Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 22.08.2023, Uskutečněno: 12.08.2023, Zhlédnuto: 32x

... ale do muzea gramofonů. Bylo otevřeno v roce 2019. Základ muzejní sbírky tvoří více jak 300 gramofonů z Tesly Litovel a další technika např. z Meopty Přerov.
Vedle muzea stojí Bendova vila, kterou si tento místní stavitel v roce 1914 postavil, dle vlastního návrhu, pro svoji rodinu. Při návrhu se zřejmě nechal inspirovat Dušanem Jurkovičem. Ale po pořádku.
První zastávkou na cestě byla obec Bílá Lhota, kde je na hřbitově hrobka majitelů panství Bílá Lhota. Naproti hřbitovu je budova školy z roku 1912.
V Řimicích jsem se podíval na pravoslavný kostel sv.Ludmily z roku 1934. Další zastávkou byly Doubravice se zámkem, který vznikl úpravou renesanční tvrze v 17.stol. Po roce 1869 byl zámek využíván jako zemědělská škola, ale v roce 1876 byla škola zrušena pro neplechy, opilství a nemravnosti které zde studenti páchali. Ještě je zde budova kovárny z 19.stol. Pumpa Jáji a Páji z roku 2016 je přípomínkou na známý večerníček Jája a Pája. Na říčce Třebůvce je zde vodní elektrárna s jednou turbínou o výkonu 3kW.
V Moravičanech je vila Václava Kratochvíla - majitele velkého dřevařského podniku na výrobu amerických dřevěných kolíčků, párátek a kopyt pro firmu Baťa.
Součástí areálu podniku je i tato vila, kterou nechal postavit na přelomu 20.a 30. let 20.stol. Ještě jsem se zastavil u bývalé školy z roku 1679, která sloužila až do roku 1966. A samozřejmě jsem nemohl vynechat budovu sokolovny z roku 1921.
A odtud jsem jel do již zmíněných Loštic. Z Loštic jsem jel do Jevíčka, kde jsem se zastavil u budovy gymnázia z roku 1899 a u zámku, který vybudovali Podstátští z Prusinovic v roce 1559 a v 18.stol. barokně upravili. U Vanovic jsem si vyfotil most nedostavěné exteritoriální dálnice (někdy nazývaná Hitlerova) Vídeň - Vratislav. Poslední zastávkou byla opět sokolovna, tentokrát v Knínicích, která byla postavena v roce 1922.

Radek2107 (56) napsal 28.08.2023 v 15:45

Už jsem to psal u jiného příspěvku v tvém deníku, toto jsou výlety podle mého gusta. Muzeum gramofonů, jakožto uživatele vinylů, mě zajímá. Až budu někdy mít cestu kolem, budu to brát v potaz.

Pupi04 (42) napsal 26.08.2023 v 18:21

Hezká místa
(další inspirace )

elvis78 (144) napsal 23.08.2023 v 13:12

pěkné
my předminulé léto výrobky z Loštické podnikové prodejny jsme ochutnali a na náměstí na zahrádce se vítečně naodbědvali a pak Bouzov navštívili
A to jsi byl kousek od Olomouce, ja ta je nádherná a těch krásných budov....tu jsme navštívili letos-nejhezčí město československa spolu s Kutnou Horou

Milan1963 (280) napsal 23.08.2023 v 13:01

Ano, opět paráda...

Maršal_Malinovskij (12) napsal 23.08.2023 v 07:52

Pěkný výlet krásná Kratochvílova vila a muzeum gramofonů, tak tam musím

SLAY (880) napsal 23.08.2023 v 04:51

Pěkná trasa

• Jeden den bez deště

Využil jsem mezeru mezi mraky a vyjel jsem si hledat nějaké zajímavosti. První zastávku jsem udělal v Krucemburku u tzv. Krucemburského děla. Střílí se z něj při svatbách novomanželům pro štěstí. Samozřejmě jsem nesměl m

Vloženo: 14.06.2024
    Uskutečněno: 09.06.2024
  • Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024