Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Památky na prostějovské podnikatele

Vloženo: 11.04.2024, Uskutečněno: 07.04.2024, Zhlédnuto: 103x

Zajel jsem do Prostějova pátrat po památkách, které by připomínaly některé význačné zdejší podnikatele, kteří začali svoji kariéru budovat na přelomu 19. a 20.století.
Začal jsem u Františka Wichterleho, který byl zakladatel firmy První prostějovská továrna na hospodářské stroje F. Wichterle. Vedení firmy převzali po jeho smrti v roce 1891 synové Lambert Wichterle a Karel Wichterle. Roku 1900 si bratři Wichterlovi nechali postavit rodinnou vilu ve Svatoplukově ulici. Karel Wichterle je otcem vynálezce kontaktních čoček, Otty Wichterleho - na domě je pamětní deska. V roce 1918 se firma Wichterle sloučila s konkurenční firmou F. a J.Kovařík a vznikla firma Wichterle a Kovařík a.s. zkráceně WIKOV. V roce 1946 byla firma znárodněna a přejmenována na Agrozet a později na Agrostroj Prostějov. Areál bývalé továrny je na ulici Vrahovické.
Bratři František a Josef Kováříkovi patřili na počátku 20. století k nejvýznamnějším podnikatelům v Prostějově. V letech 1910–1912 si oba nechali postavit reprezentativní rodinná sídla dle návrhu architekta Emila Králíka ve stylu české moderny. Vila Josefa Kovaříka je na Vojáčkově nám. a vila Františka Kovaříka je na ulici Erbenově.
František Kovařík se zasloužil také o stavbu Národního domu v Prostějově tím, že se v roce 1905 postavil do čela založeného Družstva pro postavení spolkového domu.
Národní dům je secesní stavba, postavená v letech 1905–1907 podle plánů architekta Jana Kotěry jako společenský a osvětový dům.
Před Národním domem je památník manželům Vojáčkovým z roku 1910. Karel Vojáček byl od roku 1892 až do své smrti v roce 1899 starostou Prostějova. Ve své závěti odkázal městu pro financování stavby Národního domu 80 000 zlatých.
Dalším význačným podnikatelem byl Jan Nehera. Inspiroval se stylem Baťova podnikání. Zabýval se výrobou a prodejem dámské, pánské a dětské konfekce a šitím oděvů na míru. Jeho slogan byl - Nehera šije šaty dobře. V roce 1945 byla firma znárodněna. Nehera se proto rozhodl emigrovat do marocké Casablancy, kde měl prodejnu a založil menší oděvní závod. I tady mu byla v roce 1956 - (po vyhlášení nezávislosti Maroka) výroba nakonec znárodněna. V roce 1958 zemřel po těžké nemoci. Památkou na Jana Neheru je budova bývalé konfekční továrny a obchodního domu na ulici Svatoplukově.
Kromě těchto památek mě zaujala budova bývalého českého státního gymnázia na ulici Kollárově postavená v roce 1901 dle návrhu arch.Venclíka.
Na ulici Hanačka je zajímavý Součkův dům z roku 1902 dle projektu arch.Fišera.
Cestou zpátky jsem se zastavil v obci Ptení u sokolovny z roku 1936.
Poslední zastávka byla ve Stínavě u románského kostela Povýšení sv.Kříže z pol.13.stol.

Milan1963 (278) napsal 11.04.2024 v 21:09

• Jeden den bez deště

Využil jsem mezeru mezi mraky a vyjel jsem si hledat nějaké zajímavosti. První zastávku jsem udělal v Krucemburku u tzv. Krucemburského děla. Střílí se z něj při svatbách novomanželům pro štěstí. Samozřejmě jsem nesměl m

Vloženo: 14.06.2024
    Uskutečněno: 09.06.2024
  • Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024