Suzuki GSX-R 750 (2011)

Vlastník Maršal_Malinovskij
Vloženo 20.4.2020
Aktualizováno 6.2.2024

Mototrip #20 - První výlet roku 2024. Sochy, lom, pomníky a kostely. Enduro vložka.

Vloženo: 17.04.2024, Uskutečněno: 14.04.2024, Zhlédnuto: 179x

Rok 2024 začínám kratším kolečkem směrem na sever, k Hořícím. Vyjíždím dříve, abych se stihnul vrátit na boj českých holek o bronzovou medaili na MS v hokeji žen v americké Utice. I když to nedopadlo, holky skončily po nájezdech čtvrté, tak to byl úspěšný šampionát. Ale zpět k dnešnímu výletu. Vyjíždím z Pardubice, přes oblíbenou bohdanečskou trasu na Hradec Králové a Hořice. Jako první zastávku mám krásný kostel Nejsvětější Trojice v Suché. Naproti kostelu se ještě nachází pomník obětem 1. světové války.
Nyní mě již čeká přesun do Hořic k prvnímu ze dvou bodů v tomto městě. A to sochařskému parku U sv. Josefa. Ale ještě než tam dojedu, tak stavím na obligátní oběd na benzínce. Mega párek v rohlíku a colu . Potkávám Šufiho, rovněž gixero, litrové, chvíli pokecáme a již upaluji k nedalekému parku se sochami.
Je to velice klidné místo a člověk tam může strávit spoustu času obdivováním zručnosti kameníků a hádáním co asi ten který výtvor představuje . Určitě jsem neprošel a neviděl všechny sochy, takže se tam ještě někdy vrátím. Kompletní galerie soch je ve videu.
Od soch mířím k nedalekému lomu U Josefa. Čirou náhodou jsem toto místo objevil, když jsem shlédnul klip skupiny Alžběta, který se tam natáčel.
Zde se rozhoduji jestli Raisovu knihu dám nebo ne, kvůli času. Vůbec jsem netušil jak se k ní dostanu . Nakonec jsem rád, že jsem tam jel, i když to bylo pro mě a zejména pro gixxo hodně adrenalinové . Nejprve jsem jel dle navigace, která mě vedla od spodní strany s tím, že vyjdu krátký kopec. Když jsem kolem projížděl, tak jsem to hned zavrhnul , protože drápat se do takovýho krpálu, to je i na mě moc . A pořád jsem musel počítat se včasným návratem kvůli hokeji . Takže koukám do mapy a hledám kudy se ke knize přiblížit jednodušeji. Nakonec kopec objíždím a přes vesnici Bezník a "polní" cestu doskáču až k pomníku. Chudák gixxo, zase se musí proměnit v GS . Cestou po poli míjím místní paní na vycházce se psem. Projíždím kolem co nejpomaleji a nejtišeji, jak jen to jde a jsem velice rád, že jsem na gixxo vrátil origo výfuk. Raisova kniha, luxusní výhled a boží klid. Jak tak sedím, koukám a relaxuji, tak ke mně došla pani se psem. Dali jsme se do řeči a bylo to příjemné povídání. Vzpomínky, které paní vyprávěla byly velice zajímavé. No a po téhle milé pauze, opět enduro vložka zpět na asfalt. Již mě čekají pouze dvě zastávky. Tou první je kaple Nejsvětější srdce Ježíšovo v Lanžově. Soukromý majetek, ale hezké. A poslední pomník na dnešní trase je Pomník jezdecké srážky u Střezetic 1866.
A odtud již jen zpět přes Bohdaneč domů na hokej. Ještě u Semtína zastavuji na malou letošní první zmrzlinu.
Celý výlet měl cca. 127 km. Není to moc, ale zase to bylo úplně na pohodu a hlavně jsem si vybral hodně zajímavé body.

A co se píše o jednotlivých místech, které jsem tentokrát navštívil?

