Jawa 250/559 panelka (2007)

Vlastník Destroyer
Vloženo 2.12.2018
Aktualizováno 3.12.2018

Enduro Scrambler Custom Ratbike, ale najmä je to bastel, najhorší aký som kedy videl. Prečo vznikol? odkiaľ sa zobral? čo to má vlastne celé znamenať? To všetko sa pokúsim stručne objasniť v najbližších riadkoch.

První dojmy - Bola to pôvodne Jawa 250 559 - preto som ju uviedol ako nositeľa značky, hoc v čase keď som ju dostal (za pomoc známemu na chystaní dreva) mala už namontovaný motor z ČZ 150 C samozrejme nepojazdný. Tieto dedinské herky mali veru ťažký život.

Týmto textom dopĺňam moju virtuálnu garáž, ešte pred tým ako príde ten Nemec čo berie krásne spomienky a schováva veci po dome. Konečne som po 10-rokoch vysnoril fotky týchto strojov. Dlho som uvažoval či sa podelím aj s touto "kráskou" no napokon pre pobavenie...
Pri jedenej z akcii na chalupe v časoch búrlivého mladíckeho nerozvážneho života som sa vysypal s 3 promile na ČZ 175 477. Z kože som zodrel namä seba, trochu kamaráta ale našťastie nikomu sa nič vážnejšie nestalo. Bol to posledný krát kedy som bol na motorke s "hladinkou" a tiež posledná jazda s ČZ, motor síce bežal, ale rám bol zničený, tlmiče ohnuté, akurát sme sa z poľa zvládli vrátiť na chalupu.
Plán bol jasný: "Motor ČZ se do rámu Jawy 250 musí vejít za každou cenu". Celá prestavba trvala 4 hodiny. Vznikol svetový unikát, Custom ktorý bol inšpiráciou pre dnešné Scramblery. Keby som vedel aký hit bude zo scramblerov dnes, možno by som to nikdy nerozobral.
Bola to zábava, vzadu 16" v predu 18" a občas 16" (podľa defektu), tlmiče klepali a sedlo nesedelo. Motorka však išla aj po zadnom a tiež vedela skočiť. Dnes by som si na to netrúfol, ale keď máš 19 život vidíš inak.
Otázka prečo som to spravil takto? - bola to rýchla náhrada za ČZ bez akýchkoľvek výdajov, skrátka "čo garáž dala". Moto vydržala takto jazdiť asi rok alebo dva. Po rozobratí som rám oprel o kontajner aj s prednými teleskopmi. Samozrejme dnes by som to riešil všetko inak.
...a tie teleskopy mi dnes (2018) pri renovácii ČZ pochybeli.

CSmachine
CSmachine napsal 02.12.18 v 23:06 10b.