na Kristýnu

Nazdar péráčníci i ostatní vyznavači jedné stopy. Rok s rokem se sešel a už od února se vědělo že tradiční PÉRÁK sraz na Valašsku letos nebude - snad až v 2023. No já ten sraz beru jako takovou malou dovolenou na ktero

Vloženo: 11.08.2022
    Uskutečněno: 23.07.2022
  • Sraz PÉRÁKŮ Královec 2021

Ahoj. Pérák sraz 2021 začal prakticky už někdy po vánocích. To se ozval Pepa že mladej už má vůdčí list a tak by rád naplánoval a vedl naší bandu na sraz. No já byl jednoznačně pro neboť konečně si jen povezu zádel, bud

Typ: Sraz
    Vloženo: 26.07.2021
    Uskutečněno: 26.07.2021
  • Sraz PÉRÁKŮ Královec 2020

Ahoj. Sice z obrovským spožděním ale přece přidám nějaké to info o srazu PÉRÁK2020. Skoro již tradičně jsem byl vmanipulován do plánovače trasy přesunu na sraz. Někteří se tomu plánování vyhýbají jak čert kříži a jiné t

Typ: Sraz
    Vloženo: 08.01.2021