Kostel Nejsvětější Trojice
Pseudogotický kostel vznikl podle návrhu arch. J. Šmída v letech 1885–87. Od 80. let 20. stol. začal kostel chátrat a byl uzavřen. R. 2008 započaly opravy a r. 2013 byl kostel znovu otevřen a vysvěcen. V interiéru se mimo jiné nachází neogotický hlavní oltář Nejsvětější Trojice z 80. let 19. stol., křtitelnice, původní varhany z r. 1887. R. 2013 byla otevřena nová kampanologická expozice, jsou zde vystaveny sádrové odlitky dnes již neexistujících zvonů.

Sochařský park U sv. Josefa
Na louce ve východní části Hořic jsou umísťovány nové sochy ze sochařských sympozií, které se konají v blízkém lomu sv. Josefa. Sochy jsou zde od roku 2002 a každé dva roky se sbírka rozroste o nové pískovcové plastiky.

Raisova kniha
Pomník nazvaný Raisova kniha stojí na louce poblíž vrchu Homolka (465 m n. m.), asi kilometr jihozápadně od obce Bezník, mimo značené turistické trasy. Na místě, které měl v oblibě spisovatel Karel Václav Rais, stojí pomník v podobě kamenného sloupu, na kterém je položená kniha. Od pomníku je pěkný rozhled.

Kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova
Základní kámen novogotické kaple byl položen v r. 1854, vysvěcena r. 1862. Architektem návrhu stavby byl Bernhard Grueber, postavená Františkem X. Czeczinkarem, rytířem z Birnitz, majitelem panství v Bílých Poličanech, jako rodinná hrobka. Dnes je v soukromém vlastnictví a postupně rekonstruována.

Pomník jezdecké srážky u Střezetic 1866
Pomník vzpomíná druhou největší jezdeckou bitvu jezdectva v 19. století. Byl odhalen u příležitosti 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1. července 2016.

Motokatynka (2) napsal 19.04.2024 v 22:05+1

Paráda, vyhledávám přesně takové moto-cíle... U kostela v Suché jsem ještě nepřibrzdila - napravím. A k Raisově knize si na cruiseru netroufnu... Ostatní znám...mám to blízko.

Maršal_Malinovskij 20.04.2024 v 10:34

Dik, k Raisově knize se dá i dojít pěšky, když nebude po dešti.Není to zas tak daleko od konce asfaltové cesty.

Radek2107 (53) napsal 18.04.2024 v 10:50+1

Pěkné, zejména ten pomník jezdecké srážky mne zaujal. Dobrý tip na výlet.

Maršal_Malinovskij 19.04.2024 v 12:05

Díky.

Hyacint (39) napsal 17.04.2024 v 22:21+1

Zajímavá místa. Tam si musím taky někdy naplánovat cestu.

Maršal_Malinovskij 19.04.2024 v 12:05

Jj stojí to za to

• Mototrip #18 - Nová motorka, cesta do Telče na pizzu a

Předposlední výlet v sezóně 2023. Výlet do Telče na pizzu a prohlídka zámku, která opět nevyšla, protože jsme přijeli později a v mimosezónní době, stejně tak jako zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. A jak již bylo naznač

Vloženo: 02.01.2024
    Uskutečněno: 13.10.2023
  • Mototrip #17 - Ledeč nad Sázavou, monument Hlava XXII.,

Tento výlet na hrad do Ledče nad Sázavou byl poslední s kamarádkou na jejím SV. Od dalšího výletu už bude vše jinak. A jak se zpívá v posledním songu videa" Život je krátkej..." tak nezbývá než si ho užít co jen to jde ;

Vloženo: 03.12.2023
    Uskutečněno: 09.09.2023
  • Mototrip #16 - Cesta na WSBK 2023 part. 7, závody, hrad

Pátek, sobota a neděle Ráno kouknu z okna a vidím, že oproti včerejšku žádná změna. Prší . Dnes mě čeká přejezd na poslední ubytko do Perštejna. A hned po ubytování přejezd na autodrom Most. Loučím se s Orbisem a vyr

Vloženo: 30.10.2023
    Uskutečněno: 28.07.2023