Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Putování za největším knoflíkem.

Vloženo: 25.10.2023, Uskutečněno: 01.10.2023, Zhlédnuto: 68x

Cestou za knoflíkem jsem se nejprve podíval v Batelově na opravené náměstí s kostelem sv.Petra a Pavla a s kašnou. Další zastávka byla v Jihlávce, která je zajímavá tím, že má dvě zvonice - jednu evangelickou a druhou katolickou. Akorát nevím jestli dodrželi dávné nařízení, že evangelická věž musí být vždy nižší než katolická.
V Počátkách mě zaujala u bývalé nemocnice její nemocniční kaple z roku 1873.
Potom už jsem dojel do cíle své cesty, k podniku Knoflíkářský průmysl Žirovnice kde je před vrátnicí ten největší knoflík Zakladatelem knoflíkařství v Žirovnici byl Josef Žampach, který se sem v roce 1863 přestěhoval z Vídně a začal se živit výrobou perleťových knoflíků. Ale různých zajímavostí jsem v Žirovnici objevil více. Např. sokolovna z roku 1926, od 50. let do 80. let sloužila i jako sídlo MěstNV. Dominantou města je zámek Žirovnice - původně gotický hrad, který byl od roku 1564 přestavován na renesanční zámek. U zámku je také zámecký pivovar z roku 1544 a v provozu byl do roku 1865. V Zámeckém mlýně byla od roku 1930 v provozu Francisova turbína. Na ulici Tovární byla v roce 1875 započata výstavba továrny fy Leopold Brdlík a synové - továrna na sukna a vlněné látky. Výroba zde běžela do roku 2004. Z celé továrny jsem našel jsem už jen zbytek trafostanice.
Na náměstí je budova bývalé radnice z roku 1887. V roce 1910 se úřad přestěhoval na zámek a budova potom sloužila jako knihovna a později jako pošta. Také mě zde zaujal dům obchodníka a dlouholetého člena Loveckého spolku Karla F.Tábora.
Vyfotil jsem si také pěknou budovu školy z roku 1905. Takže výsledkem je, že i v malém městě se dá najít hodně zajímavého .

Maršal_Malinovskij (12) napsal 07.11.2023 v 11:38

Super výlet , knoflík a kostel parádní

elvis78 (133) napsal 26.10.2023 v 13:48

pěkné pěkné, u trafačky pěkná stodvacítka
jo to je Milanova-krasavice !

Milan1963 (273) napsal 26.10.2023 v 13:24

Tak jsi navštívil moje bydliště. No, mohl jsi zajít na kafe. Ta Š 120 u té trafačky je moje a já bydlím v domku naproti.
K datům - Brdlíkova továrna existuje ( existovala ) od roku 1858, ten mlýn není mlýn, ale "mlýnec na slad" , který mlel slad pro pivovar. Žádný zámecký mlýn neexistuje ani neexistoval...Ono ale těch nepřesností je víc, bohužel i průvodci na zámku je lidem vykládají a internet ? Vše co je na něm je pravdou...
Ale jinak krásná cesta .

2 reakce

Hyacint
Hyacint 27.10.2023 v 09:53

Další informace o Žirovnici jsem čerpal ze Žirovnických ohlasů - budova radnice a obchodník K.F.Tábor a z Památkového katalogu.

Radek2107 (53) napsal 26.10.2023 v 10:57

U té bývalé trafačky je fotka s "užovkou" stylová.

• Kamenný most u Chlebova

Za cíl výletu jsem si vybral kamenný most přes Dírenský potok u Chlebova. Most byl postaven v pol.16.stol. na bývalé poštovní cestě z Prahy do Vídně. Ale než jsem se tam dostal, tak první zastávka byla u kamenného rozces

Vloženo: 15.04.2024
    Uskutečněno: 13.04.2024
  • Památky na prostějovské podnikatele

Zajel jsem do Prostějova pátrat po památkách, které by připomínaly některé význačné zdejší podnikatele, kteří začali svoji kariéru budovat na přelomu 19. a 20.století. Začal jsem u Františka Wichterleho, který byl zak

Vloženo: 11.04.2024
    Uskutečněno: 07.04.2024
  • Kalvárie v Retzu

Zajel jsem si kousek za hranice do Retzu podívat se na kalvárii - barokní ztvárnění ukřížování. Kalvárie je dílem kameníka Jakoba Seera z Eggenburku a je z roku 1726. U kalvárie je také větrný mlýn z roku 1772 a má to bý

Vloženo: 04.04.2024
    Uskutečněno: 03.04.2024