AJP PR7 (2019)

Vlastník erbe
Vloženo 23.2.2019
Aktualizováno 25.10.2021

Vloženo: 02.10.2020, Uskutečněno: 02.10.2020, Stav tachometru: 41200 km, Zhlédnuto: 25x

Po návrate z Magadanu na konci septembra 2019 som motorke doprial základný servis a kontrolu. Od vtedy som ju silne zanedbával a venoval som sa ľahkému enduru. Motorku som v preibehu roku viac a viac odstrojoval a kontroloval aj veci, ktoré pri nájazde 40000km bežne nepovažujem za úplne nutné. V hlave ale už je ďalší veľký plán, preto som sa podujal skontrolovať a vymeniť všetko čo po mechanickej stránke vykazuje známky opotrebenia, tak aby motorka bola absolútne pripravená na veľkú cestu bez kompromisov.

Takže prebehlo
- servis vidlice - olej, puzdrá, tesnenia
- servis tlmiča - olej, tesnenia, puzdrá
- servis presného kolesa - ložiská, guferá
- servis zadného kolesa - všetky ložiská, guferá, nový ráfik (ten dostal na ceste kostí bombu)
- servis kyvky - nové ložiská, guferá, nerez nastavovacie skrutky, skrutky slidera a vedenia brzdovej hadice
- nové pákovanie - AJP dodalo upgrade komplet pákovanie - doplnil som lepšie tesnenia a niektoré ložiská
- nové ložisko riadenia komplet + tesnenia
- repas prednej brzdy - čapy, tesnenia, platničky
- minirepas zadnej brzdy - premazanie, platničky
- kontrola ventilov - všetky v norme niekde okolo hornej hranice čo je ideálne
- výmena chladiacej kvapaliny
- výmena palivového filtra - preventívne MANN MWK44

Nové na motorke
- spojková páka Magura 167 - upgrade, stará 163 funguje ale nová má lepší dizajn
- väčšia batéria
- merač teploty vody
- merač napätia
- nové vedenie kabeláže do USB zásuvky

Motorka mala pri rebuilde 41 200km. So stavom som bol vzhľadom na podmienky ktoré som motorke pripravil spokojný. Slabšie sa ukázali tesnenia ložísk kyvky a pákovania. Ložiská a guferá sú ale normalizované, takže výmena a upgrade lepšími guferami je jednoduchý. Ložisko riadenia prekvapilo, že nejavilo ani vôľu ani opotrebenie , hoci slabá korózia na spodnom ložisku už bola viditeľná. Ložiská kolies boli v lepšom stave ako som čakal. Zbytok motorky prešiel len kontrolovou a výmenou prevádzkových kvapalín. Potrápili ma zakusnuté štelovacie skrutky a spodné ložisko riadenia, ktoré na okuliaroch nemá dizajnovaný žiadny element pre zjednodušenie extrakcie. Po skompletovaní motorka pomerne hladko naskočila.

Honza-TA950 (12) napsal 05.10.2020 v 13:50+1

voltmetr chválím - taky ho už dodělávám na všechny motorky poté co mi odešel regulátor a pak přepětím odešla baterka i CDI. Nové motorky s "televizí" to už taky zobrazují .

Lemro (0) napsal 04.10.2020 v 10:02

Díky za odpoveď!
Napíšem Ti na Tvoj e-kontakt, ktorý máš tu na Motorkari.cz (na toto miesto nepatria moje otázky, myslím ...)

Radus88 (8) napsal 03.10.2020 v 14:43

dobrá práce, jsem zvědavý na další tvoji velkou cestu.

erbe 04.10.2020 v 08:49

no vzhľadom na aktuálny vývoj aj ja Ale nie je tajomstvom, že v pláne je Afrika

Lemro (0) napsal 03.10.2020 v 11:37

Super!
Uvažujem o kúpe PR7, takže ak Ťa chcem porosiť o Tvoj úprimný názor:
Si s moto spokojný? Na 100%, alebo je tam niečo čo malo byť inak? (povedal by som, že ideálna motorka asi nie je - vždy je nejaká drobnosť, chybyčka, nevyhovúce riešenie ...). Možno vieš odporučiť predajcu, ak máš dobrú osobnú skúsenosť s nejakým? ďakujem.

erbe 04.10.2020 v 09:11

čau. no toto má 2 stránky - technickú a osobnú

Po technickej stránke je PR7 perfektná. V sérií obsahuje všetko čo treba do terénu aj na cestovanie. Osadená je kvalitnými vecami, starým motorom od Husqvarny, všetky drobnosti sú frézované, eloxované, premyslené. Má to podvozok z ostrého endura, takže hrá úplne inú ligu ako ostatné cestovné stroje, ktoré sa tvária do terénu. Má ergonómiu viac terénneho stroja ako cestnej mašiny. Nemá žiadnu elektroniku navyše, ktorú nepotrebuje. Má všetky diely normalizované, takže sa všetko dá zohnať.
Čo sa týka problémov, tak Portugalci zamakali a na 2020 vyriešili slabšie brzdy a dali Brembo. Rovnako vymenili červenú vidlicu, ktorá mala nejaký problém s anodizáciou a špinilo to olej nadmerne. Plus prerobili zopár vecí, ktoré niektorí ľudia hatovali. Technicky nemá žiadne známe problémy. Staršia hydraulická spojka má údajne slabšie tesnenie, ale to je riešenie za 100e. Po veľkom servise ja osobne považujem za najslabšiu stránku tesnenia ložísk kyvky a pákovania. Nie všade sú plnohodnotné guferá, ale pri výmene som ich všade dal takže predpokladám, že problém vyriešený. Posledný a čoskoro už asi vyriešený problém je ťažké štartovanie pri teplotách pod 10st. Model 2021 bude okrem iných vecí mať údajne hlavne novú riadiacu jednotku Athena. Tá by mala poriešiť štartovanie a predpokladám aj zjemniť dávkovateľnosť plynu. Som na to veľmi zvedavý.

No a osobne PR7 je hlavne motorka pre trochu špecifickú cieľovú skupinu. Nie je to taký ten dobráčik uhladený ako Hondy, Yamahy a pod. Motor je dosť ostrý na plyne, čo nie je úplne komfortné, hlavne v meste. V teréne to až tak nevadí, no v pomalších pasážach sa hodne spojkuje. Spolu s off-road ergonómiou motorka sedí ľudom, ktorí majú odjazdené ostré enduro. Tí ktorí prechádzajú s čisto cestnými skúsenosťami väčšinou nie sú úplne nadšení. Ucukaný plyn, vysoká koza, ktorá sa do zákrut skladá inak ako cestná motorka, slabšia predná brzda, potápajúci sa podvozok. Tak to väčšinou vidia ľudia ktorí očakávajú cestný stroj s nízkou hmotnosťou. Motorka je taká, že na ceste sa s ňou dá ísť a akonáhle zmizne asfalt, tak je vo svojom živle. Čím sa na ňu viac tlačí, tým funguje podvozkovo lepšie. Zadná pružina trochu mäkšia pre ťažších ľudí alebo s bagážou. Ale musí to človeku sadnúť. Treba vyskúšať.

Ak máš konkrétne otázky, tak sa kľudne pýtaj.

Hříbek (59) napsal 03.10.2020 v 08:26

Pěkná práce ta si teď musí mlaskat blahem

erbe 04.10.2020 v 09:12

Mlaská Dík

• Losting 2021

Alebo aj Balkan TET trip 2021. 1.6 - 28.7. 14500km Maďarsko, Chorvátsko, Bosna, Čierna Hora, Albánsko, Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko. Západom na juh komplet TET + odbočky. V GR už príliš teplo

Typ: Dovolená
    Vloženo: 24.10.2021
    Uskutečněno: 24.10.2021
  • Motorka predaná

Motorka po necelých 3 rokoch a cca 63000km predaná. Snáď bude novému majiteľovi robiť radosť.

Typ: Prodej
    Vloženo: 24.10.2021
    Uskutečněno: 20.10.2021
  • upgrade na PR7.1

Práce na PR7 sa nejak nazbierali. Ale po návrate z Magadanu konečne v tip-top stave ready na cestu hocikam... Robilo sa: - voltmeter - už neviem koľkáta iterácia ale konečne dobre viditeľný za každých podmienok - no

Typ: Údržba
    Vloženo: 26.05.2021